| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Czy mogę zrezygnować z umowy z kablówką albo żądać obniżki ceny

Czy mogę zrezygnować z umowy z kablówką albo żądać obniżki ceny

Od stycznia tego roku korzystam z usług jednego z operatorów telewizyjnych. Kablówkę odbierałem dotychczas dobrze. Jednakże od pewnego czasu zauważyłem, że nie mam niektórych programów, mimo iż mam je zagwarantowane w pakiecie, który wykupiłem. Jednocześnie w umowie zapisano, że takie zmiany mogą mieć miejsce. Czy z tego powodu mogę wypowiedzieć umowę?

Jednostronna zmiana umowy przez operatora jest niedopuszczalna. Niezgodne z prawem jest zastrzeżenie w umowie, że możliwe jest wycofanie niektórych kanałów ze względu na „siłę wyższą”. Konsument powinien mieć prawo wyboru i ewentualną możliwość rezygnacji z usług, jeżeli zmieniony zostaje pakiet programowy albo niektóre kanały zostają wycofane. W przeciwnym razie klient jest zmuszony do dokonywania opłata za świadczenia, którego faktycznie nie pobierał. Innym rozwiązaniem jest żądanie obniżenia ceny abonamentu adekwatnie do ilości odbieranych programów.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zapis w umowie, który przyznawałby przedsiębiorcy prawo do zmiany oferty programowej powołując się na niejasne przyczyny bez jednoczesnego prawa do wypowiedzenia umowy przez konsumenta jest niedozwoloną klauzulą umowną. Jest to postanowienie, które jest sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszające interesy słabszego uczestnika rynku, czyli klienta.

W podobnych sprawach wypowiadał się już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który za takie praktyki nałożył kary na przedsiębiorców i kazał usunąć sprzeczne z prawem zapisy. Klauzule, które zostały uznane za niedozwolone wpisane są do rejestru. Rejestr klauzul niedozwolonych znajduje się na stronie UOKiK.

Podstawa prawna:

art. 3841 oraz 3851 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »