| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezrobotni > Jak zostać pracownikiem socjalnym

Jak zostać pracownikiem socjalnym

Pracownik socjalny jest zawodem zaufania publicznego w związku z tym osoby wykonujące ten zawód powinny charakteryzować się wysokimi kwalifikacjami etycznymi oraz profesjonalnym przygotowaniem. Wymagane jest, aby uzyskały specjalizację i zdały odpowiedni egzamin.

Pracownik socjalny

Pracownik socjalny należy do zawodów wykonywanych przez osoby zatrudnione w administracji publicznej (w znaczeniu ustrojowym i funkcjonalnym) oraz, w pewnym zakresie, w wymiarze sprawiedliwości.

Pracownicy socjalni, ze względu na powierzone im zadania publiczne wykonywane w imieniu organów władzy publicznej oraz w imieniu własnym, powinni charakteryzować się wysokimi kwalifikacjami etycznymi, profesjonalnym przygotowaniem oraz wykonywać swój zawód w ramach sformalizowanego systemu nadzoru i awansu zawodowego.

Warunki

Pracownikiem socjalnym może być osoba, która spełnia co najmniej jeden z niżej wymieniowych warunków: 

1. posiada dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych;

2. ukończyła studia wyższe na kierunku praca socjalna;

3. do dnia 31 grudnia 2013 r. ukończyła studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie.

Zobacz również: Komu przysługuje wynagrodzenie za sprawowanie opieki

Stopnie specjalizacji zawodowej

Ustala się następujące stopnie specjalizacji zawodowej w zawodzie pracownika socjalnego:

1. I stopień specjalizacji zawodowej z zakresu pracy socjalnej, mający na celu uzupełnienie wiedzy i doskonalenie umiejętności zawodowych pracowników socjalnych;

2. II stopień specjalizacji zawodowej z zakresu pracy socjalnej, mający na celu pogłębienie wiedzy i doskonalenie umiejętności pracy z wybranymi grupami osób korzystających z pomocy społecznej.

Egzamin

Pracownik socjalny, który chce uzyskać specjalizację zawodową, musi zdać egzamin. Przeprowadza go regionalna komisja egzaminacyjna w przypadku, gdy pracownik chce uzyskać I stopień specjalizacji lub centralna komisja egzaminacyjna, gdy chce zdobyć II stopień specjalizacji.

Zmiany

Projekt nowelizacji ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej zakłada ujednolicenie opłat za przeprowadzania egzaminów.

Obecnie ich wysokość jest uzależniona od komisji przeprowadzającej egzamin. Według proponowanych zmian opłata za egzamin na niższy stopień zawodowy będzie wynosić 10% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – ok. 310 zł, a za egzamin na II stopień specjalizacji – 20% wynagrodzenia, czyli ok. 620 zł.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Wernik

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »