Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Burza w lesie. Co robić, a czego nie?

Burza w lesie. Co robić, a czego nie?
Burza w lesie. Co robić, a czego nie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić, gdy podczas spaceru usłyszymy grzmoty, a na niebie pojawią się burzowe chmury? Co z biwakowaniem? Jak pomóc osobie porażonej piorunem? Lasy Państwowe przypominają najważniejszych zasadach.

Burza w lesie może być niebezpieczna

Okres wakacyjny sprzyja leśnym wędrówkom, zbiorom grzybów i owoców leśnych. Wiele osób zapomina, że letnie burze mogą być bardzo niebezpieczne. Co zrobić, gdy podczas spaceru usłyszymy grzmoty, a na niebie pojawią się burzowe chmury? Przypominamy kilka zasad, które pozwolą bezpiecznie spędzić czas na łonie natury.

REKLAMA

Wędrując po lesie, bądź szlakach górskich warto być przygotowanym na każde warunki atmosferyczne. Nie dajmy się zaskoczyć pogodzie. Odpowiednie przygotowanie i świadomość zagrożenia to podstawa. Pierwszym symptomem nadchodzącego zagrożenia jest niebo w kolorze granatowo-szarym, gdy nagle wzmaga się wiatr powinniśmy natychmiast się ewakuować z terenu leśnego. Nigdy nie wolno szukać schronienia na ambonie, pod drzewami, masztami, latarniami czy słupami linii energetycznych.

Trzymajmy się z dala od drzew!

Podmuchy wiatru, które towarzyszą każdej burzy, mogą łamać gałęzie lub w skrajnym przypadku wyrywać drzewa z korzeniami. Ryzyko doznania obrażeń z tego powodu jest znacznie wyższe niż ryzyko porażenia piorunem. Dlatego zawsze należy trzymać się z dala od drzew! Szczególnie niebezpieczne są starsze drzewa liściaste, ponieważ ich gałęzie są suchsze i sztywniejsze niż w przypadku drzew młodych, więc łatwiej się łamią pod wpływem silnych podmuchów wiatru. Piorun uderza w najwyższy punkt, dlatego potencjalnym celem są właśnie samotne drzewa, górujące kępy drzew albo obrzeża lasu. Z doświadczenia leśników wiadomo, że pioruny trafiają często w drzewa na skraju lasu, na granicy upraw i zrębów, w pobliżu jezior i bagien.

Prawidłowe zachowanie w czasie burzy

Warunki atmosferyczne podczas zmian pogody zmieniają się dynamicznie. Policz czas pomiędzy błyskawicą a grzmotem. Ze względu na różne prędkości rozchodzenia się światła i dźwięku, odległość od burzy wynosi około jednego kilometra na każdą trzysekundową przerwę między błyskawicą a grzmotem. Jeśli minie mniej niż 30 sekund, oznacza to, że burza znajduje się niecałe 10 kilometrów od Ciebie i powinieneś zastosować się do poniższych wskazówek. 

 • Znajdź schronienie! Miejsca te są oznaczone na mapach i w serwisach internetowych czaswlas.pl Przygotuj się, sprawdzając z wyprzedzeniem lokalizację schronisk na swojej trasie.
 • Doły w ziemi również zapewniają ochronę! Aby uniknąć przyciągania piorunów, przykucnij w zagłębieniu, stawiając stopy blisko siebie i złóż ręce. W ten sposób zmniejszasz powierzchnię w którą może uderzyć piorun.
 • W samochodzie jest bezpiecznie.

Burza w biwakowanie

Osoby w namiocie nie są wystarczająco chronione przed uderzeniem pioruna. Najlepiej  przed burzą wyjść z namiotu i poszukać schronienia w budynku albo w samochodzie. Jeśli to niemożliwe, trzeba zastosować się do kilku zasad:

 • Nie dotykać ścian i masztów namiotu, nawet jeśli burza jest gwałtowna.Na środku namiotu, możliwie w oddaleniu od metalowej podpory, przykucnąć na palcach, podobnie jak to jest zalecane na otwartej przestrzeni.
 • W żadnym wypadku nie siadać na gołej podłodze, a najlepiej na suchym materacu, bez dotykania metalowych elementów i podłogi.
 • Wszelkie kable należy przed burzą usunąć z namiotu.
 • Z podpór namiotu można zdjąć plastikowe albo gumowe podkładki, aby uzyskać lepsze uziemienie.

Zagrożenie dla osób przebywających w namiocie nie koniecznie musi być wynikiem uderzenia pioruna. Jak uczy doświadczenie, bardziej niebezpieczne może bliskie otoczenie namiotu, przede wszystkim łamiące się drzewa.  

Pomoc osobie porażonej piorunem

 1. Zapewnij sobie bezpieczeństwo – ratownicy mają powiedzenie, że martwy ratownik to zły ratownik.
 2. Nie bój się dotykać osoby rażonej piorunem!
 3. Wezwij pomoc (numer 112).
 4. Oceń, czy ofiara rażenia jest przytomna (oddycha, bije jej serce).
 5. Jeśli nie wyczuwasz tętna, wykonuj masaż serca.
 6. Jeśli ofiara nie oddycha, ale ma tętno, rozpocznij sztuczne oddychanie  metodą usta-usta.
 7. Opatrz widoczne oparzenia i krwawienia.
 8. Bądź z ofiarą do momentu przybycia pomocy, wspieraj ją psychicznie.
Jak zachować się podczas burzy w lesie?

Jak zachować się podczas burzy w lesie?

 

Lasy Państwowe

 

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Lasy Państwowe
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Intercyza. 42 proc. młodych małżonków decyduje się na rozdzielność majątkową

  Na rozdzielność majątkową decyduje się 42 proc. małżonków pomiędzy 18. a 29. rokiem życia – wynika z raportu „Związek a finanse”. Natomiast wśród seniorów powyżej 60. roku rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma 4–5 proc. respondentów.

  Greedflation

  Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

  Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

  REKLAMA

  Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

  Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

  Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

  W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

  Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

  Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

  Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

  REKLAMA

  Nowy wykaz szczepień zalecanych już obowiązuje. Na liście – szczepienie przeciw COVID-19

  Wykaz zalecanych szczepień ochronnych został rozszerzony o szczepienia przeciw czterem chorobom zakaźnym. Minister Zdrowia wydała rozporządzenie określające nowy wykaz szczepień zalecanych. Szczepienia przeciwko jakim chorobom są w nowym wykazie? Odpowiadamy.

  Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

  Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

  REKLAMA