REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Domowa opieka paliatywna nad dzieckiem. Czym jest? Kto może ją wykonywać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
Domowa opieka paliatywna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Domowa opieka paliatywna nad dzieckiem – co to jest? Opieka paliatywna ma na celu poprawić jakość życia nieuleczalnie chorego pacjenta, a nawet je przedłużyć. Czym jest stan paliatywny? Kiedy mały pacjent może skorzystać z takiego leczenia w domu? 

Opieka paliatywna – co to jest?  

Opieka paliatywna to dział medycyny, zajmujący się leczeniem i opieką nad osobami nieuleczalnie chorymi. Celem leczenia paliatywnego jest poprawienie jakości życia pacjenta, między innymi łagodząc objawy jego choroby. Pacjentem opiekuje się wyszkolony zespół, w którego skład wchodzą: lekarze, pielęgniarki, psychiatrzy, fizjoterapeuci, przeszkoleni wolontariusze, a także osoby niezwiązane z medycyną (m.in. psycholog, osoba duchowna). 

REKLAMA

Opieka paliatywna jest trudnym i wyczerpującym zajęciem, szczególnie, gdy dotyczy dzieci. Oprócz szczególnych cech charakteru, wymaga ponadto odpowiedniego podejścia i wiedzy. Dla pielęgniarek chcących wspierać małych pacjentów są specjalistyczne szkolenia, które uczą profesjonalnej opieki nad potrzebującymi dziećmi i ich rodzinami.

Domowe wsparcie dla małych pacjentów 

REKLAMA

Opieka paliatywna nad małym pacjentem może odbywać się w warunkach domowych. Może z niej skorzystać pacjent, którego stan zdrowia, warunki zamieszkania oraz zaangażowanie bliskich pozwalają wdrożyć tego rodzaju leczenie w domu. Proces pielęgnowania opieki paliatywnej domowej zakłada wykonanie niezbędnych badań, leczenie farmakologiczne (bólu oraz innych objawów pogarszających jakość życia), zapobieganie powikłaniom posiadanej choroby, w tym bezpłatne wypożyczenie sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Częstość wizyt ustala się indywidualnie i uwarunkowana jest ona potrzebami pacjenta – w ramach opieki paliatywnej w domu przysługującej z NFZ bądź prywatnej, pacjent ma zapewniony dostęp do pomocy całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, włącznie z weekendami. 

Rodziny chorych dzieci, których stan wymaga opieki paliatywnej, często decydują się na jej zapewnienie w warunkach domowych – jeżeli tylko stan dziecka na to pozwala. W hospicjach stacjonarnych o pacjentów dba zatrudniony na miejscu personel; a jak to wygląda w temacie opieki domowej? Opieka paliatywna w domu – hospicjum domowe, jest zorganizowaną formą działania zapewniającą opiekę paliatywną w miejscu zamieszkania pacjenta. W takim przypadku niezmiernie ważne jest odpowiednie przygotowanie należytych warunków oraz wsparcie zespołu medycznego – w tym pielęgniarki, do której należy bezpośrednia opieka nad chorym dzieckiem i jego rodziną. Personel medyczny i niemedyczny musi posiadać odpowiednie przeszkolenie, a także kwalifikacje niezbędne do prowadzenia tej formy terapii. 

Jak wygląda domowa opieka paliatywna

Rolą pediatrycznej domowej opieki paliatywnej (PDOP) jest zapewnienie dziecku z nieuleczalnymi, prowadzącymi do przedwczesnej śmierci chorobami – czynnej i całościowej opieki w miejscu jego zamieszkania. Celem tego typu działań jest nie tylko poprawienie jakości życia małego pacjenta, ale także wsparcie emocjonalne, psychologiczne i socjalne – to leczenie uciążliwych objawów, zwiększenie jakości życia i zapewnienie godnego odejścia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Domową opieką paliatywną obejmowane są dzieci ze schorzeniami ograniczającymi życie. Mowa tutaj o schorzeniach, których nie da się wyleczyć i w ostateczności prowadzą do śmierci. Wiele z tych schorzeń powoduje systematyczne pogorszenie stanu zdrowia, sprawiając, że chorujące dziecko staje się coraz bardziej zależne od rodziców i opiekunów medycznych. Choroby te dzielimy na: 

