reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w Święta > Święta w UE a prawa konsumenta (wywiad)

Święta w UE a prawa konsumenta (wywiad)

Coraz częściej spędzamy Święta Bożego Narodzenia czy Sylwestra w innych państwach europejskich. "Wyjeżdżając do krajów UE powinniśmy byś świadomi podstawowych uprawnień jako konsumenci i pasażerowie" - mówi Joanna Sołtan z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Co jeszcze może nas zaskoczyć na miejscu? Z jakimi problemami spotykają się Państwo najczęściej?

Mając na uwadze, że Europejskie Centra Konsumenckie zajmują się sprawami o charakterze transgranicznym, do ECK Polska częściej trafiają skargi dotyczące wyjazdów organizowanych na własną rękę. Problemy konsumentów wyjeżdżających na urlop często rozpoczynają się już na lotnisku. Opóźniony/odwołany lot, a także uszkodzone i zagubione bagaże to jedne z najczęstszych skarg konsumenckich zgłaszanych do ECK Polska. Nie oznacza to, że po przylocie na miejsce problemy się kończą. Często bowiem okazuje się, że zarezerwowany hotel nie spełnia warunków umowy, a firma samochodowa, w której wynajęliśmy auto żąda dodatkowego ubezpieczenia, bądź pobiera z naszej karty płatność za naprawę auta, mimo że w czasie użytkowania nie mieliśmy żadnej kolizji. W okresie świątecznym wiele skarg dotyczy przewozu bagażu samolotem. Wzmożony ruch lotniczy ma duży wpływ na to, że walizki się gubią lub ulegają uszkodzeniu. Pasażerowie przewożą w nich bardzo często produkty spożywcze, za które linie lotniczą nie ponoszą odpowiedzialności. Problematyczny jest również przewóz sprzętu sportowego, każda linia lotnicza ma inne regulacje w tym zakresie. Może się okazać, że lecąc w jedną stronę niemieckim przewoźnikiem musimy inaczej zapakować sprzęt, niż gdy wracamy irlandzkimi liniami lotniczymi. ECK Polska przed zawarciem umowy zaleca zapoznać się z regulaminem linii lotniczej, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

Konsumenci korzystający z usług biur podróży najczęściej skarżą się na niezgodności z umową (np. brak kąpieli termalnych, znaczna odległość od stoku). Wówczas w oszacowaniu roszczeń przydatna może okazać się Tabela Frankfurcka, warto pamiętać, że nie jest ona obowiązującym aktem prawnym.

Czy coraz większa popularność świątecznych wyjazdów za granicę idzie w parze ze świadomością naszych praw?

Z doświadczenia ECK wynika, że konsumenci poszukują informacji nt. praw, jakie im przysługują w momencie, gdy przytrafi im się kłopotliwa sytuacja. Mając na uwadze, że podróżujemy coraz więcej, jesteśmy częściej narażeni na problemy w czasie wyjazdów, które dotyczą m.in. podróży lotniczych, wynajmu pokoi hotelowych, a także zakupów. Nowe gałęzie turystyki sprzyjają dokonywaniu zakupów (szczególnie w okresie przedświątecznym), w którym tradycją stają się jarmarki bożonarodzeniowe. Warto być świadomym, na jakie chwyty jesteśmy narażeni oraz, jakie prawa nam przysługują, gdy kupujemy na świątecznym straganie - więcej: "Sztuczki bożonarodzeniowych handlarzy".

Bardzo dziękuję za rozmowę

Polecamy serwis: Konsument w UE

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama