reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Inne > W jaki sposób można zmienić rodzaj zawartej umowy o pracę w trakcie jej wykonywania?

W jaki sposób można zmienić rodzaj zawartej umowy o pracę w trakcie jej wykonywania?

Pracodawca podpisał z pracownikiem umowę o pracę na czas określony. Po czasie doszedł do przekonania iż umowa ta z punktu widzenia pracodawcy i pracownika jest niewystarczająca. Czy może zmienić tę umowę na inną?

TAK. Najlepszym dla pracodawcy rozwiązaniem w razie potrzeby zmiany rodzaju zawartej umowy o pracę w trakcie jej wykonywania jest osiągnięcie w tym przedmiocie porozumienia z pracownikiem (tzn. jego zgody).

Zobacz: Kodeks Pracy

Kwestia ta nie została wyraźnie uregulowana, i kodeks pracy poprzez art. 30 § 1 pkt 1 pozwala na rozwiązanie umowy o pracę na podstawie porozumienia stron, bez zachowania wymagań co do wypowiedzenia umowy, to tym bardziej dopuszczalne jest dokonanie w takim trybie zmiany rodzaju umowy. 

W drodze porozumienia można rozwiązać każdą umowę o pracę. Rozwiązanie umowy następuje w terminie określonym w porozumieniu, który strony mogą ustalić dowolnie. W przypadku nieokreślenia w porozumieniu terminu rozwiązania umowy o pracę, porozumienie powoduje rozwiązanie umowy w dniu zawarcia porozumienia.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 stycznia 2001 r.; I PKN 844/2000; OSNAPiUS 2001 r. nr 14 poz. 8).

Z inicjatywą rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia może wystąpić każda ze stron (pracownik lub pracodawca).

Jeżeli przykładowo, pracownik chce skorzystać z tej formy rozwiązania umowy, powinien przedstawić pracodawcy (najlepiej na piśmie) taką propozycję i czekać na jego odpowiedź. Propozycja powinna zawierać wyraźne oświadczenie o chęci rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia i wskazane jest, aby zawierała proponowany termin rozwiązania umowy.

Jeśli pracodawca wyrazi zgodę, wówczas najlepiej aby strony sporządziły na piśmie osobny dokument porozumienia i razem go podpisały, co będzie oznaczało skuteczne zawarcie porozumienia. 

Do zawarcia porozumienia może również dojść w ten sposób, że pracodawca złoży swój podpis na pisemnej propozycji pracownika i dopisze, że wyraża zgodę na rozwiązanie umowy na warunkach wskazanych w propozycji pracownika.

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 28 kwietnia 1994 r. (I PZP 52/93, OSNAPiUS 1994 r. nr 11 poz. 169) stwierdził, że nie jest dopuszczalne przekształcanie rodzaju umowy o pracę (w tym przypadku z zawartej na czas nieokreślony na umowę na czas określony) poprzez dokonywanie wypowiedzenia zmieniającego. Trzeba jednak pamiętać, że do takiego wypowiedzenia zmieniającego stosuje się przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, co powoduje, że dopiero orzeczenie sądu stwierdzi np. bezskuteczność wypowiedzenia (na zasadach ogólnych art. 45 § 1 kodeksu pracy).

Zobacz na Forum:  Rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas określony

W świetle wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 stycznia 2000 r. (I PKN 495/99, OSNAPiUS 2001 r. nr 11 poz. 376) niedopuszczalna zmiana umowy o pracę na czas nieokreślony na umowę terminową w trybie tzw. wypowiedzenia zmieniającego jest skuteczna, a może być wzruszona na podstawie orzeczenia sądu przywracającego do pracy na poprzednich warunkach.


Podstawa prawna:
Ustawa kodeks pracy ( Dz.U z 1998 Nr 21 poz 94 ze zm.)

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – Usługi i Towary + INFORLEX PKWiU + CN – program - komplet PREMIUM698.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama