REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwrócić świąteczny prezent? – zmiana przepisów

Marcin Stańczuk
Jak zwrócić świąteczny prezent?/ Fot. Fotolia
Jak zwrócić świąteczny prezent?/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W okresie Świąt Bożego Narodzenia niektórych z nas ogarnia zakupowa gorączka. Co zrobić, gdy prezent się nie spodoba i będzie trzeba go zwrócić? Te święta będą wyjątkowe, bowiem w ich trakcie zmienią się przepisy, które uregulują na nowo kwestie zwrotu prezentów.

Z dniem 25 grudnia 2014 roku wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta. Tekst ogłoszony został 24 czerwca, a jego vacatio legis kończy się w wigilię Bożego Narodzenia. Teoretycznie wydaje się, że wprowadzone zapisy będą korzystne dla konsumentów, jednak na pewno na początku nie będzie łatwo.

REKLAMA

Zobacz również: Lepsza ochrona konsumentów - 25 grudnia 2014

Zmiany w sklepach internetowych

Największe zmiany dotkną właścicieli sklepów internetowych i jak wykazały badania wykonane w październiku 2014 roku przez portal praktycy.com dla rzetelnyregulamin.pl to właśnie one są najmniej przygotowane na zmianę obowiązującego prawa. Chociaż większość z nich wie o zmianie i terminie wejścia w życie, to zaledwie nieco ponad 7% jest już w pełni gotowa do nowych przepisów, a prawie połowa przyznała się, że jeszcze nie rozpoczęła swoich starań o zmianę systemu. Ustawa mocno wpłynie na działalność e-sklepów. Większość z nich zmuszona zostanie do całkowitej przebudowy swoich stron, żeby spełnić wszystkie wymagania. W myśl art. 19 nowej ustawy o prawach konsumenta: „przedsiębiorca ma obowiązek przekazać konsumentowi przed zawarciem umowy co najmniej informacje dotyczące głównych cech świadczenia przedsiębiorcy, oznaczenia przedsiębiorcy, łącznej ceny lub wynagrodzenia, prawa odstąpienia od umowy, czasu trwania umowy, a jeżeli umowa została zawarta na czas nieoznaczony – sposobu i przesłanek jej wypowiedzenia”.

Zwrot w sklepie stacjonarnym nie będzie łatwiejszy

Konsumenci starali się, żeby zmieniono reżim prawny w sprawie zwrotu towaru niewadliwego, zakupionego w sklepie stacjonarnym. Niestety, tutaj zmian nie wprowadzono. Sprzedawca nadal nie będzie miał obowiązku przyjęcia towaru zakupionego w siedzibie przedsiębiorstwa.

Termin zwrotów będzie stały

W przypadku jednorazowej transakcji, konsument będzie miał 14 dni na zwrot od momentu faktycznego otrzymania towaru, a nie od czasu jego zakupu. Dotychczas konsumenci mieli 10 dni na zwrot produktu. Jeżeli sprzedawca nie poinformuje nas o terminie zwrotu, konsument może skorzystać z tego uprawnienia w ciągu 12 miesięcy (dotychczas 3 miesiące). W przypadku jednorazowego zakupu kilku rzeczy, ale otrzymania ich niejednocześnie, termin dwutygodniowy biegnie z momentem otrzymania ostatniej rzeczy! Dla przykładu: gdy zakupimy kino domowe w jednym sklepie ale telewizor otrzymamy 2 stycznia, głośniki 5 stycznia, a dvd dopiero 7 stycznia, to termin na zwrot całego kina domowego kończy się 21 stycznia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak skutecznie zwrócić towar kupiony przez Internet?

Liczy się data otrzymania zakupu, a nie dzień płatności.

Poza sklepami internetowymi, do tej kategorii przypisuje się także dokonanie zakupu na pokazie produktu (ważne jest, żeby pokaz nie odbywał się w siedzibie firmy). W ostatnich kilku latach ta forma zyskuje sporą popularność, w głównej mierze poprzez pokazy w salach hotelowych.

