REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga podatkowa na dziecko 2015

Ulga podatkowa na dziecko 2015/ Fot. Fotolia
Ulga podatkowa na dziecko 2015/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ulgi podatkowe, w tym ulga na dziecko, będzie obowiązywała w 2015 roku na zmienionych zasadach. Zgodnie z głównymi założeniami polityki prorodzinnej z nowych zasad wykorzystywania ulg podatkowych na dzieci będzie można skorzystać już w rozliczeniu za rok 2014.

Prezydent podpisał w poniedziałek (24 listopada 2014 roku) ustawę wprowadzającą zmiany w wykorzystaniu ulg podatkowych na dzieci. Z nowych regulacji skorzysta ponad milion polskich rodzin. To jest element ciągłej pracy, po to aby było nas więcej, aby wychowywanie było łatwiejsze. Nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo demograficzne czy bezpieczeństwo finansowe, ale także o powiedzenie dziękuję. Dziękuję za ten ogromny trud wychowania. Trud, z którego rodzi się i umacnia ciągle Polska. - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek podczas uroczystości podpisania nowelizacji w Belwederze.

REKLAMA

Zobacz również: Ulga na dzieci

Ulga rodzinna 2015

Nowe przepisy umożliwiają skorzystanie z ulgi rodzinom, które do tej pory - z uwagi na zbyt niskie dochody - nie mogły jej otrzymać. Została podwyższona także wysokość ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko. Zmienione kwoty ulgi od nowego roku podatkowego będą wynosić:

  • 1 112,04 zł rocznie na pierwsze i drugie dziecko,
  • 2 000,04 zł rocznie na trzecie dziecko,
  • 2 700,00 zł rocznie na czwarte i każde kolejne dziecko.

Oznacza to, że rodzina z czwórką dzieci będzie mogła odliczyć w zeznaniu podatkowym maksymalnie 6 924,12 zł. Osoby uprawnione do ulgi na dzieci otrzymają zwrot nadpłaconego podatku oraz zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi do wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne podlegających odliczeniu. Wprowadzone zmiany poprawiają sytuację rodzin wielodzietnych, szczególnie tych o niskich dochodach.

Ulgi podatkowe w 2015 roku

Zmiany w ulgach podatkowych to nie koniec działań rząd na rzecz polskich rodzin. Premier Ewa Kopacz w swoim październikowym expose zapowiedziała wprowadzenie kolejnych ułatwień, m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Zmiany w urlopach rodzicielskich, z których od 2016 r. będą mogli korzystać rodzice bezrobotni, pracujący na umowy o dzieło, studenci i rolnicy.
  2. W 2015 roku wzrosną nakłady na budowę żłobków z 50 mln zł do 100 mln zł.
  3. W latach 2015-2020 na budowę przyzakładowych żłobków i przedszkoli przeznaczonych zostanie ponad 2 mld zł (ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i specjalnego systemu ulg w podatku CIT).
  4. Od 2016 r. funkcjonować będzie zasada „złotówka za złotówkę” -  świadczenie rodzinne będzie pomniejszone o taką kwotę, o jaką przekroczy się próg dochodowy.

Prorodzinne działania rządu

W ostatnich latach rząd wdrożył szereg nowych rozwiązań w ramach polityki prorodzinnej. Wprowadzono roczny urlop rodzicielski i darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów. Już ponad 470 tys. osób korzysta z katalogu zniżek w ramach Karty Dużej Rodziny. Dzięki programowi dofinansowania in vitro urodziło się już blisko 900 dzieci. Wzrasta liczba żłobków i przedszkoli, modernizowane są także szkolne place zabaw.

Dowiedz się więcej na temat działań rządu na rzecz rodziny na www.rodzina.gov.pl

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia od 1 lipca 2025 r. Skromna. Najpierw wypłata 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA