| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy cywilne > Jak napisać pozew o zniesławienie?

Jak napisać pozew o zniesławienie?

Pojęcie "pozew o zniesławienie" występuje w języku potocznym, natomiast w języku prawniczym określany jest jako pozew o ochronę dóbr osobistych. Jak napisać taki pozew? Czy konieczne jest uiszczenie opłaty?

Co należy wskazać i udowodnić

W pozwie powinieneś wskazać jakie dobra osobiste zostały naruszone. Nie wystarczy ogólne określenie, że "szereg moich dóbr osobistych został naruszony." Naruszone dobra osobiste powinny być konkretnie wyliczone.

Należy także wskazać na czym naruszenie dóbr osobistych polegało oraz powołać dowody na okoliczność tegoż naruszenia. Mogą to być świadkowie, dokumenty, wydruki artykułów opublikowanych w Internecie. Oczywiście w zależności od tego w jaki sposób doszło do naruszenia Twoich dóbr osobistych.

Koniecznym jest również należyte sformułowanie żądania (np. opublikowanie przeprosin, zapłata zadośćuczynienia, odszkodowania). Środki służące do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych, muszą być dobrane właściwie, tj. adekwatnie do naruszenia. Błędne dobranie tych środków może skutkować tym, że choć sąd stwierdzi, że do naruszenia faktycznie doszło, nie przyzna żadnych środków ochrony prawnej.

Pozew należy własnoręcznie podpisać i złożyć w sądzie. Składamy go w egzemplarzu dla sądu oraz w tylu odpisach ilu jest pozwanych. Pozew i odpisy składamy wraz z kompletem załączników.

Podsumowanie

Tym samym zainicjujesz postępowania cywilne o naruszenie dóbr osobistych. Jaki obrót przybierze sprawa, zależy już od konkretnych okoliczności danego przypadku.

Zanim jednak złożysz pozew w sądzie, wystosuj do potencjalnego pozwanego wezwanie do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych np. skasowania wpisów które Cię obrażają, przeprosin. Może uda się porozumieć polubownie bez wszczynania postępowania cywilnego?

Prywatny akt oskarżenia w sprawie o zniesławienie

Jeżeli jednak decydujesz się na ścieżkę postępowania karnego i złożenie prywatnego aktu oskarżenia o zniesławienie, pamiętaj, że o karze i jej wysokości decyduje wprawdzie sąd, ale skazanie wyrokiem karnym jest zawsze dużą dolegliwością dla osoby, która dopuszcza się zniesławienia. Dlaczego? Chociażby ze względu na fakt, że informacja o skazaniu widnieje w Krajowym Rejestrze Karnym. Nadto, jeśli zapada wyrok skazujący, łatwiejsze jest przeprowadzenie procesu cywilnego o naruszenie dóbr osobistych. Należy bowiem pamiętać, że ustalenia wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa wiążą sąd w postępowaniu cywilnym.

Reasumując, termin "pozew o zniesławienie" nie jest terminem występującym w języku prawniczym, ale terminem pochodzącym z języka potocznego. Co do zasady, jeśli zostałeś zniesławiony, możesz wystąpić na drogę postępowania cywilnego z pozwem o ochronę dóbr osobistych albo zdecydować się na drogę postępowania karnego i złożyć prywatny akt oskarżenia w sprawie o zniesławienie. Możesz skorzystać z obu tych możliwości, jeśli oczywiście okoliczności sprawy na to pozwalają. Zwykle wymaga to szczegółowej analizy sprawy.

Polecamy serwis: Pozwy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »