reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Ukryte opłaty w cenie biletu lotniczego

Ukryte opłaty w cenie biletu lotniczego

Na etapie rezerwacji podróży lotniczej pasażer powinien znać nie tylko ostateczną cenę biletu, ale powinien wiedzieć za co płaci. UOKIK alarmuje, że nie wszyscy przewoźnicy udostępniają pasażerom informację o należnościach, które zawierają się w cenie biletu.

Niektórzy przewoźnicy nie tylko stosują ukryte opłaty dodatkowe, ale nawet różne nazwy dla takich samych należności.

Opublikowano wyniki kontroli przewoźników i portów lotniczych, przeprowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego.

Za co płacimy

Wynika z niej, że 41 % ceny biletu stanowią należności i podatki nakładane przez porty lotnicze oraz władze państwowe. Te nie są zwykle przedmiotem manipulacji. Informacje o ich wysokości, dostarczone przez linie lotnicze, pokrywały się z uzyskanymi od portów lotniczych oraz pochodzącymi z Listy Opłat Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), a nieprawidłowości dotyczyły pojedynczych przypadków.

Gorzej jest z opłatami stanowiącymi przychód samych linii lotniczych – to one składają się w największym stopniu (59 %) na cenę podróży. Te najczęściej nie są rzetelnie opisywane, co wprowadza w błąd, gdyż sugeruje, iż dodatkowy koszt jest przykładowo przychodem lotniska, a nie przewoźnika.

Oto za co każą nam płacić przewoźnicy:

  • opłata paliwowa – niezależna od podstawowej taryfy lotniczej, swego rodzaju opłata „marketingowa”, która ma w opinii przewoźników pokazywać jak zmienia się cena biletu –  choćby w zależności od ceny ropy
  • opłata za dokonanie rezerwacji/usługę/wydanie biletu – według linii lotniczych pokrywa koszty konserwacji systemu rezerwacji biletów online oraz związanych z bieżącym kosztem obsługi;
  • ubezpieczeniowa – wprowadzona z powodu wysokich kosztów ubezpieczenia, które wzrosły po wydarzeniach z 11 września 2001 roku;
  • opłata za bezpieczeństwo – oprócz opłat za bezpieczeństwo nakładanych przez porty lotnicze niektóre linie lotnicze dodatkowo nakładają swoje własne.

Oznacza to, że pasażer dopłaca do biletu przeciętnie równowartość 30 euro, które stanowią ostatecznie dodatkowe źródło dochodu dla przewoźników lotniczych.

Pełna informacja pomoże dokonać wyboru

Nawet najbardziej wytrawny podróżnik bez pełnej informacji nie jest w stanie ocenić, czy usługa, za którą płaci nie jest przeszacowana, a opłaty są naliczone prawidłowo.

Od 1 listopada 2008 przepisy wspólnotowe nakazują przewoźnikom przejrzyście opisywać poszczególne elementy. Warto znać swoje prawo do informacji i domagać się rzetelnego wyliczenia kosztów. Pomoże to wybrać najlepsze oferty spośród szerokiej palety promocji.

Masz prawo wiedzieć za co płacisz, czyli jak uniknąć opłat dodatkowych

Autorzy raportu zwracają uwagę na wiele dodatkowych koszów, które nie są obowiązkowe, ale wyłudzane od niedoinformowanego pasażera.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama