reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Jak zarezerwować bilet lotniczy

Jak zarezerwować bilet lotniczy

Bilet lotniczy można zarezerwować na wiele sposobów. Z pomocą przychodzą nam takie środki komunikacji jak Internet czy telefon, możliwa jest również rezerwacja tradycyjna w biurze przewoźnika. W każdym przypadku rezerwacji należy zwrócić uwagę na pewne elementy.

Rezerwacja biletu lotniczego za pośrednictwem Internetu lub telefonu należy do najwygodniejszej formy zakupu biletu. Bilet możemy rezerwować bezpośrednio na stronie przewoźnika lub korzystając, z któregoś z funkcjonujących obecnie licznie na rynku portali pośredniczących w sprzedaży biletów lub na stronach biur podróży. Zanim dokonamy rezerwacji należy zapoznać się z kilkoma zagadnieniami.

Po pierwsze powinniśmy sprawdzić taryfę, w której sprzedawany jest nasz bilet oraz warunki przewozu. Popularnie taryfy określa się jako klasy: ekonomiczną i biznesową biletu. W zależności od wyboru klasy biletu różnie będzie się kształtować cena za przelot, ale również będą nam przysługiwać różne uprawnienia. W przypadku klasy ekonomicznej często nie można dokonać zwrotu biletu lub zmiany rezerwacji.

Kolejną ważną kwestią jest ustalenie całkowitej ceny za bilet, a wiec wraz z wszelkimi opłatami dodatkowymi takimi jak opłata lotniskowa, paliwowa oraz z podatkami. Od zeszłego roku podmioty oferujące lub publikujące usługi przewozu lotniczego mają obowiązek na każdym etapie oferowania podawać cenę całkowitą. W przypadku rezerwacji za pośrednictwem portalu internetowego lub biura podróży musimy najczęściej ponieść jeszcze drobną opłatę za obsługę.

Przed rezerwacją powinniśmy również zwrócić uwagę na:

  • formę płatności ustaloną przez sprzedawcę,
  • opcje dodatkowe, które możemy zamówić w czasie rezerwacji np. położenie miejsca w samolocie, większa przestrzeń na nogi,
  • formę biletu: istnieją bilety elektroniczne, przesyłane najczęściej na adres e-mail oraz bilety tradycyjne, papierowe doręczane pocztą lub odbierane osobiście. Za bilet zwykły należy najczęściej dodatkowo zapłacić.
reklama

Czytaj także

Ekspert:

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama