REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 17 września 2010 r. turyści lepiej chronieni

Adrian Prusik
Adrian Prusik

REKLAMA

REKLAMA

17 września 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o usługach turystycznych. Najważniejszą nowością jest lepsze finansowe zabezpieczenie praw turystów.

Nowelizacja ma na celu przede wszystkim poprawienie standardu ochrony praw turystów, zwłaszcza w sytuacji gdy bankructwa biura podróży. Przykłady takich sytuacji nie są niestety rzadkością, czego dowodem są wrześniowe wydarzenia.

REKLAMA

Biuro podróży Selectours zgłosiło do sądu wniosek o upadłość. Jednocześnie, pomimo ubezpieczenia, turyści, którzy wykupili wycieczki byli narażeni na nieprzyjemności w hotelach. W mediach pojawiły się informacje, że musieli opuścić swoje pokoje hotelowe.

Większa ochrona turystów?

REKLAMA

Zmiany, jakie wchodzą w życie obecnie mają na celu poprawienie standardów ochrony praw turystów, zwłaszcza w takich sytuacjach. Przede wszystkim zdecydowanie bardziej korzystne dla urlopowiczów mają być zabezpieczenia finansowe, jakie będą wymagane od organizatorów turystyki.

Tak jak do tej pory posiadanie przez biura podróży gwarancji bankowej lub ubezpieczenia na rzecz turystów będzie obowiązkowe. Zmienić się ma jednak zakres zabezpieczenia, które ma wystarczyć na pokrycie całości roszczeń turystów. Do tej pory w najczęściej służyło jedynie na pokrycie kosztów powrotu turystów do kraju. Zmiana spowoduje zwiększenie kosztów takiego zabezpieczenia, co odbije się też na cenach wycieczek. Dla organizatorów świadczących usługi turystyczne na terenie kraju przewidziano jednak zupełnie nowy, trzeci sposób zabezpieczenia turystów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Zabezpieczenie finansowe

REKLAMA

Ustawa w nowym kształcie doprecyzowuje zakres roszczeń, jakie miałyby być objęte zwrotem z takiego zabezpieczenia. O ile w nieobowiązujących już przepisach chodzi o pokrycie kosztów powrotu do kraju oraz zwrot wpłat wniesionych przez klientów w razie niewykonania zobowiązań umownych, o tyle od 17 września ustawa wydaje się bardziej precyzyjna. Zgodnie ze znowelizowanym art. 6 przez zawarcie umowy gwarancji lub ubezpieczenia biuro podróży ma zapewnić klientom, na wypadek swojej niewypłacalności: pokrycie kosztów powrotu do kraju, zapewnić klientom zwrot wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną w przypadku, gdy ta nie została zrealizowana z winy organizatora lub pośrednika. Zabezpieczenie ma również pokryć zwrot części wpłat odpowiadających tej części imprezy, która się nie odbyła.

Zupełną nowością jest wprowadzenie trzeciego sposobu (oprócz ubezpieczenia oraz gwarancji bankowej) zabezpieczenia finansowego organizatorów. Ci, którzy wykonują usługi turystyczne na terenie kraju będą mogli przyjmować wpłaty klientów na rachunek powierniczy, który będzie dla nich dostępny dopiero po wykonaniu usługi.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

Lepsza informacja

Zgodnie z nowymi przepisami turyści mają być nie tylko lepiej zabezpieczeni, ale również lepiej poinformowani. Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki ma bowiem prowadzić również rejestr przedsiębiorców co do których wszczęto postępowanie o wykreślenie z rejestru organizatorów turystyki. Ma to być swoisty system wczesnego ostrzegania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA