REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Domowa opieka paliatywna nad dzieckiem. Czym jest? Kto może ją wykonywać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
Domowa opieka paliatywna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Domowa opieka paliatywna nad dzieckiem – co to jest? Opieka paliatywna ma na celu poprawić jakość życia nieuleczalnie chorego pacjenta, a nawet je przedłużyć. Czym jest stan paliatywny? Kiedy mały pacjent może skorzystać z takiego leczenia w domu? 

Opieka paliatywna – co to jest?  

Opieka paliatywna to dział medycyny, zajmujący się leczeniem i opieką nad osobami nieuleczalnie chorymi. Celem leczenia paliatywnego jest poprawienie jakości życia pacjenta, między innymi łagodząc objawy jego choroby. Pacjentem opiekuje się wyszkolony zespół, w którego skład wchodzą: lekarze, pielęgniarki, psychiatrzy, fizjoterapeuci, przeszkoleni wolontariusze, a także osoby niezwiązane z medycyną (m.in. psycholog, osoba duchowna). 

REKLAMA

Opieka paliatywna jest trudnym i wyczerpującym zajęciem, szczególnie, gdy dotyczy dzieci. Oprócz szczególnych cech charakteru, wymaga ponadto odpowiedniego podejścia i wiedzy. Dla pielęgniarek chcących wspierać małych pacjentów są specjalistyczne szkolenia, które uczą profesjonalnej opieki nad potrzebującymi dziećmi i ich rodzinami.

Domowe wsparcie dla małych pacjentów 

REKLAMA

Opieka paliatywna nad małym pacjentem może odbywać się w warunkach domowych. Może z niej skorzystać pacjent, którego stan zdrowia, warunki zamieszkania oraz zaangażowanie bliskich pozwalają wdrożyć tego rodzaju leczenie w domu. Proces pielęgnowania opieki paliatywnej domowej zakłada wykonanie niezbędnych badań, leczenie farmakologiczne (bólu oraz innych objawów pogarszających jakość życia), zapobieganie powikłaniom posiadanej choroby, w tym bezpłatne wypożyczenie sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Częstość wizyt ustala się indywidualnie i uwarunkowana jest ona potrzebami pacjenta – w ramach opieki paliatywnej w domu przysługującej z NFZ bądź prywatnej, pacjent ma zapewniony dostęp do pomocy całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, włącznie z weekendami. 

Rodziny chorych dzieci, których stan wymaga opieki paliatywnej, często decydują się na jej zapewnienie w warunkach domowych – jeżeli tylko stan dziecka na to pozwala. W hospicjach stacjonarnych o pacjentów dba zatrudniony na miejscu personel; a jak to wygląda w temacie opieki domowej? Opieka paliatywna w domu – hospicjum domowe, jest zorganizowaną formą działania zapewniającą opiekę paliatywną w miejscu zamieszkania pacjenta. W takim przypadku niezmiernie ważne jest odpowiednie przygotowanie należytych warunków oraz wsparcie zespołu medycznego – w tym pielęgniarki, do której należy bezpośrednia opieka nad chorym dzieckiem i jego rodziną. Personel medyczny i niemedyczny musi posiadać odpowiednie przeszkolenie, a także kwalifikacje niezbędne do prowadzenia tej formy terapii. 

Jak wygląda domowa opieka paliatywna

Rolą pediatrycznej domowej opieki paliatywnej (PDOP) jest zapewnienie dziecku z nieuleczalnymi, prowadzącymi do przedwczesnej śmierci chorobami – czynnej i całościowej opieki w miejscu jego zamieszkania. Celem tego typu działań jest nie tylko poprawienie jakości życia małego pacjenta, ale także wsparcie emocjonalne, psychologiczne i socjalne – to leczenie uciążliwych objawów, zwiększenie jakości życia i zapewnienie godnego odejścia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Domową opieką paliatywną obejmowane są dzieci ze schorzeniami ograniczającymi życie. Mowa tutaj o schorzeniach, których nie da się wyleczyć i w ostateczności prowadzą do śmierci. Wiele z tych schorzeń powoduje systematyczne pogorszenie stanu zdrowia, sprawiając, że chorujące dziecko staje się coraz bardziej zależne od rodziców i opiekunów medycznych. Choroby te dzielimy na: 

  • choroby zagrażające życiu, w których możliwa jest terapia, ale może okazać się ona nieskuteczna. W takich przypadkach objęcie opieką paliatywną może okazać się niezbędne (m.in. choroba nowotworowa, wątroby, nerek); 
  • choroby, w których mogą pojawić się długie okresy intensywnego leczenia, którego celem jest przedłużenie życia i okresy, gdy mały pacjent jest zdolny do normalnej aktywności – nadal istnieje jednak zagrożenie przedwczesną śmiercią (m.in. mukowiscydoza); 
  • postępujące niewyleczalne choroby, w których terapia ma wyłącznie paliatywny charakter i zazwyczaj trwa przez wiele lat (m.in. mukopolisacharydoza);
  • stan poważnego upośledzenia neurologicznego, którego efektem może być pogorszenie zdrowia, ale nie jest zwykle uważany za schorzenie postępujące (m.in. inwalidztwo po uszkodzeniu mózgu). 

Opieką paliatywna w domu - zasady

Świadczenia w hospicjum domowym realizowane są we współpracy z lekarzem, pielęgniarką i położną podstawowej opieki zdrowotnej. Obejmują: 

  • leczenie farmakologiczne, 
  • leczenie objawów somatycznych i leczenie bólu, 
  • opiekę psychologiczną nad pacjentem i jego rodziną, 
  • rehabilitację, 
  • bezpłatne wypożyczanie przez hospicja domowe sprzętu medycznego i pomocniczego. 

REKLAMA

W ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej udzielanej w warunkach domowych, pacjent ma całodobowy dostęp do świadczeń udzielanych przez lekarza i pielęgniarkę przez 7 dni w tygodniu. Porady lekarskie odbywają się (nie rzadziej niż 2 razy w miesiącu), wizyty pielęgniarskie (nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu).

W świadczeniach gwarantowanych refundowanych z NFZ, dotyczących opieki paliatywnej w domu znajdują się przede wszystkim wizyty specjalistów i wolontariuszy. Chcąc z nich skorzystać należy: 

  • przedstawić skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, 
  • posiadać wskazania medyczne – wyszczególnioną jednostkę chorobową, która jest wykazana w załączniku do rozporządzenia, jako jednostka chorobowa nie rokująca nadziei wyleczenia. 

Ostateczną decyzję o objęciu małego pacjenta opieką paliatywną i hospicyjną podejmuje lekarz hospicjum. 

Zobacz także: Medycyna paliatywna 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA