Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wróciła moda na całoroczne domy z drewna

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
inforCMS
Wysokie ceny domów z cegły i pustaków spowodowały, że coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wznoszenie domów z drewna. Jakie są wady i zalety domów z drewna?

 

Gwałtownie rosnące ceny mieszkań w dużych miastach powodują, że coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem nieruchomości za miastem.

Równie ważną sprawą jest wybór odpowiedniej technologii, w której planujemy wznieść przyszłe lokum. Pomimo rosnących cen drewna, coraz więcej osób decyduje się na budowę domu z drewna. Powodem jest ekologiczność materiału oraz fakt, że w takich budynkach mogą mieszkać alergicy.

W całej Polsce od dawna były wznoszone domu z bali. Obecnie domy całoroczne są wznoszone z bali o średnicy od 28 do 30 cm. Główną zaletą takich obiektów jest utrzymywanie ciepła. Ściany wykonane z takiego surowca szybko się nagrzewają i wolno oddają ciepło na zewnątrz. Wiele osób jest zaskoczonych, kiedy okazuje się, że drewno, z którego ma być wybudowany ich dom, jest jeszcze trochę wilgotne. Eksperci uważają, że to jest dobre rozwiązanie. Surowe bale będące nadal nieco wilgotne są łatwe do obróbki, a wysychają one już ułożone w sposób naturalny. Dom wybudowany z takich bali musi być jednak poddany konserwacji po roku. W takim budynku można mieszkać w czasie jego schnięcia, lecz nie należy drewna niczym nasączać od środka, czyli mówiąc wprost niczym malować. Wynika to z faktu, że drewno schnie i nadmiar wilgoci musi uchodzić. Oczywiście po okresie schnięcia domy takie mają szczeliny. Producenci takich domów doradzają ich użytkownikom wypełnienie szczelin wełną mineralną. Szpary też mogą być zabijane specjalnymi klinami lub też uzupełniane specjalnymi preparatami do drewna. Jednak warto uważać, by uszczelniając dom, przypadkiem nie wywołać efektu termosu. Może się tak zdarzyć, jeśli budynek zostanie uszczelniony wełną mineralną lub styropianem w taki sposób, że nie będzie oddychać.

Wiejskie chaty w miastach

W Polsce domy z bali są budowane na kilka sposobów. Pierwszy rodzaj to dom wiejski, w którym jest wykorzystana konstrukcja wieńcowa. Zaletą takiego domu jest fakt, że dom taki jest montowany średnio cztery tygodnie.

Drugi typ konstrukcji domu, tzw. sumikowo-łątkowy, nazywany jest polskim. Nazwa jest trudna, więc wybierając typ konstrukcji, lepiej jest używać określenia, że chodzi o konstrukcję polską, gdyż to pozwoli nam uniknąć pomyłki. Wybierając dom z drewna wznoszony w takiej technologii warto wiedzieć, że jego konstrukcja składa się z podwaliny, którą mocuje się do fundamentu za pomocą kotew. Na podwalinie rozmieszcza się łątki, czyli słupy. W narożnikach domu montuje się słupy narożne i w odstępach od 0,5 m do 1,8 m słupy pośrednie. Pomiędzy słupami wmontowane są sumiki (od tego pochodzi pierwsza część nazwy konstrukcji). Całą konstrukcję od góry zamyka się oczepem (belką), który usztywnia konstrukcję. Elementy wykonywane są z drewna sosnowego wysuszonego w suszarniach do wilgotności 18 proc.