  • choroby zagrażające życiu, w których możliwa jest terapia, ale może okazać się ona nieskuteczna. W takich przypadkach objęcie opieką paliatywną może okazać się niezbędne (m.in. choroba nowotworowa, wątroby, nerek); 
  • choroby, w których mogą pojawić się długie okresy intensywnego leczenia, którego celem jest przedłużenie życia i okresy, gdy mały pacjent jest zdolny do normalnej aktywności – nadal istnieje jednak zagrożenie przedwczesną śmiercią (m.in. mukowiscydoza); 
  • postępujące niewyleczalne choroby, w których terapia ma wyłącznie paliatywny charakter i zazwyczaj trwa przez wiele lat (m.in. mukopolisacharydoza);
  • stan poważnego upośledzenia neurologicznego, którego efektem może być pogorszenie zdrowia, ale nie jest zwykle uważany za schorzenie postępujące (m.in. inwalidztwo po uszkodzeniu mózgu). 

Opieką paliatywna w domu - zasady

Świadczenia w hospicjum domowym realizowane są we współpracy z lekarzem, pielęgniarką i położną podstawowej opieki zdrowotnej. Obejmują: 

  • leczenie farmakologiczne, 
  • leczenie objawów somatycznych i leczenie bólu, 
  • opiekę psychologiczną nad pacjentem i jego rodziną, 
  • rehabilitację, 
  • bezpłatne wypożyczanie przez hospicja domowe sprzętu medycznego i pomocniczego. 

REKLAMA

W ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej udzielanej w warunkach domowych, pacjent ma całodobowy dostęp do świadczeń udzielanych przez lekarza i pielęgniarkę przez 7 dni w tygodniu. Porady lekarskie odbywają się (nie rzadziej niż 2 razy w miesiącu), wizyty pielęgniarskie (nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu).

W świadczeniach gwarantowanych refundowanych z NFZ, dotyczących opieki paliatywnej w domu znajdują się przede wszystkim wizyty specjalistów i wolontariuszy. Chcąc z nich skorzystać należy: 

  • przedstawić skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, 
  • posiadać wskazania medyczne – wyszczególnioną jednostkę chorobową, która jest wykazana w załączniku do rozporządzenia, jako jednostka chorobowa nie rokująca nadziei wyleczenia. 

Ostateczną decyzję o objęciu małego pacjenta opieką paliatywną i hospicyjną podejmuje lekarz hospicjum. 

Zobacz także: Medycyna paliatywna 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop na udział w pogrzebie Papieża Franciszka czy oglądanie transmisji a zakaz dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na religię i wyznanie

W dniu 21 kwietnia 2025 r. zmarł Papież Franciszek - Jorge Mario Bergoglio. Wierni choć byli świadomi złego stanu zdrowia Papieża, który niedawno opuścił klinikę ale jeszcze 20 kwietnia 2025 r., w Wielką Niedzielę brał udział w uroczystościach na placu Św. Piotra w Watykanie - są w szoku i czują ogromne poruszenie. Nie wiadomo jeszcze kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe, ale już teraz wiele osób, czy to wierzących czy niewierzących podkreśla stanowczo: wezmę udział w uroczystości pogrzebowej czy będę oglądał transmisję pogrzebu w TV. A co jeśli pogrzeb Papieża odbędzie się w dniu pracującym, w godzinach pracy?

Żałoba narodowa. Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Kwestie dotyczące wprowadzenia żałoby narodowej w Polsce uregulowane są ustawą z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Czym jest żałoba narodowa? Kiedy jest wprowadzana? Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Pociąg do Chorwacji 2025. Minister Klimczak: obiad w Warszawie śniadanie w Rijece; bilety od 200 zł. PKP Intercity pracuje nad bezpośrednim połączeniem

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował 10 kwietnia 2025 r., że wystąpił do swoich odpowiedników w Austrii, by połączenie kolejowe z Polski do Rijeki w Chorwacji było realizowane od 1 lipca tego roku. "PKP Intercity jeszcze o tym nie mówi, ale ja mogę zdradzić - zaznaczając, że to jest dopiero początek naszych obliczeń, uzależnionych od zgód innych państw - być może udałoby się pojechać za 200 zł z Warszawy do Chorwacji" - przekazał minister Klimczak. Dodał, że to byłby najtańszy bilet.

Papież Franciszek zmienił zasady dotyczące pochówku. Zmiany mają już pół roku

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe poinformował o śmierci Papieża Franciszka. 20 listopada 2024 r. zmienione zostały zasady dotyczące pochówku.

REKLAMA

W Poniedziałek Wielkanocny zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia o godzinie 7.35 - poinformował kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe. Franciszek (Jorge Mario Bergoglio), który zmarł w wieku ponad 88 lat, to jeden z najstarszych papieży w dziejach Kościoła. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące.

Zmarł Papież Franciszek. W jaki sposób będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. – Watykan poinformował o śmierci Papieża Franciszka. „Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. (…) Z ogromną wdzięcznością za jego przykład, jako prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę Papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego” – ogłosił o godz. 9:45 kardynał Kevin Farrell, kamerling Izby Apostolskiej. W jaki sposób, będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

Watykan: zmarł papież Franciszek w Wielki Poniedziałek o godz. 7.35 [21 kwietnia 2025 r.]

W Wielki Poniedziałek zmarł papież Franciszek.

Twoje długi mogą zostać całkowicie umorzone bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat. To szansa na nowy start dla tysięcy osób

W ramach upadłości konsumenckiej – jeżeli zachodzą ściśle określone w ustawie przesłanki – dłużnik może uzyskać całkowite umorzenie swoich zobowiązań, bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat i tym samym – nowy start w życiu. Z rozwiązania takiego, mogą skorzystać m.in. zadłużeni seniorzy, prowadzący jednoosobowe gospodarstwa domowe, którzy uzyskują świadczenia zbliżone do najniższej emerytury.

REKLAMA

Urlop stażowy 2025: po 10 latach pracy 30 dni urlopu wypoczynkowego, po 15 latach - 35 dni, po 20 latach - 40 dni. Czy wejdzie? Mamy stanowisko resortu pracy

Obecnie analizuje się zagadnienie urlopu stażowego, to ważne, bo daje to szansę na dodatkowy odpoczynek i ochronę zdrowia pracowników. Idea jest bardzo prosta: pracownikom z krótszym stażem (do 10 lat) przysługuje 20-dniowy urlop wypoczynkowy w 100% finansowany przez pracodawcę, natomiast po przekroczeniu dziesięcioletniego okresu pracy zamiast dotychczasowych 26 dni, wypoczynek zostałby zwiększony do 30 dni, a potem – o kolejne 5 dni za każde następne 5 lat. Resort pracy zajmuje pozytywne stanowisko na wprowadzenie tzw. urlopu stażowego, bo proponowane zmiany mają solidne uzasadnienie zarówno logiczne, społeczne jak i prawne. Zresztą – przecież już teraz w wielu zawodach obowiązują dłuższe urlopy.

Biorą się za listonoszy: bo nie dostarczają przesyłek i awiz, a terminy urzędowe i sądowe biegną. Sprawa skierowana do Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Kto z nas nie spotkał się taką sytuacją, że listonosz nie dostarczył przesyłki, nie podjął nawet takiej próby i z automatu zostawił w skrzynce awizo. Mato miejsce szczególnie w dużych miastach, z blokami bez wind. To jeszcze nic, czasami tego awiza nie ma! Możemy przeczytać np. taką skargę: "Poczta nie dostarczyła mi awizo do sądu w Lublinie co mam teraz zrobić. Rozmawiałam z listonoszem to się bezczelnie wypiera. Dlaczego przez czyjąś głupotę mam cierpieć?" Problem rzeczywiście istnieje, bo istnieje skutek doręczenia i pewne terminy biegną.

REKLAMA