Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wróciła moda na całoroczne domy z drewna

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wysokie ceny domów z cegły i pustaków spowodowały, że coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wznoszenie domów z drewna. Jakie są wady i zalety domów z drewna?

 

Gwałtownie rosnące ceny mieszkań w dużych miastach powodują, że coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem nieruchomości za miastem.

Równie ważną sprawą jest wybór odpowiedniej technologii, w której planujemy wznieść przyszłe lokum. Pomimo rosnących cen drewna, coraz więcej osób decyduje się na budowę domu z drewna. Powodem jest ekologiczność materiału oraz fakt, że w takich budynkach mogą mieszkać alergicy.

W całej Polsce od dawna były wznoszone domu z bali. Obecnie domy całoroczne są wznoszone z bali o średnicy od 28 do 30 cm. Główną zaletą takich obiektów jest utrzymywanie ciepła. Ściany wykonane z takiego surowca szybko się nagrzewają i wolno oddają ciepło na zewnątrz. Wiele osób jest zaskoczonych, kiedy okazuje się, że drewno, z którego ma być wybudowany ich dom, jest jeszcze trochę wilgotne. Eksperci uważają, że to jest dobre rozwiązanie. Surowe bale będące nadal nieco wilgotne są łatwe do obróbki, a wysychają one już ułożone w sposób naturalny. Dom wybudowany z takich bali musi być jednak poddany konserwacji po roku. W takim budynku można mieszkać w czasie jego schnięcia, lecz nie należy drewna niczym nasączać od środka, czyli mówiąc wprost niczym malować. Wynika to z faktu, że drewno schnie i nadmiar wilgoci musi uchodzić. Oczywiście po okresie schnięcia domy takie mają szczeliny. Producenci takich domów doradzają ich użytkownikom wypełnienie szczelin wełną mineralną. Szpary też mogą być zabijane specjalnymi klinami lub też uzupełniane specjalnymi preparatami do drewna. Jednak warto uważać, by uszczelniając dom, przypadkiem nie wywołać efektu termosu. Może się tak zdarzyć, jeśli budynek zostanie uszczelniony wełną mineralną lub styropianem w taki sposób, że nie będzie oddychać.

Wiejskie chaty w miastach

W Polsce domy z bali są budowane na kilka sposobów. Pierwszy rodzaj to dom wiejski, w którym jest wykorzystana konstrukcja wieńcowa. Zaletą takiego domu jest fakt, że dom taki jest montowany średnio cztery tygodnie.

Drugi typ konstrukcji domu, tzw. sumikowo-łątkowy, nazywany jest polskim. Nazwa jest trudna, więc wybierając typ konstrukcji, lepiej jest używać określenia, że chodzi o konstrukcję polską, gdyż to pozwoli nam uniknąć pomyłki. Wybierając dom z drewna wznoszony w takiej technologii warto wiedzieć, że jego konstrukcja składa się z podwaliny, którą mocuje się do fundamentu za pomocą kotew. Na podwalinie rozmieszcza się łątki, czyli słupy. W narożnikach domu montuje się słupy narożne i w odstępach od 0,5 m do 1,8 m słupy pośrednie. Pomiędzy słupami wmontowane są sumiki (od tego pochodzi pierwsza część nazwy konstrukcji). Całą konstrukcję od góry zamyka się oczepem (belką), który usztywnia konstrukcję. Elementy wykonywane są z drewna sosnowego wysuszonego w suszarniach do wilgotności 18 proc.

Pruski mur

Z Niemiec dotarła do Polski moda na tzw. mur pruski. Budowniczowie ten typ konstrukcji określają jako szkieletowa, zwana jest też szachulcową lub fachówką (z niem. Fachwerk). Popularność tego typu budownictwa wynikała z faktu, że obiekty budowane w taki sposób były tanie. Szkielet był bowiem nie tylko wypełniony cegłą, ale także gliną i trzciną. W przypadku zastosowania gliny przestrzeń między belkami wypełniało się dodatkowo pionowymi szczapami, a glinę mieszało się z sieczką lub innym materiałem wiążącym. Drewno odpowiednio zabezpieczone było widoczne z zewnątrz i stawało się elementem dekoracyjnym. W nowych budynkach zewnętrznie przypominających mur pruski podstawą konstrukcji są pełne belki drewniane wypełnione styropianem. Od wewnątrz budynek wykończony jest płytą gipsowo-kartonową, a od zewnątrz tynkiem mineralnym. Takie budynki w zależności od przeznaczenia mogą pełnić funkcję domu mieszkalnego lub całorocznego domu rekreacyjnego. Dom tego typu powstaje szybko, montaż konstrukcji całego budynku w każdym miejscu trwa jeden dzień, a całość około jednego miesiąca. Dodatkowym atutem może być udział pracy własnej w wykończeniu, przez co obniża się cenę budynku. Według obliczeń projektantów oraz opinii Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej - zastosowane materiały spełniają warunki izolacyjne obowiązujące wg PN dla budynków mieszkalnych, tj. K<0,3 W/m2.

Szwedzkie domy

Chociaż wielu osobom technologia szkieletu drewnianego kojarzy się z budownictwem kanadyjskim, to tak naprawdę technika ta wywodzi się ze Szwecji. To stanowi dowód, że domy wykonane tą techniką charakteryzują się bardzo dobrą ochroną cieplną. Praktycznie cała grubość ściany to izolacja cieplna. Fakt, iż konstrukcja domu jest w całości drewniana, obniża jej ciężar, co pozwala zaoszczędzić przy budowie fundamentów. Technologia ta jest tzw. technologią suchą. Dzięki temu prace budowlane wykonywać można niezależnie od pory roku. Budowa konstrukcji sprowadza się do montażu elementów przy użyciu gwoździ oraz metalowych łączników. Wyeliminowane są przerwy technologiczne, co znacznie skraca ogólny czas budowy. Wykonanie domu od podstaw do wykończenia pod klucz zajmuje średnio trzy miesiące.

Łatwy montaż

Domy szkieletowe charakteryzują się także łatwością przebudowy i modernizacji. Bez większych problemów można dom rozbudować, w momencie gdy powiększa się rodzina, jak również wymienić instalację na nowocześniejszą. Argumentem przemawiającym za budownictwem szkieletowym jest mała grubość ścian zewnętrznych. Domy murowane przy takich samych wymiarach zewnętrznych mają mniejszą powierzchnię użytkową. Dom drewniany o powierzchni całkowitej 100 mkw. posiada o 10-12 mkw. więcej powierzchni użytkowej od takiego samego z zewnątrz murowanego domu. Jednocześnie inaczej niż w przypadku domów z bali, drewno musi być suszone komorowo i czterostronnie strugane. Drewno nie może mieć określonych normowo wad, na przykład chorych sęków lub pęknięć, bowiem zmniejszają one jego wytrzymałość.

Znakiem charakterystycznym dla tych budynków jest wykończenie zewnętrzne ściany. Przeważnie jest to siding winylowy czy drewniany. Elewację można też wykończyć tynkiem kładzionym na styropianie. Stosując styropian, należy zapewnić wentylację pomiędzy płytą poszycia pokrytą wiatroizolacją a wewnętrzną stroną styropianu. Podobnie wykańcza się elewację cegłą klinkierową; między płytą poszycia pokrytą wiatroizolacją a licem z cegły pozostawia się wentylowaną pustkę powietrzną.

PLUSY I MINUSY DOMÓW Z DREWNA

Plusy

- drewno ma dobre parametry cieplne, gdyż współczynnik przewodzenia ciepła jest kilkakrotnie lepszy niż współczynnik przewodzenia ciepła szczelinowych pustaków ceramicznych,

- drewno jest ogólnie dostępne i można je kupić w składach drewna i tartakach w całej Polsce,

- dobry materiał do obróbki. Do zbudowania domu drewnianego wystarczają takie narzędzia, jak piła, młotek lub gwoździe ostatnio zastępowane łącznikami metalowymi,

- prace mokre sprowadzają się wyłącznie do murowania lub betonowania fundamentów, a dzięki temu wznoszenie takich domów jest możliwe przez cały rok.

Minusy:

- w przypadku zbudowania domu na zbyt niskim fundamencie, drewno się nawilgaca i niszczy,

- materiał łatwopalny,

- do ocieplenia należy stosować droższą wełnę mineralną niż styropian, który czasami jest atakowany przez gryzonie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Liczba pozwoleń na budowę w Polsce

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Cena 1 m2 domów wolnostojących

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.l

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  REKLAMA

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  REKLAMA

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA