REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zwlekając z reklamacją konsument może stracić uprawnienia

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Jeżeli konsument zwleka z reklamcją, może stracić swoje uprawnienia.
Jeżeli konsument zwleka z reklamcją, może stracić swoje uprawnienia.
Czy.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku stwierdzenie niezgodności towaru z umową konsument jest zobowiązany do zawiadomienia o tym fakcie sprzedawcy. Jeżeli zwlekał z reklamacją ponad 2 miesiące i przyznał się do tego sprzedawcy, to straci swoje uprawnienia.

Przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej przyznają kupującemu znaczne uprawnienia. Odpowiedzialność sprzedawcy trwa dwa lata, niezależnie od wszelkich przyznanych kupującemu dodatkowych gwarancji. W tym czasie w przypadku stwierdzenia niezgodności z umową zakupionego towaru przysługuje mu prawo do bezpłatnej naprawy lub wymiany towaru.

REKLAMA

Niespełnienie tego żądania przez sprzedawcę będzie dawać możliwość na odstąpienie od umowy i zwrot całej zapłaconej kwoty lub też obniżenie ceny stosownie do stwierdzonej niezgodności.

Ale uwaga! Wszelkie te uprawnienia możemy bezpowrotnie utracić, jeżeli wykażemy się opieszałością.

Termin na zawiadomienie sprzedawcy

Zgodnie z art. 9 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej kupujący jest zobowiązany do zawiadomienia sprzedawcy w terminie dwóch miesięcy od stwierdzenia niezgodności z umową nabytego towaru. Jeżeli nie zmieści się w tym terminie, wtedy traci uprawnienia wynikające z ustawy.

Zobacz również serwis: Reklamacje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W odróżnieniu od przepisów Kodeksu cywilnego, jest to termin znacznie dłuższy. W przypadku, gdy do umowy sprzedaży zastosowanie mają przepisy kodeksowe, a nie reguły wynikające z ustawy, zgodnie z art. 563 ust. 1 termin na zgłoszenie wady upływa po miesiącu.

Przepisy Kodeksu cywilnego będą miały zastosowanie w sytuacji, gdy stronami umowy sprzedaży są osoby prywatne, jako że sprzedaż konsumencka ma miejsce wtedy, gdy jedna ze stron jest konsumentem, a druga przedsiębiorcą zawierającym umowę w ramach prowadzonej działalności. Podobnie będzie w sytuacji, gdy jedną stroną jest przedsiębiorca zawierający umowę w związku z prowadzoną działalnością, a drugą stroną jestosoba, której nie przysługuje status konsumenta (np. osoba kupująca „na firmę”).

Co istotne w przypadku, gdy termin ten bezskutecznie upłynął nie pomogą żadne tłumaczenia. Sprzedawca nie będzie miał obowiązku przyjęcia wadliwego towaru. W związku z tym dokonując zgłoszenia wady do sprzedawcy warto pamiętać o tym, przy wskazywaniu kiedy zauważyliśmy wadę.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Wysłanie zawiadomienia

Dla zachowania dwumiesięcznego terminu konsument może jednak ograniczyć się jedynie do wysłania odpowiedniego zawiadomienia przed upływem powyższego terminu. Oznacza to, że takie zawiadomienie może być wysłane pocztą lub też faksem.

Wysyłając zawiadomienie listownie należy uczynić to za potwierdzeniem nadania i odbioru. Potwierdzenie nadania będzie miało znaczenie przy dowodzeniu, że zmieściliśmy się w terminie.

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U. 2002 nr 141 poz. 1176 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

REKLAMA

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

REKLAMA