reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - dom > Zmiana sposobu użytkowania budynku. Czy trzeba to zgłosić?

Zmiana sposobu użytkowania budynku. Czy trzeba to zgłosić?


Jeżeli zechcemy zmienić sposób użytkowania naszej nieruchomości lub jej części, musimy zgłosić to do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. W innym przypadku może nas spotkać wiele nieprzyjemności.


Przez pojęcie „zmiana sposobu użytkowania” należy rozumieć zmianę przeznaczenia danego budynku lub poszczególnych pomieszczeń znajdujących się w nim. Dlaczego zgłoszenie naszej decyzji jest takie ważne? Każde z pomieszczeń, poza swoim przeznaczeniem, zmieniają swoje warunki bezpieczeństwa sanitarnego, pożarowego, powodziowego, itd.

Aby zgłosić zmianę sposobu użytkowania należy udać się do starostwa i określić w zgłoszeniu dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania. Trzeba do tego dołączyć:

- opis oraz rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic działki i innych obiektów budowlanych, które istnieją lub są budowane na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania
- dokładny opis techniczny określający charakterystykę i rodzaj obiektu budowlanego i wszystkie inne dane technologiczne
- oświadczenie o prawie do budowy
- zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (gdy nie ma planu)
- w przypadku, gdy zmiana łączy się ze zmianą warunków bezpieczeństwa oraz układu obciążeń – ekspertyzę techniczną wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności
- w zależności od potrzeb – pozwolenia, uzgodnienia lub opinie wymagane odrębnymi przepisami

Zmienić sposób użytkowania budynku można dopiero 30 dni od doręczenia zgłoszenia, oczywiście tylko wtedy, gdy nasze zgłoszenie nie spotka żadnej odmowy. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zmianę sposobu użytkowania bez potrzebnej zgody, inspektor ma prawo do wstrzymania użytkowania danego budynku lub jej części oraz nakłada przymus wystawienia dokumentów, których wymaga się przy zgłoszeniu. Jeżeli dostosujemy się do tego wymogu, inspektor wyznaczy nam kwotę za opłatę legalizacyjną. Jeżeli jednak właściciel budynku nie dostosuje się do postanowień inspektora, zostanie nam nakazane przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania budynku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama