reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Sprzedaż towarów > Przekazanie żywności na cele społeczne – nowy obowiązek sprzedawców?

Przekazanie żywności na cele społeczne – nowy obowiązek sprzedawców?

Sprzedawcy żywności mają przekazywać organizacjom pozarządowym żywność na cele społeczne. W przeciwnym razie uiszczą odpowiednie opłaty. Tak wynika z senackiego projektu ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.

Nowe przepisy mają dotyczyć sklepów i hurtowni o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m2, w których przychody ze sprzedaży środków spożywczych stanowią co najmniej 50% przychodów ze sprzedaży wszystkich towarów.

W okresie 2 lat od dnia wejścia w życie nowej ustawy, obowiązek ten ma dotyczyć już jedynie sprzedawców żywności prowadzących przedsiębiorstwo spożywcze w zakresie sprzedaży żywności w co najmniej jednej jednostce handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni sprzedaży przewyższającej 400 m2.

Podmioty te mają nie tylko przekazywać żywność na cele społeczne, ale również informować o jej wartości.

Produkty, które będą przekazywane spełniają wymogi prawa żywnościowego, lecz nie są przeznaczone do sprzedaży w szczególności ze względu na wady wyglądu.

Polecamy: Zakaz handlu w niedziele i święta (PDF)

Umowa o nieodpłatne przekazywanie żywności na cele społeczne

Umowa z organizacją pozarządową ma być zawarta w formie pisemnej lub elektronicznej pod rygorem nieważności. Powinna zawierać postanowienia, dotyczące:

  • czasu i sposobu przekazywania żywności na cele społeczne organizacji pozarządowej oraz rodzaju przekazywanej żywności na cele społeczne organizacji pozarządowej;
  • podziału kosztów odbioru i dystrybucji żywności pomiędzy stronami umowy;
  • przypadków, w których organizacja pozarządowa może zrezygnować lub odmówić odbioru żywności;
  • okresu obowiązywania umowy oraz odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, w tym warunków wypowiedzenia.

Nie każda organizacja pozarządowa będzie uprawniona do zawarcia takiej umowy. Projekt dotyczy organizacji, których celem statutowym jest wykonywanie zadań w sferze zadań publicznych w zakresie:

- pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób,

- wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,

- działalności charytatywnej, polegającej w szczególności na przekazywaniu żywności osobom potrzebującym lub prowadzeniu zakładów żywienia zbiorowego dla osób potrzebujących.

Sprzedawcy żywności, którzy nie przekażą żywności, mają uiszczać odpowiednie opłaty.

Przedsiębiorca, który nie zawrze umowy o przekazywanie żywności naraża się na karę w wysokości 5000 zł. Nieuiszczenie opłaty zagrożone jest sankcją od 500 do 10 000 zł.

Projekt ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności został skierowany do I czytania w Sejmie.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Dłuższe vacatio legis przewidziano dla regulacji, dotyczących opłat oraz kar za nieprzekazanie żywności.

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama