REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

'Po co drzeć koty?', czyli kampania na rzecz sądów konsumenckich

Anna Śmigulska
Polubowne sądy konsumenckie są alternatywą dla sądów powszechnych.
Polubowne sądy konsumenckie są alternatywą dla sądów powszechnych.

REKLAMA

REKLAMA

Jest to hasło kampanii billboardowej, której celem jest promocja stałych polubownych sądów konsumenckich. Patronat nad kampania objął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcja Handlowa.

Z badań wynika, że ok. 75% społeczeństwa nie wie o istnieniu polubownych sądów konsumenckich. Z tego powodu UOKiK oraz IH przez najbliższe 2 tygodnie będą promować działalność polubownych sądów konsumenckich. Akcja będzie widoczna na billboardach, które pojawią się w 48 miastach w Polsce.

REKLAMA

Większość konsumentów ma niewielką świadomość tego, że w sytuacji spornej z przedsiębiorcą może zwrócić się o pomoc do sądu polubownego. Często sądy te są kojarzone z przesadną i długotrwałą procedurą oraz dużymi kosztami, tak jak to ma miejsce w sądach powszechnych. Wynikiem tego jest tak mały odsetek osób korzystających z sądownictwa polubownego. Przez pierwsze 6 miesięcy 2007 roku złożonych zostało niewiele ponad 1,3 tys. wniosków o polubowne rozpatrzenie sprawy, a w tym samym okresie bieżącego roku konsumenci złożyli aż o 200 wniosków mniej.

Zobacz wzór wniosku

Z drugiej strony istnieje powszechna niechęć przedsiębiorców do sądów polubownych. Wiedząc, że od ich zgody zależy możliwość przeprowadzenia postępowania często po prostu nie godzę się na jego wszczęcie. Licząc tym samym, że konsument poprzestanie na swoich działaniach i nie będzie się mu chciało składać pozwu do sądu powszechnego. Przedsiębiorca natomiast uniknie w ten sposób odpowiedzialności. Warto jednak zwrócić uwagę na wizerunek firmy, który takim działaniem może w oczach konsumentów wiele stracić.

Jakie sprawy

W chwili obecnej istnieje 16 stałych polubownych sądów konsumenckich oraz 15 ośrodków zamiejscowych na terenie całej Polski. Działają one przy Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej. Powołane są do rozpoznawania spraw o prawa majątkowe powstałe w wyniku umów sprzedaży towarów i świadczenia usług konsumentom. Sądy nie rozpatrują spraw dotyczących:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • banków,
 • ubezpieczycieli,
 • operatorów pocztowych,
 • operatorów telekomunikacyjnych,
 • przedsiębiorców informatycznych,
 • przedsiębiorców naukowo-badawczych,
 • przedsiębiorców edukacyjnych,
 • pośredników finansowych,
 • producentów paliw.

Jak działają sądy konsumenckie

Podstawą do wszczęcia postępowania przez sądy polubowne jest złożenie przez konsumenta wniosku o rozstrzygnięcie sporu. Jest to bezpłatne. W sekretariacie sądów dostępne są specjalne formularze, za pomocą których można złożyć wniosek. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie jego odpis zostaje doręczony przedsiębiorcy. Ten z kolei ma tydzień na udzielenie odpowiedzi czy zgadza się na przeprowadzenie postępowania mediacyjnego. Należy w tym miejscu przypomnieć, że sąd polubowny może przeprowadzić postępowanie tylko, gdy obie strony (konsument i przedsiębiorca) wyrażą na to zgodę. W przypadku, gdy sprzedający albo usługodawca nie zgodzą się na polubowne rozwiązanie spornej sprawy, to sąd zwraca wniosek konsumentowi.

Moc wyroku

Wyrok i ugoda zawarta przed stałym polubownym sądem konsumenckim mają moc wyroku sądu powszechnego. Nie ma od niego odwołania. Jednakże strona, która nie zgadza się z wydanym wyrokiem może zażądać jego uchylenia i złożyć skargę do sądu powszechnego.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

REKLAMA

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

REKLAMA