Zwrot prezentów zakupionych przed świętami

Należy pamiętać, że towary zakupione do 24 grudnia 2014 roku podlegają wcześniejszemu reżimowi prawnemu, czyli kodeksowi cywilnemu, ustawie z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, także ustawie z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. To może wprowadzić spore zamieszanie na rynku konsumenckim, bowiem minimum do 2016 r. obowiązywać będą dwa reżimy prawne. Zważając na dużą liczbę sklepów internetowych, których jest w Polsce kilkanaście tysięcy, musimy pamiętać, że nie każdy z nich ma na tyle wysokie zaplecze finansowe, żeby sprawnie poradzić sobie ze zmianami. Co gorsza, nowa regulacja prawna wchodzi w życie w gorącym okresie, dlatego wielu klientów może zdecydować się na zakup świątecznych prezentów w tradycyjnych, stacjonarnych sklepach.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Pierścień blokad wokół Warszawy. Sprawdź mapę blokad i objazdy. Jak dojechać do pracy? [onLINE, AKTUALIZACJA, 20 marca]

    Wirtualna Polska informuje o tym, że Warszawa z trzech stron będzie otoczona blokadami rolników. 

    3 państwa, do których najczęściej wyprowadzają się Polacy

    Do jakich państw najczęściej wyprowadzają się Polacy? Coraz mniej osób wybiera Wielką Brytanię. Więcej jest wyprowadzek z Polski czy powrotów do kraju? Oto statystyki.

    Zarządca parkingów wystawiał mandaty pomimo ważnego biletu. Teraz musi oddać pieniądze

    Spółka WEIP prowadząca na terenie całego kraju parkingi komercyjne niesłusznie wystawiała wezwania do zapłaty, nie uznawała reklamacji i podawała błędne informacje. Po skargach do UOKiK zarządca parkingów ma zwrócić pieniądze. 

    W praktyce obniżka o 80 groszy. Od 1 kwietnia dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15%) [Wykaz producentów i leków]

    Dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15) [Wykaz producentów i leków]. Już 1 kwietnia 2024 r.

    REKLAMA

    Min. Dziemianowicz-Bąk za skróceniem tygodnia pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu. MRPiPS ma wyniki pierwszych analiz

    Minister rodziny, pracy i polityki społecznej liczy, że jeszcze w tej kadencji mogłoby dojść do skrócenia tygodnia pracy. Szefowa MRPiPS poinformowała w RMF24, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

    Protesty rolników 20 marca 2024 r. Wrocławski magistrat zakazał ich organizacji na terenie administracyjnym Wrocławia

    Jak poinformowano, wrocławski magistrat wydał zakaz organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia. Chodzi o blokady planowane od środy 20 marca. Prezydent Wrocławia ocenił, że zagrażają one bezpieczeństwu mieszkańców i utrudniają ruch drogowy.

    Protesty rolników 20 marca. Utrudnienia w ruchu w całym kraju. 400 blokad. Które drogi będą nieprzejezdne? [MAPA]

    Na środę zapowiedziano Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników. Na drogach w całej Polsce spodziewane są utrudnienia w ruchu. Na mapie rolniczych blokad znalazło się ponad 400 punktów. W stolicy rolnicy zablokują m.in. trasę S2.

    Będzie więcej czasu na zakup i montaż silosów finansowanych z KPO

    Opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy.

    REKLAMA

    Rząd: projekt ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społecznej [To nie są podwyżki]

    We wtorek rząd premiera Donalda Tuska zajmie się projektem ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społeczne

    "Portfel seniora, portfelem pełnym". Polityka senioralna jest priorytetem rządu – zapewnił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

    Druga waloryzacja, podwyższenie zasiłku pogrzebowego i świadczenia honorowego – takie plany mają rządzący wobec seniorów.

    REKLAMA