reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Inne > Wojsko jest informowane o aresztowaniu lub skazaniu kandydata

Wojsko jest informowane o aresztowaniu lub skazaniu kandydata

Sąd jest zobowiązany zawiadomić o aresztowaniu lub skazaniu kandydata do wojska. Rozporządzenia dopuszczają, iż informacja taka może zostać przekazana pocztą lub przez Internet. Obowiązek ten doprecyzowuje rozporządzenie z 29 grudnia 2010 r.

Rozporządzenie Ministrów: Sprawiedliwości, Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych i Administracji, z dnia 29 grudnia 2010 roku, w sprawie zawiadamiania o orzeczeniach wydanych w sprawach karnych oraz sprawach nieletnich, dotyczących osób podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej, określa zakres wykonania obowiązku zawiadomienia przez Sąd o skazaniu bądź tymczasowym aresztowaniu osób w wieku poborowym. Obowiązek taki wynika z ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej.

Kogo dotyczą zawiadomienia


Na mocy przytoczonych przepisów, sądy, zakłady karne i poprawcze oraz areszty śledcze są zobowiązane do przesyłania zawiadomień wojskowym komendantom uzupełnień w przypadku podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej: mężczyzn — począwszy od dnia, w którym kończą 18 lat życia, do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończą 50 lat życia, a posiadający stopień podoficerski lub oficerski — 60 lat życia, kobiet, o których mowa w art. 48 ust. 1 ustawy, począwszy od dnia, w którym kończą 18 lat życia, do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończą 50 lat życia, a posiadający stopień podoficerski lub oficerski — 60 lat życia. Obowiązek taki dotyczy również przesyłania informacji wójtom lub burmistrzom (prezydentom miast) — w przypadku, o którym mowa w art. 31a ust. 1 ustawy, podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej: mężczyzn — począwszy od dnia, w którym kończą 18 lat życia, do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, kobiet — posiadających kwalifikacje określone w art. 48 ust. 1 ustawy — począwszy od dnia, w którym kończą 18 lat życia, do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia. Należy przypomnieć, iż mimo, że zasadnicza służba wojskowa, czyli przyjęta w Polsce forma odbywania czynnej służby wojskowej została prawnie zawieszona z dniem 1 stycznia 2010 roku, jednak nadal prowadzona jest ewidencja potencjalnych poborowych i wszyscy rezerwowi przechodzą kwalifikację wojskową.

Zobacz: Wojsko- forum


Zakres zawiadomień


Do rozporządzenia załączone są wzory zawiadomień, w czterech formach. Pierwsze to zawiadomienia przesyłane przez sądy i dotyczące osób wobec których zastosowano tymczasowe aresztowanie, drugi rodzaj to zawiadomienia przesyłane przez zakłady poprawcze i dotyczące osób umieszczonych lub zwolnionych z zakładu poprawczego, trzeci rodzaj to zawiadomienia przesyłane przez sądy i dotyczące osób prawomocnie skazanych. Ostatni rodzaj zawiadomień to te przesyłane przez zakłady karne oraz areszty śledcze i dotyczące osób osadzonych lub zwolnionych z zakładu karnego lub aresztu śledczego. 

Zobacz: Zmiany zasad w naborze do policji

W każdym z zawiadomień sąd poda dane osoby, której dotyczy zawiadomienie, stopień wojskowy, adres zameldowania oraz datę i treść wyroku sądu, na podstawie którego wydawane jest zawiadomienie.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Prawo fot. Fotolia
Prawo fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama