REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwrócić świąteczny prezent? – zmiana przepisów

Marcin Stańczuk
Jak zwrócić świąteczny prezent?/ Fot. Fotolia
Jak zwrócić świąteczny prezent?/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W okresie Świąt Bożego Narodzenia niektórych z nas ogarnia zakupowa gorączka. Co zrobić, gdy prezent się nie spodoba i będzie trzeba go zwrócić? Te święta będą wyjątkowe, bowiem w ich trakcie zmienią się przepisy, które uregulują na nowo kwestie zwrotu prezentów.

Z dniem 25 grudnia 2014 roku wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta. Tekst ogłoszony został 24 czerwca, a jego vacatio legis kończy się w wigilię Bożego Narodzenia. Teoretycznie wydaje się, że wprowadzone zapisy będą korzystne dla konsumentów, jednak na pewno na początku nie będzie łatwo.

REKLAMA

Zobacz również: Lepsza ochrona konsumentów - 25 grudnia 2014

Zmiany w sklepach internetowych

Największe zmiany dotkną właścicieli sklepów internetowych i jak wykazały badania wykonane w październiku 2014 roku przez portal praktycy.com dla rzetelnyregulamin.pl to właśnie one są najmniej przygotowane na zmianę obowiązującego prawa. Chociaż większość z nich wie o zmianie i terminie wejścia w życie, to zaledwie nieco ponad 7% jest już w pełni gotowa do nowych przepisów, a prawie połowa przyznała się, że jeszcze nie rozpoczęła swoich starań o zmianę systemu. Ustawa mocno wpłynie na działalność e-sklepów. Większość z nich zmuszona zostanie do całkowitej przebudowy swoich stron, żeby spełnić wszystkie wymagania. W myśl art. 19 nowej ustawy o prawach konsumenta: „przedsiębiorca ma obowiązek przekazać konsumentowi przed zawarciem umowy co najmniej informacje dotyczące głównych cech świadczenia przedsiębiorcy, oznaczenia przedsiębiorcy, łącznej ceny lub wynagrodzenia, prawa odstąpienia od umowy, czasu trwania umowy, a jeżeli umowa została zawarta na czas nieoznaczony – sposobu i przesłanek jej wypowiedzenia”.

Zwrot w sklepie stacjonarnym nie będzie łatwiejszy

Konsumenci starali się, żeby zmieniono reżim prawny w sprawie zwrotu towaru niewadliwego, zakupionego w sklepie stacjonarnym. Niestety, tutaj zmian nie wprowadzono. Sprzedawca nadal nie będzie miał obowiązku przyjęcia towaru zakupionego w siedzibie przedsiębiorstwa.

Termin zwrotów będzie stały

W przypadku jednorazowej transakcji, konsument będzie miał 14 dni na zwrot od momentu faktycznego otrzymania towaru, a nie od czasu jego zakupu. Dotychczas konsumenci mieli 10 dni na zwrot produktu. Jeżeli sprzedawca nie poinformuje nas o terminie zwrotu, konsument może skorzystać z tego uprawnienia w ciągu 12 miesięcy (dotychczas 3 miesiące). W przypadku jednorazowego zakupu kilku rzeczy, ale otrzymania ich niejednocześnie, termin dwutygodniowy biegnie z momentem otrzymania ostatniej rzeczy! Dla przykładu: gdy zakupimy kino domowe w jednym sklepie ale telewizor otrzymamy 2 stycznia, głośniki 5 stycznia, a dvd dopiero 7 stycznia, to termin na zwrot całego kina domowego kończy się 21 stycznia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak skutecznie zwrócić towar kupiony przez Internet?

Liczy się data otrzymania zakupu, a nie dzień płatności.

Poza sklepami internetowymi, do tej kategorii przypisuje się także dokonanie zakupu na pokazie produktu (ważne jest, żeby pokaz nie odbywał się w siedzibie firmy). W ostatnich kilku latach ta forma zyskuje sporą popularność, w głównej mierze poprzez pokazy w salach hotelowych.

Zwrot prezentów zakupionych przed świętami

Należy pamiętać, że towary zakupione do 24 grudnia 2014 roku podlegają wcześniejszemu reżimowi prawnemu, czyli kodeksowi cywilnemu, ustawie z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, także ustawie z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. To może wprowadzić spore zamieszanie na rynku konsumenckim, bowiem minimum do 2016 r. obowiązywać będą dwa reżimy prawne. Zważając na dużą liczbę sklepów internetowych, których jest w Polsce kilkanaście tysięcy, musimy pamiętać, że nie każdy z nich ma na tyle wysokie zaplecze finansowe, żeby sprawnie poradzić sobie ze zmianami. Co gorsza, nowa regulacja prawna wchodzi w życie w gorącym okresie, dlatego wielu klientów może zdecydować się na zakup świątecznych prezentów w tradycyjnych, stacjonarnych sklepach.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA