reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rejestracja samochodu > Jak zarejestrować samochód w Unii Europejskiej?

Jak zarejestrować samochód w Unii Europejskiej?

Samochód można zarejestrować jedynie w tym kraju UE, w którym posiada się stałe miejsce zamieszkania. Jakie formalności należy spełnić, aby zarejestrować samochód w Unii Europejskiej?

Rejestracja pojazdu

Przy rejestracji pojazdu decydujące jest miejsce stałego zamieszkania. Nie możliwe jest zatem zarejestrowanie samochodu w kraju, w którym posiada się drugie, dodatkowe miejsce zamieszkania lub dom letniskowy.

Rejestracja samochodu wymaga okazania dokumentów wyszczególnionych w dalszych częściach tekstu.

Świadectwo zgodności

Świadectwo zgodności jest dokumentem wydanym przez producenta pojazdu, w którym znajduje się potwierdzenie spełniania przez parametry techniczne pojazdu wymogów bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Świadectwo zgodności może być krajowe lub europejskie. Świadectwo europejskie jest ważne we wszystkich krajach Unii. Posiadacz europejskiego świadectwa zgodności nie może być przez urząd zobligowany do przedstawienia dodatkowej dokumentacji technicznej.

Dowód ubezpieczenia

Rejestrując pojazd należy przedstawić dowód ubezpieczenia pojazdu. Urzędy komunikacji w krajach członkowskich akceptują ubezpieczenia wydane przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe, które ma siedzibę lub oddział w danym kraju. W przypadku, gdy ubezpieczyciel nie ma siedziby lub oddziału w danym kraju ubezpieczenie będzie ważne, gdy ubezpieczyciel ma upoważnienie do świadczenia usług w danym kraju.

Zobacz: Jak zarejestrować samochód kupiony w Polsce?

Dowód opłacenia podatku VAT

Podczas rejestracji pojazdu urzędy krajowe mają prawo sprawdzić, czy należycie opłacono podatek VAT. Zasady dotyczące podatku VAT różnią się zależnie od tego, czy pojazd jest nowy czy używany oraz czy kupujesz go od autoryzowanego sprzedawcy czy też od osoby prywatnej.

Pojazd uważa się za używany, jeśli minęło ponad sześć miesięcy od jego pierwszego wyjazdu na drogę lub jeśli ma na liczniku ponad sześć tysięcy kilometrów.

Jeśli kupujesz nowy samochód u dilera w jednym z krajów UE, ale zabierasz go w celu rejestracji do innego kraju UE, w którym mieszkasz lub do którego się przeprowadzasz, musisz zapłacić podatek VAT tylko w kraju zamieszkania.

Jeżeli kupujesz używany samochód od osoby prywatnej, nie musisz płacić podatku VAT w żadnym kraju. Jeśli kupujesz używany samochód w komisie, podatek VAT zostanie Ci naliczony, ale tylko od zysku ze sprzedaży używanego samochodu. Ta kwota VAT nie będzie wykazana na fakturze. Zakup nie będzie podlegał opodatkowaniu VAT w kraju docelowym.

Dowód dopuszczenia do ruchu drogowego

Władze kraju, w którym zamierzasz zarejestrować samochód, mogą wymagać, aby przeszedł on badanie dopuszczenia do ruchu drogowego. Przeprowadzenie takiego badania będzie konieczne jeżeli:

  1. takie badania są obowiązkowe dla mieszkańców danego kraju, kiedy zmienia się posiadacz świadectwa rejestracji
  2. badanie nie powiela żadnych badań, którym pojazd mógł już zostać poddany w Twoim kraju pochodzenia
  3. nadszedł termin obowiązkowego badania okresowego w danym kraju.

Opłata rejestracyjna

Każdy z krajów Unii samodzielnie określa opłatę rejestracyjną. Nie istnieją żadne przepisy unijne regulujące opłatę za rejestrację. Opłata będzie pobrana w wysokości wynikającej z przepisów kraju, w którym samochód jest rejestrowany.

Zobacz serwis: Rejestracja samochodu

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama