REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przesłuchanie w prokuraturze

Jarosław Krasnodęmbski
W każdej chwili postępowania podejrzany może odmówić odpowiedzi na pytania.
W każdej chwili postępowania podejrzany może odmówić odpowiedzi na pytania.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przesłuchanie przez prokuratora jest częścią postępowania przygotowawczego. Przesłuchiwanym jest podejrzany o popełnienie czynu zabronionego. Jak wygląda przesłuchanie w prokuraturze?

Po wydaniu przez prokuratora postanowienia o przedstawieniu zarzutów osoba nim objęta staje się podejrzanym. Wskazane postanowienie zostaje przekazane podejrzanemu oraz jego obrońcy. Podejrzany potwierdza zapoznanie się z postanowieniem własnoręcznym podpisem.

REKLAMA

Przesłuchanie

Po przekazaniu podejrzanemu informacji na temat jego praw i obowiązków, prokurator przeprowadza właściwe przesłuchanie. Z przesłuchania zostaje sporządzony protokół. Pytania prokuratora dotyczą m.in. miejsca pracy, osiąganych dochodów, stanu cywilnego, ilości dzieci i osób pozostających na utrzymaniu podejrzanego, stan zdrowia, przebyte choroby, leczenie odwykowe, posiadany majątek. Po zebraniu podstawowych danych prokurator upewnia się, że podejrzany rozumie zarzucany mu czyn.

Zobacz: Do jakiego sądu wnosi się pozew pracowniczy?

Następnie prokurator zadaje pytanie dotyczące stosunku podejrzanego do zarzucanego mu czynu. Podejrzany może odpowiedzieć na wiele sposobów, m.in. przyznać się do całości zarzutów albo tylko do części, nie przyznać się do zarzucanych mu czynów, odmówić odpowiedzi na pytania albo podejrzany może nie udzielać odpowiedzi na pytania prokuratora, a odpowiadać na pytania tylko swojego obrońcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dalsze przesłuchanie zależy od woli podejrzanego, jeżeli odmówi odpowiedzi na pytania – przesłuchanie się kończy, jeżeli zechce zeznawać – przesłuchanie trwa dalej.

Wyjaśnienia podejrzanego, który chce dalej zeznawać dzielą się na zeznania spontaniczne oraz pukania prokuratora. Wyjaśnienia spontaniczne to wyjaśnienia podejrzanego składane przez niego w sposób nieskrępowany – podejrzany tłumaczy się mówiąc to, co uważa za słuszne. Drugi etap – pytania – polega na odpowiadaniu na konkretne pytania prokuratora i obrońcy pokrzywdzonego.

W każdej chwili postępowania podejrzany może odmówić odpowiedzi na pytania.

Po zakończeniu pytań prokurator przekazuje podejrzanemu i jego obrońcy protokół celem jego odczytania. Po odczytaniu protokołu mogą być składane wnioski o sprostowanie protokołu. Jeśli nie ma to miejsca protokół jest podpisywany przez wszystkie obecne przy przesłuchaniu osoby, a podejrzany pod swoimi wyjaśnieniami zamieszcza stwierdzenie, że treść wyjaśnień odpowiada jego słowom.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA