REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Taryfy lotnicze

Aleksandra Bielicka
Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnio rezerwowałam bilet lotniczy. W trakcie dokonywania transakcji konsultant linii lotniczych często posługiwał się pojęciem taryfy lotniczej. Co dokładnie oznacza ten zwrot?

Taryfa lotnicza to innymi słowy cena, która płacimy przewoźnikowi za przelot. Nie można jej jednak traktować jako ceny ostatecznej, którą płacimy za bilet, gdyż przewoźnicy podając wartość taryfy nie uwzględniają w niej opłat dodatkowych czy podatków.

REKLAMA

Rodzaje taryf

REKLAMA

Można się spotkać z kilkoma rodzajami taryf stosowanych przez przewoźników. Podstawowy podział wyróżnia taryfę biznesową oraz ekonomiczną. Przed dokonaniem rezerwacji warto zwrócić uwagę na stosowaną taryfę, gdyż w zależności od jej wybory będą nam przysługiwać różne uprawnienia.

Taryfa biznesowa to najdroższa taryf oferowanych przez przewoźników. Jej cechą charakterystyczną jest brak ograniczeń w zakresie rezerwacji biletu. Oznacza to, że nabywca biletu nie musi podawać daty powrotu a ustaloną datę wylotu może swobodnie zmienić. Bilet w taryfie biznesowej ważny jest przez rok od dnia wystawienia i można go zwrócić. Taryfa biznes wiąże się często z przyznaniem pasażerowi dodatkowych udogodnień takich jak pierwszeństwo przy wsiadaniu do samolotu, wygodniejsze fotele w wydzielonej części samolotu, bogatsze menu.

Taryfa ekonomiczna jest z reguły dużo atrakcyjniejsza cenowo od biznesowej, wiąże się z nią jednak szereg ograniczeń, które dotyczą głównie zasad rezerwacji biletu. W ramach taryfy ekonomicznej wyróżnić można kilka jej podtypów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • taryfa Pełna Y i YEE - „Y” wskazuje nam, że bilet ważny jest przez rok, natomiast skrót „YEE” oznacza, że bilet możemy wykorzystać w terminie 3 lub 6 miesięcy. Bilet musi być rezerwowany według tzw. sunday rule co oznacza, że podróżny powinien spędzić co najmniej jedną niedzielę w miejscu docelowym;
  • taryfa PEX - Pasażer musi określić datę wylotu i powrotu, a bilet ma obowiązek wykupić minimum 3 dni przed wylotem. Zmiana rezerwacji biletu wiąże się z dodatkowymi kosztami;
  • taryfa APEX - jest najtańszą taryfą jednak zakupionego w niej biletu nie można zwrócić, również rezerwacja nie podlega zmianom.

Powyższa charakterystyka taryf ma służyć jedynie przybliżeniu tego pojęcia. Każdy przewoźnik może ustalić własną taryfę. Zatem przed dokonaniem rezerwacji należy dokładnie zapoznać się z ofertą przewoźnika.

Podstawa prawna:

rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 października 2003 r. w spawie taryf przewozu lotniczego (Dz. U. nr 186, poz. 1818).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA