REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Domowa opieka paliatywna nad dzieckiem. Czym jest? Kto może ją wykonywać?

Dziennikarka medyczno-prawna
Domowa opieka paliatywna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Domowa opieka paliatywna nad dzieckiem – co to jest? Opieka paliatywna ma na celu poprawić jakość życia nieuleczalnie chorego pacjenta, a nawet je przedłużyć. Czym jest stan paliatywny? Kiedy mały pacjent może skorzystać z takiego leczenia w domu? 

Opieka paliatywna – co to jest?  

Opieka paliatywna to dział medycyny, zajmujący się leczeniem i opieką nad osobami nieuleczalnie chorymi. Celem leczenia paliatywnego jest poprawienie jakości życia pacjenta, między innymi łagodząc objawy jego choroby. Pacjentem opiekuje się wyszkolony zespół, w którego skład wchodzą: lekarze, pielęgniarki, psychiatrzy, fizjoterapeuci, przeszkoleni wolontariusze, a także osoby niezwiązane z medycyną (m.in. psycholog, osoba duchowna). 

REKLAMA

Opieka paliatywna jest trudnym i wyczerpującym zajęciem, szczególnie, gdy dotyczy dzieci. Oprócz szczególnych cech charakteru, wymaga ponadto odpowiedniego podejścia i wiedzy. Dla pielęgniarek chcących wspierać małych pacjentów są specjalistyczne szkolenia, które uczą profesjonalnej opieki nad potrzebującymi dziećmi i ich rodzinami.

Domowe wsparcie dla małych pacjentów 

REKLAMA

Opieka paliatywna nad małym pacjentem może odbywać się w warunkach domowych. Może z niej skorzystać pacjent, którego stan zdrowia, warunki zamieszkania oraz zaangażowanie bliskich pozwalają wdrożyć tego rodzaju leczenie w domu. Proces pielęgnowania opieki paliatywnej domowej zakłada wykonanie niezbędnych badań, leczenie farmakologiczne (bólu oraz innych objawów pogarszających jakość życia), zapobieganie powikłaniom posiadanej choroby, w tym bezpłatne wypożyczenie sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Częstość wizyt ustala się indywidualnie i uwarunkowana jest ona potrzebami pacjenta – w ramach opieki paliatywnej w domu przysługującej z NFZ bądź prywatnej, pacjent ma zapewniony dostęp do pomocy całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, włącznie z weekendami. 

Rodziny chorych dzieci, których stan wymaga opieki paliatywnej, często decydują się na jej zapewnienie w warunkach domowych – jeżeli tylko stan dziecka na to pozwala. W hospicjach stacjonarnych o pacjentów dba zatrudniony na miejscu personel; a jak to wygląda w temacie opieki domowej? Opieka paliatywna w domu – hospicjum domowe, jest zorganizowaną formą działania zapewniającą opiekę paliatywną w miejscu zamieszkania pacjenta. W takim przypadku niezmiernie ważne jest odpowiednie przygotowanie należytych warunków oraz wsparcie zespołu medycznego – w tym pielęgniarki, do której należy bezpośrednia opieka nad chorym dzieckiem i jego rodziną. Personel medyczny i niemedyczny musi posiadać odpowiednie przeszkolenie, a także kwalifikacje niezbędne do prowadzenia tej formy terapii. 

Jak wygląda domowa opieka paliatywna

Rolą pediatrycznej domowej opieki paliatywnej (PDOP) jest zapewnienie dziecku z nieuleczalnymi, prowadzącymi do przedwczesnej śmierci chorobami – czynnej i całościowej opieki w miejscu jego zamieszkania. Celem tego typu działań jest nie tylko poprawienie jakości życia małego pacjenta, ale także wsparcie emocjonalne, psychologiczne i socjalne – to leczenie uciążliwych objawów, zwiększenie jakości życia i zapewnienie godnego odejścia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Domową opieką paliatywną obejmowane są dzieci ze schorzeniami ograniczającymi życie. Mowa tutaj o schorzeniach, których nie da się wyleczyć i w ostateczności prowadzą do śmierci. Wiele z tych schorzeń powoduje systematyczne pogorszenie stanu zdrowia, sprawiając, że chorujące dziecko staje się coraz bardziej zależne od rodziców i opiekunów medycznych. Choroby te dzielimy na: 

 • choroby zagrażające życiu, w których możliwa jest terapia, ale może okazać się ona nieskuteczna. W takich przypadkach objęcie opieką paliatywną może okazać się niezbędne (m.in. choroba nowotworowa, wątroby, nerek); 
 • choroby, w których mogą pojawić się długie okresy intensywnego leczenia, którego celem jest przedłużenie życia i okresy, gdy mały pacjent jest zdolny do normalnej aktywności – nadal istnieje jednak zagrożenie przedwczesną śmiercią (m.in. mukowiscydoza); 
 • postępujące niewyleczalne choroby, w których terapia ma wyłącznie paliatywny charakter i zazwyczaj trwa przez wiele lat (m.in. mukopolisacharydoza);
 • stan poważnego upośledzenia neurologicznego, którego efektem może być pogorszenie zdrowia, ale nie jest zwykle uważany za schorzenie postępujące (m.in. inwalidztwo po uszkodzeniu mózgu). 

Opieką paliatywna w domu - zasady

Świadczenia w hospicjum domowym realizowane są we współpracy z lekarzem, pielęgniarką i położną podstawowej opieki zdrowotnej. Obejmują: 

 • leczenie farmakologiczne, 
 • leczenie objawów somatycznych i leczenie bólu, 
 • opiekę psychologiczną nad pacjentem i jego rodziną, 
 • rehabilitację, 
 • bezpłatne wypożyczanie przez hospicja domowe sprzętu medycznego i pomocniczego. 

REKLAMA

W ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej udzielanej w warunkach domowych, pacjent ma całodobowy dostęp do świadczeń udzielanych przez lekarza i pielęgniarkę przez 7 dni w tygodniu. Porady lekarskie odbywają się (nie rzadziej niż 2 razy w miesiącu), wizyty pielęgniarskie (nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu).

W świadczeniach gwarantowanych refundowanych z NFZ, dotyczących opieki paliatywnej w domu znajdują się przede wszystkim wizyty specjalistów i wolontariuszy. Chcąc z nich skorzystać należy: 

 • przedstawić skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, 
 • posiadać wskazania medyczne – wyszczególnioną jednostkę chorobową, która jest wykazana w załączniku do rozporządzenia, jako jednostka chorobowa nie rokująca nadziei wyleczenia. 

Ostateczną decyzję o objęciu małego pacjenta opieką paliatywną i hospicyjną podejmuje lekarz hospicjum. 

Zobacz także: Medycyna paliatywna 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe prawo już działa: od 13 kwietnia przyspieszy budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych

  W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych – AFIR, które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią milowy krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu.

  Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

  Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

  Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

  1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

  9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

  REKLAMA

  Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

  Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

  Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

   Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

  Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

  Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  REKLAMA

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  REKLAMA