reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Spadek u notariusza > Akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza

Akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza

Akt poświadczenia dziedziczenia sporządza notariusz. Dokument ten ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Konieczna obecność wszystkich spadkobierców

Aby uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia, powinniśmy skontaktować się z notariuszem i umówić się z nim na konkretny termin sporządzenia aktu. Koniecznym warunkiem do spisania dokumentu jest obecność przy tej czynności wszystkich osób, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi ub testamentowi . Poza tym osoby stawające przed notariuszem muszą być zgodne co do osób, będących spadkobiercami oraz wysokości przypadających im udziałów. Gdy między nimi zaistnieje spór, notariusz nie będzie mógł poświadczyć dziedziczenia, a spadkobiercom pozostanie udanie się do sądu.

Notariusz nie zawsze poświadczy dziedziczenie

Notariusz odmówi też sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia w następujących sytuacjach:
- gdy spadek został otwarty przed dniem 1 lipca 1984 r.
- w stosunku do spadku został już uprzednio sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia lub wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku;
- w toku sporządzania protokołu dziedziczenia ujawnią się okoliczności wskazujące, że przy jego sporządzeniu nie były obecne wszystkie osoby, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi lub testamentowi albo istnieją lub istniały testamenty, które nie zostały otwarte i ogłoszone;
- wskutek braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy spadek przypada, jako spadkobiercy ustawowemu, gminie albo Skarbowi Państwa;
- spadkodawca w chwili śmierci był cudzoziemcem lub, nie posiadając żadnego obywatelstwa, nie zamieszkiwał w Rzeczypospolitej Polskiej albo w skład spadku wchodzą prawa rzeczowe lub posiadanie nieruchomości położonej za granicą.

Termin

Stwierdzenie nabycia spadku oraz poświadczenie dziedziczenia nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.

Oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku można złożyć w sądzie lub u notariusza.

Notariusz udziela (nieodpłatnie) wszelkich informacji związanych z naszym poświadczeniem dziedziczenia. Dowiemy się zatem od niego, jakie dokumenty są potrzebne oraz jakie koszty poniesiemy.

Koszty

Sporządzenie aktu poświadczenia wiąże się z kosztem 50 zł bez względu na wartość spadku. Za sporządzenie protokołu poprzedzającego wydanie aktu poświadczenia zapłacimy 100 zł za. Dodatkowo otwarcie i ogłoszenie testamentu kosztuje 50 zł. Do każdej z tych opłat należy doliczyć 23 % VAT.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Akt poświadczenia dziedziczenia ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Akt poświadczenia dziedziczenia ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama