REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz roku szkolnego 2025/2026: Uczniów czekają istotne zmiany, które dotyczą nie tylko ferii

Kalendarz roku szkolnego 2025/2026: Uczniów czekają istotne zmiany, które dotyczą nie tylko ferii
Kalendarz roku szkolnego 2025/2026: Uczniów czekają istotne zmiany, które dotyczą nie tylko ferii
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowy rok szkolny 2025/2026 przyniesie uczniom i nauczycielom nie tylko znane terminy przerw i ferii, ale również istotne zmiany w organizacji zajęć. Modyfikacjom ulegną lekcje religii i etyki, pojawi się też nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Warto poznać szczegóły, ponieważ będą one miały bezpośredni wpływ na codzienne życie szkolne.

rozwiń >

Rozpoczęcie roku szkolnego 2025/26 i pierwszy semestr

Zgodnie z przepisami, rok szkolny 2025/2026 rozpocznie się 1 września 2025 roku, który przypada w poniedziałek. Tego dnia uczniowie wrócą do szkół po wakacyjnej przerwie i od razu rozpoczną pełny tydzień nauki. Data ta wynika z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i od lat jest ustalana w podobny sposób – niezależnie od tego, na jaki dzień tygodnia przypada.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszą dłuższą przerwą w nauce będzie zimowa przerwa świąteczna, zaplanowana na okres od 22 do 31 grudnia 2025 roku. To czas, w którym uczniowie mogą spędzić święta z rodziną, a nauczyciele i pracownicy szkół odpocząć po intensywnym okresie jesiennym.

Ferie zimowe 2026 – podział na województwa, będą tylko trzy turnusy

W styczniu i lutym uczniów czeka zmiana, podział na trzy turnusy ferii zimowych, a nie jak wcześniej - cztery. Terminy ferii zimowych w 2026 roku są zróżnicowane w zależności od regionu i prezentują się następująco:

  • 19 stycznia – 1 lutego 2026 r. – mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie;
  • 2 lutego – 15 lutego 2026 r. – dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie;
  • 16 lutego – 1 marca 2026 r. – podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie.

Nowy podział, czyli wprowadzenie trzech tur, zamiast czterech ma być bardziej optymalny i lepiej uwzględniać potrzeby organizacyjne szkół. Zmiany mają również wpłynąć pozytywnie na rozłożenie ruchu turystycznego i uniknąć nadmiernego obciążenia miejsc wypoczynku zimowego.

REKLAMA

Wiosenna przerwa świąteczna, zakończenie zajęć i wakacje

Wiosenna przerwa świąteczna potrwa od 2 do 7 kwietnia 2026 roku. W tym czasie, z uwagi na przypadające Święta Wielkanocne, nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Przerwa ta przypada w okresie, który dla wielu uczniów stanowi także moment przygotowania do egzaminów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakończenie roku szkolnego dla większości uczniów nastąpi 26 czerwca 2026 roku. Od dnia następnego, czyli 27 czerwca, rozpocznie się feryjna przerwa letnia, która potrwa do końca wakacji – 31 sierpnia. Jednak uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz szkół dla dorosłych kończą naukę w różnych terminach, zależnie od rodzaju placówki i trybu nauczania.

Wcześniejsze zakończenie zajęć szkolnych obowiązuje:

  • 24 kwietnia 2026 r. – uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół II stopnia oraz liceów ogólnokształcących dla dorosłych (w trybie wrześniowym)
  • 9 stycznia 2026 r. – uczniów liceów ogólnokształcących dla dorosłych, w których zajęcia rozpoczęły się w lutym
  • 30 stycznia 2026 r. – uczniów branżowych szkół I i II stopnia, szkół policealnych oraz szkół podstawowych dla dorosłych (w zależności od typu cyklu nauczania)

Niektóre z tych placówek rozpoczną nowy semestr już 2 lutego 2026 r. Stanie się tak w przypadku szkół, które funkcjonują w trybie semestralnym lub rekrutują na nowy cykl kształcenia.6+33333

Egzaminy ósmoklasisty, maturalne i zawodowe

Terminy wszystkich najważniejszych egzaminów zostaną ogłoszone przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do 20 sierpnia 2025 roku. Egzamin ósmoklasisty pozostaje obowiązkowy i obejmie trzy przedmioty: język polski, matematykę oraz język obcy nowożytny.

Maturzyści również przystąpią do egzaminów wiosną 2026 roku, choć dokładne daty nie są jeszcze znane. Zakres egzaminów pozostaje bez zmian, podobnie jak wymogi zdania matury podstawowej. Egzaminy zawodowe w technikach i szkołach branżowych zostaną przeprowadzone zgodnie z przepisami prawa, również według terminarza ustalonego przez CKE.

Zmiany w organizacji lekcji religii i etyki

Jedną z istotniejszych zmian, jakie przyniesie nowy rok szkolny, będzie reorganizacja zajęć z religii i etyki. Dotychczas uczniowie uczęszczali na dwie godziny tygodniowo takich zajęć, jednak od września 2025 roku ich liczba zostanie ograniczona do jednej godziny tygodniowo. Zmiana ta wynika z potrzeby lepszej organizacji planu lekcji oraz zwiększenia efektywności edukacyjnej.

Dodatkowo, lekcje religii lub etyki będą mogły odbywać się tylko bezpośrednio przed lub po obowiązkowych zajęciach szkolnych. Taki układ ma zapobiec powstawaniu tzw. "okienek" w harmonogramach lekcyjnych. Uczniowie, którzy nie biorą udziału w tych zajęciach, nie będą musieli w tym czasie czekać na kolejne lekcje np. w świetlicy, co znacznie uprości organizację dnia szkolnego.

Nowy przedmiot w szkołach: edukacja zdrowotna

Prawdziwą nowością w programie nauczania od września 2025 roku będzie wprowadzenie edukacji zdrowotnej. Będzie to przedmiot nieobowiązkowy, a decyzję o uczestnictwie podejmą rodzice lub pełnoletni uczniowie. W założeniu ma on odpowiadać na współczesne wyzwania zdrowotne młodzieży.

Na zajęciach omawiane będą zagadnienia związane ze zdrowym stylem życia, prawidłowym odżywianiem, aktywnością fizyczną oraz higieną zdrowia psychicznego. Duży nacisk zostanie położony również na profilaktykę chorób, radzenie sobie ze stresem i budowanie odporności psychicznej. Przedmiot ten ma za zadanie nie tylko poszerzyć wiedzę uczniów, ale też wykształcić u nich konkretne umiejętności związane z codzienną troską o własne zdrowie.

Pomysł wprowadzenia edukacji zdrowotnej spotkał się z pozytywnym odbiorem w środowisku eksperckim i wśród wielu rodziców. Zajęcia będą miały charakter praktyczny, a program zostanie opracowany w taki sposób, aby dopasować treści do wieku i potrzeb uczniów.

Co warto z tego zapamiętać?

Rok szkolny 2025/2026 będzie czasem nie tylko nauki, ale także wielu organizacyjnych i programowych zmian. Najważniejsze daty pozostają zbliżone do tych z poprzednich lat, jednak uczniowie i rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na zmiany w zakresie religii, etyki oraz wprowadzenie nowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej. Dzięki wcześniejszej znajomości kalendarza szkolnego łatwiej będzie zaplanować nie tylko obowiązki, ale też wypoczynek i przygotowania do egzaminów.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Skarga do WSA przez e-Doręczenia jest skuteczna – przełomowe orzeczenie NSA

Naczelny Sąd Administracyjny rozwiał wątpliwości dotyczące wnoszenia skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych za pośrednictwem systemu e-Doręczeń. W serii postanowień z października i listopada 2025 r. NSA potwierdził, że taka forma jest w pełni skuteczna, mimo że przepisy p.p.s.a. nie wskazują wprost tego kanału komunikacji.