Pruski mur

Z Niemiec dotarła do Polski moda na tzw. mur pruski. Budowniczowie ten typ konstrukcji określają jako szkieletowa, zwana jest też szachulcową lub fachówką (z niem. Fachwerk). Popularność tego typu budownictwa wynikała z faktu, że obiekty budowane w taki sposób były tanie. Szkielet był bowiem nie tylko wypełniony cegłą, ale także gliną i trzciną. W przypadku zastosowania gliny przestrzeń między belkami wypełniało się dodatkowo pionowymi szczapami, a glinę mieszało się z sieczką lub innym materiałem wiążącym. Drewno odpowiednio zabezpieczone było widoczne z zewnątrz i stawało się elementem dekoracyjnym. W nowych budynkach zewnętrznie przypominających mur pruski podstawą konstrukcji są pełne belki drewniane wypełnione styropianem. Od wewnątrz budynek wykończony jest płytą gipsowo-kartonową, a od zewnątrz tynkiem mineralnym. Takie budynki w zależności od przeznaczenia mogą pełnić funkcję domu mieszkalnego lub całorocznego domu rekreacyjnego. Dom tego typu powstaje szybko, montaż konstrukcji całego budynku w każdym miejscu trwa jeden dzień, a całość około jednego miesiąca. Dodatkowym atutem może być udział pracy własnej w wykończeniu, przez co obniża się cenę budynku. Według obliczeń projektantów oraz opinii Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej - zastosowane materiały spełniają warunki izolacyjne obowiązujące wg PN dla budynków mieszkalnych, tj. K<0,3 W/m2.

Szwedzkie domy

Chociaż wielu osobom technologia szkieletu drewnianego kojarzy się z budownictwem kanadyjskim, to tak naprawdę technika ta wywodzi się ze Szwecji. To stanowi dowód, że domy wykonane tą techniką charakteryzują się bardzo dobrą ochroną cieplną. Praktycznie cała grubość ściany to izolacja cieplna. Fakt, iż konstrukcja domu jest w całości drewniana, obniża jej ciężar, co pozwala zaoszczędzić przy budowie fundamentów. Technologia ta jest tzw. technologią suchą. Dzięki temu prace budowlane wykonywać można niezależnie od pory roku. Budowa konstrukcji sprowadza się do montażu elementów przy użyciu gwoździ oraz metalowych łączników. Wyeliminowane są przerwy technologiczne, co znacznie skraca ogólny czas budowy. Wykonanie domu od podstaw do wykończenia pod klucz zajmuje średnio trzy miesiące.

Łatwy montaż

Domy szkieletowe charakteryzują się także łatwością przebudowy i modernizacji. Bez większych problemów można dom rozbudować, w momencie gdy powiększa się rodzina, jak również wymienić instalację na nowocześniejszą. Argumentem przemawiającym za budownictwem szkieletowym jest mała grubość ścian zewnętrznych. Domy murowane przy takich samych wymiarach zewnętrznych mają mniejszą powierzchnię użytkową. Dom drewniany o powierzchni całkowitej 100 mkw. posiada o 10-12 mkw. więcej powierzchni użytkowej od takiego samego z zewnątrz murowanego domu. Jednocześnie inaczej niż w przypadku domów z bali, drewno musi być suszone komorowo i czterostronnie strugane. Drewno nie może mieć określonych normowo wad, na przykład chorych sęków lub pęknięć, bowiem zmniejszają one jego wytrzymałość.

Znakiem charakterystycznym dla tych budynków jest wykończenie zewnętrzne ściany. Przeważnie jest to siding winylowy czy drewniany. Elewację można też wykończyć tynkiem kładzionym na styropianie. Stosując styropian, należy zapewnić wentylację pomiędzy płytą poszycia pokrytą wiatroizolacją a wewnętrzną stroną styropianu. Podobnie wykańcza się elewację cegłą klinkierową; między płytą poszycia pokrytą wiatroizolacją a licem z cegły pozostawia się wentylowaną pustkę powietrzną.

PLUSY I MINUSY DOMÓW Z DREWNA

Plusy

- drewno ma dobre parametry cieplne, gdyż współczynnik przewodzenia ciepła jest kilkakrotnie lepszy niż współczynnik przewodzenia ciepła szczelinowych pustaków ceramicznych,

- drewno jest ogólnie dostępne i można je kupić w składach drewna i tartakach w całej Polsce,

- dobry materiał do obróbki. Do zbudowania domu drewnianego wystarczają takie narzędzia, jak piła, młotek lub gwoździe ostatnio zastępowane łącznikami metalowymi,

- prace mokre sprowadzają się wyłącznie do murowania lub betonowania fundamentów, a dzięki temu wznoszenie takich domów jest możliwe przez cały rok.

Minusy:

- w przypadku zbudowania domu na zbyt niskim fundamencie, drewno się nawilgaca i niszczy,

- materiał łatwopalny,

- do ocieplenia należy stosować droższą wełnę mineralną niż styropian, który czasami jest atakowany przez gryzonie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Liczba pozwoleń na budowę w Polsce

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Cena 1 m2 domów wolnostojących

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.l

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Czas pracy 2022
Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kredyt bez wkładu własnego bez minimalnego limitu gwarancji
  Kredyt bez wkładu własnego limit gwarancji przewiduje obecnie limit gwarancji w wysokości od 10 do 20 proc. wartości nieruchomości. Rząd jednak chce wprowadzić zmiany. Jakie?
  MZ o zakazie odwiedzin pacjentów
  Jak przekazało ministerstwo zdrowia, utrzymywanie zakazu odwiedzin pacjentów nie znajduje podstawy w świetle obowiązującego prawa, a także jest sprzeczne z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego w tym zakresie.
  Tusk: nie sądzę, by to, co zostało ustalone ws. projektu noweli o SN, przybliżyło nas do europejskich środków
  Nie sądzę, żeby to, co ustalił prezydent Andrzej Duda z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą ws. projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, przybliżało nas w sposób istotny do europejskich środków - powiedział w piątek przewodniczący PO Donald Tusk
  Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców - jakie zasady?
  Jakie są zasady dotyczące nabycia nieruchomości w Polsce? Czy konieczne jest uzyskanie zezwolenia?
  Ile dokładnie kosztuje rozwód?
  W ostatnich latach rozwody w Polsce stały się coraz popularniejsze. Sądy uginają się od ilości spraw rozwodowych, co powoduje, że czas oczekiwania na termin rozprawy może się wydłużyć. Niezależnie od tego osoby zainteresowane ta tematyką w pierwszej kolejności poszukują informacji na temat tego z jakimi kosztami sądowymi będą musiały się mierzyć składając pozew rozwodowy i jakie są ceny usług prawnych: koszt adwokata czy radcy prawnego.
  Prezydent podpisał ustawę o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej
  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej. ZPHM będzie prowadził działania obejmujące m.in. zapewnienie natychmiastowej i niezbędnej pomocy poza terytorium Polski osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego
  Co zrobić ze starym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?
  Stary sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może zostać wyrzucony do śmieci razem z innymi odpadami. Za ich wyrzucenie do nieodpowiedniego miejsca grożą wysokie kary. Nawet do 5 tys. zł. Co zatem z nim zrobić?
  Wypadek pożyczonym samochodem – o zasadach odpowiedzialności
  Może się zdarzyć, że podczas korzystania z cudzego samochodu dojdzie do wypadku. Zasady odpowiedzialności wydają się oczywiste, gdy jego sprawca, a zarazem kierujący pojazdem, jest właścicielem auta uczestniczącego w zdarzeniu. Co jednak w sytuacji, gdy za kierownicą zasiada osoba, której samochód ten jedynie udostępniono?
  Müller o żądaniach KE ws. SN: co do przywrócenia sędziów - "dajemy procedurę, w której to się może odbywać"
  Reforma systemu dyscyplinarnego jest, likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN jest, a jeżeli chodzi o przywrócenie sędziów, to "dajemy procedurę, w której to się może odbywać" - mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller pytany o spełnienie przez Polskę warunków postawionych przez Komisji Europejskiej.
  Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość RODO – konferencja online 25 maja 2022 r.
  W środę 25 maja 2022 r. o godz. 9:00 odbędzie się konferencja online poświęcona tematyce RODO z okazji 4 lat jego funkcjonowania. Gośćmi wydarzenia będą jedni z najlepszych ekspertów z dziedziny ochrony danych osobowych w Polsce. Zaproszeni eksperci przybliżą praktyczne aspekty stosowania RODO ujęte w trzech perspektywach czasu. Portal infor.pl objął patronat medialny nad tą konferencją.
  Horała: pierwszy wniosek do KE o płatność w ramach KPO w III kwartale
  Rząd planuje wysłać do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy w III kwartale br. - poinformował w czwartek w Senacie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
  Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia
  Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia to ustawa regulująca polskie postępowanie w sprawach o wykroczenia.
  Mieszkanie bez wkładu - dla kogo nowe rozwiązanie?
  Czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości pozwala na realne skorzystanie z rozwiązań programu „Mieszkania bez wkładu”?
  Kodeks karny skarbowy
  Kodeks karny skarbowy (uchwalony 10 września 1999 r.; obowiązuje od 17 października 1999 r.), zwany skrótowo "kks", to pierwsza ustawa rangi kodeksowej w polskim systemie prawnym, która określa zasady odpowiedzialności karnej za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Wcześniej (od 1 stycznia 1927 r. do uchwalenia obecnego kks) tę dziedzinę prawa karnego regulowały zwykłe ustawy karne skarbowe. Przestępstwa i wykroczenia skarbowe to (najogólniej rzecz ujmując) określone w kks zachowania (czyny i zaniechania) godzące w szczególności w podatki, opłaty i inne daniny publiczne - szerzej: w interes finansowy Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego a także Unii Europejskiej.
  RPP: Odwiedziny u pacjentów w szpitalu nie mogą być ograniczane
  Utrzymywanie przez szpitale restrykcyjnych ograniczeń w korzystaniu z praw pacjenta może stanowić praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta.
  Rehabilitacja 25 plus - ruszył nabór wniosków
  Rehabilitacja 25 plus to dofinansowanie przeznaczone dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, które w roku 2016 lub później zakończyły uczęszczanie do placówek pobytu dziennego. Jakie są warunki jego uzyskania, a także kto i od kiedy może składać wnioski?
  Kodeks rodzinny i opiekuńczy
  Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje kwestie z zakresu prawa rodzinnego. Ustawa została uchwalona w 1964 r. i była wielokrotnie nowelizowana.
  Jak wyrobić paszport? Wszystko, co musisz wiedzieć
  Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 oraz do strefy Schengen kilka lat później sprawiło, że paszporty stały się w jakimś sensie zbędne. Każdy może przekroczyć pieszo granice z Niemcami lub Czechami i nie zwrócić na to większej uwagi. Jednak na strefie Schengen świat się nie kończy. Wycieczka w dalsze rejony świata wiąże się z koniecznością posiadania paszportu. Od czego zacząć, aby wyrobić paszport?
  Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy
  Ministerstwo sprawiedliwości proponuje kolejne narzędzia, mające przeciwdziałać przemocy domowej. Na jakim etapie jest projekt?
  Wakacje kredytowe tylko dla osób zaspokajających własne potrzeby mieszkaniowe
  Wakacje kredytowe mają być dostępne dla osób posiadających kredyt hipoteczny w złotówkach, które sfinansowały nim zakup nieruchomości na cele mieszkaniowe. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy mającej je wprowadzić do polskiego systemu prawa. Jakie założenia przyjął projektodawca?
  Kredyt bez wkładu własnego – nowe limity ceny m2
  Kredyt bez wkładu własnego niesie za sobą ograniczenia, np. limity cen metra kwadratowego kupowane mieszkania. Portal GetHome.pl sprawdził, jak duża jest obecnie w największych miastach oferta mieszkań do kupienia za taki kredyt.
  Emerytura rolnicza a działalność gospodarcza - zmiany
  Rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
  Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu
  Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków. Szacujemy, że uprawnionych do świadczenia jest około 9 mln osób – poinformowała we wtorek w Świerczach (woj. mazowieckie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
  Premier: rozważamy przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. w całości lub części
  Premier zapowiada przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. - rząd rozważa możliwość przedłużenia obowiązującej do końca lipca tego roku tarczy antyinflacyjnej w całości lub części - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
  Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów - UOKiK opracowuje zasady
  Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów jest problemem związanym z intensywnie rozwijającym się rynkiem mediów społecznościowych i brakiem transparentnych zasad. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kończy przygotowania nad zbiorem zasad związanych z treściami sponsorowanymi. Jakie to będą zasady?