Kategorie

Reklamacja wycieczki turystycznej

Agnieszka Fryc
Reklamacja wycieczki turystycznej. / fot. Fotolia
Reklamacja wycieczki turystycznej. / fot. Fotolia
Reklamacja wycieczki turystycznej jest możliwa w ściśle określonych przypadkach. W związku z obecnym okresem urlopowym, warto jest wiedzieć, kiedy można reklamować zakupiony przez nas wyjazd wakacyjny i czego można żądać od organizatora wycieczki.

Wycieczkę turystyczną można zareklamować w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przez jej organizatora. Chodzi tu o niedotrzymanie postanowień umowy dotyczących na przykład zakwaterowania, wyżywienia lub rodzaju transportu. Wszelkie rzeczywiście oferowane usługi przez organizatora wycieczki, muszą być więc zgodne ze standardami ustalonymi w umowie. Ustawa regulująca kwestię odpowiedzialności organizatora, wprowadza jednak pewne wyjątki – okoliczności, które wyłączają odpowiedzialność organizatora i prawo do skutecznego dochodzenia roszczeń przez klienta poprzez składanie reklamacji. Okolicznościami tymi są:

 • siła wyższa,
 • działanie lub zaniechanie klienta,
 • działanie lub zaniechanie osób trzecich, nie uczestniczących w wykonywaniu usług przewidzianych w umowie, jeżeli działań tych lub zaniechań nie można było przewidzieć.

Bardzo istotnym elementem odpowiedzialności organizatora turystyki, zarówno dla niego samego jak i jego klientów, jest możliwość ograniczenia jego odpowiedzialności, w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, do wysokości dwukrotności ceny usługi. Ograniczenie to nie może mieć zastosowania w przypadku szkód wyrządzonych na osobie. Aby takie ograniczenie obowiązywało w danym stosunku prawnym, pomiędzy organizatorem turystyki, a jego klientem, musi być ono zawarte w umowie ich wiążącej.

Zobacz także: Zmiana ceny wycieczki po jej zakupie

Mimo wystąpienia okoliczności, które zwalniają organizatora z odpowiedzialności, zobowiązany jest on do udzielania poszkodowanemu klientowi pomocy, w czasie trwania wykupionej przez niego wycieczki turystycznej.

Pamiętać należy, iż nie istnieją przepisy ograniczające możliwość złożenia reklamacji w odniesieniu do wycieczek last minute.

Termin na złożenie reklamacji

W przypadku w którym klient zauważy, iż organizator wyjazdu wakacyjnego nie wywiązuje się należycie z warunków umowy, powinien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie organizatora lub wykonawcę usługi. Po powrocie wycieczki, turysta ma 30 dni na złożenie reklamacji. Reklamację można złożyć również w czasie trwania wyjazdu wakacyjnego, niezależnie od złożonego zawiadomienia o nienależytym wywiązywaniu się z umowy przez organizatora. Organizator ma 30 dni na ustosunkowanie się do złożonej przez swojego klienta reklamacji.

Możliwe żądania

Gry organizator turystyki nie wywiązuje się należycie z umowy, klient może żądać obniżenia ceny wycieczki, odstąpić od umowy albo żądać naprawienia szkody powstałej z powodu niemożności wykonania przez organizatora świadczenia zastępczego.

Polecamy także: Zagubienie bagażu o znacznej wartości przez przewoźnika lotniczego

Obniżka ceny wycieczki turystycznej, przysługuje klientowi wówczas, gdy świadczenie zastępcze, oferowane w miejsce wskazanego w umowie, jest niższej jakości, a co za tym idzie, również tańsze od umówionego. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy organizator w ogóle nie oferuje świadczenia zastępczego w miejsce zobowiązań wynikających z umowy.

Niezależnie od oferowanego przez organizatora świadczenia zastępczego, klient ma możliwość odstąpienia od umowy. Wówczas organizator nie może żądać od klienta zapłacenia kary umownej i ma obowiązek zapewnienia mu powrotu z miejsca organizowanej wycieczki, bądź zwrotu poniesionych przez klienta kosztów, w związku z samodzielnym powrotem do domu.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  27 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.