Niespodzianka dla kierowców przed świętami – obligatoryjna konfiskata pojazdu, która ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 22 grudnia 2025 r. Prezydent Karol Nawrocki złożył swój podpis pod ustawą, która ma poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Ustawa wprowadza m.in. nowe rozwiązania w zakresie przepadku pojazdów mechanicznych, w tym reguluje zupełnie nowe okoliczności, w których policja dokona konfiskaty samochodu (a w dalszej kolejności – sąd będzie mógł, a w określonych przypadkach – musiał orzec przepadek pojazdu).

Niedobrze u niepełnosprawnych. Źle z Wytycznymi, świadczeniem wspierającym, kwotami świadczeń [List]

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od osób niepełnosprawnych rozczarowanych praktyką przyznawania świadczeń dla nich w ostatnich latach. Główny zarzut dotyczy wysłania w grudniu 2024 r. przez przedstawicieli rządu Wytycznych do WZON, które zmodyfikowały (kwotowo w dół) zasady przyznawania świadczenia wspierającego. W opinii osób niepełnosprawnych ci z nich, którzy są w wieku 75+, niewidomi, niesłyszące oraz poruszający się na aktywnych wózkach mają limity punktów poziomu potrzeby wsparcia, co zmniejsza wartość świadczenia wspierającego (albo pozbawia go). Hipotezę tą potwierdza wprost dokument Wytycznych ujawniony przez Infor.pl w odniesieniu do osób niepełnosprawnych w wieku 75+. Obecnie czekamy na wynik interwencji RPO w odniesieniu do pozostałych grup wskazywanych jako pokrzywdzone Wytycznymi. W artykule kolejny list osoby niepełnosprawnej w tej sprawie.

Te sklepy mogą być otwarte w Wigilię w 2025 roku. W jakich zawodach poza handlem praca jest dozwolona w Wigilię i inne święta? Jakie kary grożą pracodawcom?

W 2025 roku Wigilia po raz pierwszy będzie dniem wolnym od pracy. Kodeks pracy przewiduje jednak sytuacje, w których praca w niedziele i święta, w tym w Wigilię, jest dozwolona. Które sklepy będą otwarte w Wigilię?

REKLAMA

Koniec taniego wykupu mieszkań komunalnych? W Sejmie praca wre nad nowymi przepisami, wejdą w 2027 r.

Miliony Polaków przez lata wykupywały mieszkania komunalne za ułamek ich wartości. Teraz to się skończy. Sejm pracuje nad ustawą, która zakaże gminom udzielania wysokich zniżek przy sprzedaży lokali. Zmiany mają wejść w życie latem 2027 roku. Sprawdź, co to oznacza dla najemców, seniorów i samorządów – oraz dlaczego politycy chcą zatrzymać wyprzedaż publicznego zasobu mieszkaniowego.

Wyjaśniamy dlaczego PZON i WZON usuwają punkt 7 wskazań w orzeczeniu o niepełnosprawności. To przez przepisy

Przepisy nakazują sprawdzić lekarzowi, czy osoba niepełnosprawna umie się ubrać, umyć oraz czy może wyjść na zewnątrz mieszkania. Jeżeli tak, to lekarz musi ją uznać za samodzielną i niepotrzebującą stałej opieki. Wyklucza to możliwość przyznania pkt 7 we wskazaniach do orzeczenia o niepełnosprawności (stopień znaczny). Sprawdzenie dotyczy zdolności faktycznej, a nie stanu zdrowia. Ta procedura wynika z rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Do redakcji Infor.pl docierają informacje z całej Polski o nagminnym odbieraniu przez WZON i PZON pkt 7. Nie wynika to w naszej ocenie ze zmian w prawie w ostatnich kilkunastu miesiącach. To prawdopodobnie efekt przyjęcia przez PZON-y restrykcyjnej wykładni i skrajnie niekorzystnej dla osób niepełnosprawnych przepisów obowiązujących od dekad. Odebranie pkt 7 oznacza, że osoba niepełnosprawna nie wymaga ciągłej opieki, a jej opiekun nie otrzyma świadczenia pielęgnacyjnego (w 2026 r. 3386 zł miesięcznie - podwyżka o 99 zł do 2025 roku (3287 zł). Problem dotyczy przede wszystkim dzieci autystycznych, które w wieku 4-6 lat otrzymywały czasowo pkt 7, a przy ponownym stanięciu na komisji PZON w wieku np. 8 lat są pozbawiane pkt 7 - rodzice nie rozumieją jak to możliwe przy niezmienionym stanie zdrowia ich dziecka. Odpowiedź jest bardzo prosta - Wasze dzieci umieją się w wieku 8 lat samodzielnie ubrać i wykąpać, a kiedy miały 4 lata orzecznicy przyjmowali, że wymagają Waszej pomocy.

Aplikacja "Schrony" pokazuje gdzie się ukryć. Czy będzie rozbudowana?

Aplikacja "Schrony" uruchomiona w poprzednim roku pokazuje gdzie się ukryć. Można w niej sprawdzić rozmieszenie miejsc schronienia dla ludności. Najwięcej schronów i ukryć znajduje się na Śląsku i Mazowszu. Czy aplikacja będzie rozbudowana?

Wigilia wolna od pracy w praktyce nie dla wszystkich pracowników. Oto dlaczego szef-pracoholik jest groźny dla całej firmy

Zgodnie z przepisami od 2025 roku 24 grudnia jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy. Wolna Wigilia przez wielu jest oceniana jako gest troski o pracowników, ukłon w stronę work-life balance i odpowiedź na realne potrzeby ludzi. W publicznej debacie jednak rzadko mówi się to tym, jak ta decyzja wpływa na liderów. Bo choć zespoły szybciej myślą o barszczu i choince, dla kadry zarządzającej święta to często jeden z najbardziej intensywnych i obciążających momentów w roku. To właśnie liderzy wykonują w tym czasie ogromną, niewidzialną pracę.

REKLAMA

Jawność płac - początek zmian 24 grudnia 2025 r. Co naprawdę się zmienia teraz, co za pół roku a co jeszcze później?

W Wigilię 24 grudnia 2025 r. wchodzą w życie pierwsze zmiany kodeksu pracy dotyczące przejrzystości wynagrodzeń w procesie rekrutacyjnym. Pracodawcy będą musieli przekazywać kandydatom informację o proponowanym wynagrodzeniu (kwocie lub przedziale) oraz stosować neutralny język w ofertach pracy. Kolejne rozwiązania wynikające z unijnej dyrektywy o równości wynagrodzeń mają zostać wdrożone w prawie krajowym do 7 czerwca 2026 r., przy czym część obowiązków (np. raportowanie) będzie uruchamiana etapami w kolejnych latach.

Nowa ulga dla posiadaczy studni, która wzbudza kontrowersje – „jak tylko ludzie dowiedzą się o tym, że procedujemy taką ustawę, to od jutra u nas będą kopali następne studnie”. Kto ostatecznie zostanie zwolniony z opłaty i będzie mógł uniknąć nawet 60 tys. zł kary?

W dniu 17 października 2025 r., do Sejmu został wniesiony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – prawo wodne, który zakłada czasowe zwolnienie z opłaty legalizacyjnej za urządzenie wodne wykonane bez wymaganego pozwolenia lub zgłoszenia wodnoprawnego oraz warunkowe zwolnienie z przewidzianych w ustawie kar pieniężnych. Oszacowano, że na rozwiązaniu przewidzianym w projekcie, może skorzystać nawet 40 tys. gospodarstw rolnych, jednak – nie tylko rolnicy będą mogli bezkosztowo zalegalizować swoje studnie. Ten aspekt wzbudził niemałe kontrowersje podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA