REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać miejsce na nocleg samodzielnie organizując urlop

Agnieszka Fryc
Jak wybrać miejsce na nocleg samodzielnie organizując urlop. /Fot. Fotolia
Jak wybrać miejsce na nocleg samodzielnie organizując urlop. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybór miejsca na nocleg podczas samodzielnej organizacji urlopu wakacyjnego może przysporzyć wielu problemów. Nie trudno bowiem pogubić się w ofertach proponowanych przez licznie funkcjonujące obiekty hotelarskie.

Najwięcej problemów może przysporzyć turystom samo nazewnictwo obiektów hotelarskich oraz oznaczenia określające standard ośrodków. Niedozwolone, ze względu na możliwość wprowadzenia klienta w błąd, jest nadawanie obiektom hotelarskim nazw takich jak hotelik, czy pensjonacik. Do ośrodków nazwanych zdrobniale bowiem, nie odnoszą się wymagania postawione hotelom czy pensjonatom, a podobieństwo nazw może sugerować ich klientom spełnianie odpowiednich standardów, co może być jedynym czynnikiem wpływającym na wybór określonego obiektu. Na co więc należy zwrócić uwagę wybierając miejsce wakacyjnego wypoczynku?

REKLAMA

Polecamy serwis: Reklamacja

Wybierając się za granicę, należy pamiętać, że nie w każdym kraju, dla oznaczenia standardu obiektów hotelarskich przyjęto ten sam symbol co w Polsce. Do tego w każdym kraju, wymagania dla uzyskania określonej ilości znaków wskazujących na standard obiektu są inne, wobec czego trzygwiazdkowy hotel poza UE może odpowiadać jednogwiazdkowemu hotelowi w Europie.

Kategoryzacja obiektów hotelowych w Polsce

W Polsce mamy do czynienia z dwoma rodzajami oznaczeń. Hotele, motele, pensjonaty, spełniające określone standardy, oznaczone są gwiazdkami, od jednej do pięciu, zaś kempingi i pola biwakowe od jednej do czterech. Schroniska zaś, w tym schroniska młodzieżowe oraz domy wycieczkowe oznacza się cyframi rzymskimi, o I do III.

Zobacz także: Reklamacja nieudanej wycieczki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwestia przydzielenia konkretnego ośrodka do określonej kategorii obiektów hotelarskich, leży w gestii marszałka województwa, który to sprawdza, czy przedsiębiorcy stosują się do standardów odpowiednich dla przydzielonej im ilości gwiazdek.

Wymagania według otrzymanych gwiazdek

REKLAMA

W hotelach oraz motelach pięcio-, cztero- i trzygwiazdkowych, turysta może oczekiwać łazienki, usytuowanej w każdym pokoju. Podobnie w pięcio- i czterogwiazdkowych pensjonatach. W przypadku cztero- i pięciogwiazdkowych hoteli oraz wszystkich moteli, oczekiwać można strzeżonego parkingu, garażu podziemnego bądź  strzeżonego miejsca parkingowego.

Ilość przyznanych gwiazdek, sugerować może również na powierzchnię oferowanych pokoi oraz ich wyposażenie. W pięciogwiazdkowym hotelu bowiem, powierzchnia dwuosobowego pokoju wynosi 18 m2, w jednogwiazdkowym zaś 10 m2. W pokojach tych powinna znajdować się szafa, minimum dwa fotele lub kanapa, lampka nocna, a nawet szklanki. Ważne jest również, iż w przypadku pokoi o wskazanym standardzie konieczne jest, aby pościel była wymieniana codziennie lub na życzenie klienta.

Hotel, motel oraz pensjonat pięcio-, cztero- i trzygwiazdkowy powinien akceptować płatności kartą płatniczą.

Zobacz koniecznie: Jak biura łamią prawa turystów?

W przypadku kempingów, wymagane jest, aby każdy z nich posiadał całodobowy dozór. Urządzenia sanitarne powinny być zlokalizowane w odległości nie dalszej niż 100 m od miejsca noclegu. Kempingi czterogwiazdkowe powinny mieć zainstalowany jeden natrysk z ciepłą woda przez całą dobę na 50 osób, zaś w przypadku kempingu jednogwiazdkowego, wymagany jest jeden natrysk na 100 osób bez wymogu ciepłej wody.

Prawa konsumenta – turysty

Jeśli konsument samodzielnie rezerwował obiekt hotelarski, którego standard odbiega od zapewnień właściciela, ma prawo bądź żądać zmniejszenia ceny, bądź w przypadku różnic istotnych, odstąpienia od umowy. W każdym przypadku, konsument powinien poinformować właściciela obiektu o nieprawidłowościach, ten zaś ma obowiązek usunięcia usterki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA