Upadłość dla konsumenta
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowe przepisy prawa upadłościowego i naprawczego pozwolą na ogłoszenie upadłości przez konsumenta. Jest to novum ponieważ do tej pory taką możliwość mieli tyko przedsiębiorcy. Postępowanie będzie wszczynane na jego wniosek dłużnika. Należy jednak mieć na uwadze, że nowe rozwiązania prawne mają na celu ochronę konsumentów, jednak nie pozostawiają wszelkiej dowolności w tej kwestii. Upadłość konsumencka przewidziana jest tylko dla dłużników, którzy stali się niewypłacalni wskutek wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności. Ogłoszenie upadłości możliwe będzie tylko raz na 10 lat
REKLAMA
Wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić tylko dłużnik. Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli niewypłacalność dłużnika nie powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności, w szczególności w przypadku gdy dłużnik zaciągnął zobowiązanie będąc niewypłacalnym, albo do rozwiązania stosunku pracy dłużnika doszło z przyczyn leżących po stronie pracownika lub za jego zgodą.
Majątek do likwidacji
Likwidację masy upadłości będzie mógł przeprowadzić sam dłużnik, ale musi to być wykonywane pod nadzorem syndyka i za zgodą sądu. Jeżeli w skład masy upadłości wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje upadły, z sumy uzyskanej z jego sprzedaży wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego za okres 12 miesięcy
Plan spłaty
REKLAMA
W przypadku, gdy po przeprowadzeniu likwidacji masy upadłości i zaspokojeniu wierzycieli nadal pozostaną długi sąd wydaje postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli upadłego. Określa on zakres i czas, który nie może być dłuższy niż 5 lat, spłaty pozostałych należności oraz część zobowiązań konsumenta, które po wykonaniu planu spłaty wierzycieli, zostanie umorzona.
W planie spłaty bierze się pod uwagę wszystkie zobowiązania dłużnika powstałe do dnia ustalenia planu spłaty jak również wysokość dochodów upadłego. Ze względu na przemijające przeszkody, które uniemożliwiają dłużnikowi dokonywanie spłat na zasadach określonych w palnie spłaty, sąd może go zmienić poprzez np. przedłużenie terminu spłaty (nie więcej niż na 2 lata) lub zmianę wysokości poszczególnych płatności. Ta zasada dział również drugą stronę. To znaczy w przypadku, gdy sytuacja finansowa konsumenta istotnie się poprawi, wierzyciele mogą złożyć wniosek o zmianę planu spłaty przez podwyższenie kwot przypadających wierzycielom. Trzeba zaznaczyć, że ustawodawca miał na myśli tylko taką poprawę materialną dłużnika, która nie wynika ze zwiększenia wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskiwanych z działalności zarobkowej. Może to być zatem otrzymanie dochodu ze spadku, darowizny lub wygranej losowej.
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
Dłużnik ma obowiązek składać do sądu corocznie sprawozdania z wykonania planu spłaty.
W przypadku, gdy upadły konsument nie wywiązuje się z tych obowiązków, to sąd umarza postępowanie upadłościowe. Wówczas musi spłacać swój dług na zasadach ogólnych.
Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej kosztować będzie 200 zł.
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat