| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Usługa pre-paid

Usługa pre-paid cieszy się dużym powodzeniem szczególnie wśród młodszych użytkowników telefonii komórkowej. Zakup nowej karty po wykorzystaniu starej jest szybkim i wygodnym sposobem na rozmowy telefoniczne. Warto jednak zwrócić uwagę na przysługujące nam prawa i obowiązki związane z korzystaniem z usług przedpłaconych.

Usługa pre-paid jest zwana również usługą przedpłaconą, ponieważ konsument musi najpierw zapłacić za limit przydzielony na karcie, żeby móc wykonywać połączenia telefoniczne. Przy czym jednostki taryfowe możemy wykorzystywać przez określony czas, w zależności od rodzaju karty. Zazwyczaj trwa on od kilkunastu dni do kilku miesięcy. System ten jest oferowany tylko przez operatorów sieci komórkowej. W przypadku usług pre-paid nie trzeba zawierać pisemnej umowy z operatorem.

Po okresie, na jaki zostały nam przydzielone jednostki taryfowe konieczne jest uzupełnienie konta. Po każdym bowiem połączeniu lub wykonywaniu innych dostępnych nam usług, jednostki te są odejmowane. Po zakupie specjalnej karty nasz limit zostaje doładowany.

Nawet jeżeli okres aktywności konta już upłynął, tzn. nasz limit na koncie się wyczerpał, to i tak zazwyczaj może my odbierać połączenia przychodzące na nasz numer telefonu. W ten sposób operator telekomunikacyjny cały czas jest w stanie gotowości do ponownego świadczenia usług , a w związku z tym nadal ponosi koszty związane z utrzymaniem konta w systemach informatycznych i elementach sieciowych oraz funkcjonowaniem karty SIM. Niezbędne jest również zarezerwowanie danego numeru konsumenta. W związku z tym operator ponosi koszty, nawet jeżeli użytkownik nie może wykonywać połączeń wychodzących.

Bez umowy

Zawarciem umowy o świadczenie usług przedpłaconych nie jest podpisanie umowy z operatorem telekomunikacyjnym, lecz sama czynność faktyczna, tzn. doładowanie konta i rozpoczęcie korzystania z usług. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z tej usługi nie jest w żadne sposób usystematyzowane. Przed zawarciem umowy należy zapoznać się z regulaminem świadczenia usług oraz z cennikiem. Poprzez rozpoczęcie korzystania z usług wyrażamy bowiem zgodę na wszystkie zapisy, jakie się w nich znajdują.

Czas korzystania z usługi

Regulaminy różnych operatorów telekomunikacyjnych mogą być w nieco odmienny sposób skonstruowane. Niemniej jednak w każdym z nich znajdują się zapisy dotyczące czasu w jakim użytkownik może korzystać z aktywnego konta.

Konsument, który korzysta z usługi pre-paid dokonuje przedpłaty za usługi, z których chce skorzystać w przyszłości. Może on z nich korzystać w ściśle określonym terminie wskazanym w regulaminie. Nieistotne jest czy użytkownik tychże usług korzysta z nich czy też nie.

Nie ma podstaw do żądania zwrotu wpłaconych pieniędzy, jeżeli nie wykorzystano jednostek taryfowych w umówionym terminie. Środki zgromadzone na koncie mogą w takiej sytuacji przepaść.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Usługa pre-paid cieszy się dużym powodzeniem szczególnie wśród młodszych użytkowników telefonii komórkowej.
Usługa pre-paid cieszy się dużym powodzeniem szczególnie wśród młodszych użytkowników telefonii komórkowej.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »