REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaostrzenie kodeksu karnego

Marta Wrzosek
Osoba, która dopuści przestępstwa zabójstwa policjanta zostanie skazana na 25 lat pozbawienia wolności bądź dożywocie.
Osoba, która dopuści przestępstwa zabójstwa policjanta zostanie skazana na 25 lat pozbawienia wolności bądź dożywocie.

REKLAMA

REKLAMA

Tragiczna śmierć funkcjonariusza Policji – mł. asp. Andrzeja Struja, na przystanku tramwajowym w Warszawie, wstrząsnęła całą Polską. Ponownie powróciły pytania czy funkcjonariusz Policji z racji niebezpieczeństwa na jakie się naraża, nie powinien być lepiej chroniony przez prawo? Prace nad projektem zmian w Kodeksie karnym odbyły się tempie ekspresowym.

Kodeks karny dziś

REKLAMA

Kodeks karny, w aktualnym brzmieniu, nie przewiduje podwyższonej kary za zabójstwo policjanta. Jest on, pod tym względem, zrównany ze zwykłym obywatelem. To znaczy – za zabójstwo policjanta sąd może skazać przestępcę na, co najwyżej, 8 lat pozbawienia wolności.

Art. 148 Kodeksu karnego wskazuje przestępstwa kwalifikowane, czyli takie, które obarczone są karami najwyższymi z możliwych (tj. 25 lat pozbawienia wolności i dożywocie), i w związku z tym, pozostawia sądowi bardzo ograniczoną swobodę, co do orzekanej kary. Są to:
• zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem;
• zabójstwo w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem;
• zabójstwo w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie;
• zabójstwo z użyciem broni palnej lub materiałów wybuchowych;
• zabójstwo więcej niż jednej osoby jednym czynem;
• wcześniejsze prawomocne skazanie za zabójstwo.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Projektowane zmiany

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Resort sprawiedliwości planuje wprowadzić zmianę w wyżej wskazanym przepisie poprzez dodanie nowego rodzaju przestępstwa kwalifikowanego, jakim będzie napaść na policjanta. Oznaczać to będzie, iż osoba, która dopuści przestępstwa zabójstwa policjanta zostanie skazana na 25 lat pozbawienia wolności bądź dożywocie. Kara zdecydowanie bardziej dolegliwa. Pytanie tylko, czy odstraszy potencjalnych przestępców?

Propozycja zmian wywołała szereg krytyki. Z jednej strony podnoszone jest, iż to nie wysokość kary, lecz jej nieuchronność mogą odstraszyć od popełnienia przestępstwa. Z drugiej strony wiele osób twierdzi, iż traktowanie policjantów lepiej niż zwykłego obywatela jest naruszeniem zasady równości, a co za tym idzie – przepisów Konstytucji.

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Obrona konieczna

Ponadto, projekt zawiera propozycję wprowadzenia szczególnej ochrony dla osób, które będą bronić policjanta przed napaścią. Będzie to związane z rozszerzeniem art. 25 kodeksu karnego, odnoszącego się do granic obrony koniecznej. Osoby, które pomogłyby funkcjonariuszowi publicznemu w takiej sytuacji, chronione byłyby na takich samych zasadach jak, np. policjant na służbie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA