REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Eksmisja z lokalu komunalnego sprawcy przemocy rodzinnej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aneta Słodzińska
Eksmisja z lokalu w związku ze stosowaniem przemocy rodzinnej. /Fot. Fotolia
Eksmisja z lokalu w związku ze stosowaniem przemocy rodzinnej. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak eksmitować z lokalu komunalnego sprawcę stosowania przemocy w rodzinie?

Rodzina Wiśniewskich mieszka w lokalu komunalnym na podstawie zawartej umowy najmu. Regularnie opłacają czynsz najmu, pomimo tego, że Pan Wiśniewski jest bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy. Mąż od wielu lat stosuje przemoc psychiczną i fizyczną w stosunku do żony i dzieci. Wielokrotne interwencje Policji wzywanej przez żonę nie spowodowały poprawy sytuacji. Nadal żyje ona w strachu o siebie i dzieci. Czy Pani Wiśniewska ma szansę wyeksmitować męża z mieszkania ?

REKLAMA

Prawo wytoczenia powództwa o nakazanie eksmisji z lokalu mieszkalnego musi wynikać z obowiązującego przepisu prawa. Przepis taki musi wskazywać komu przysługuje takie prawo i w jakiej sytuacji.

REKLAMA

Państwo Wiśniewscy są najemcami lokalu komunalnego, a więc żeby odpowiedzieć na zadane pytanie w pierwszej kolejności należy sięgnąć do przepisów ustawy z dnia 21.06.2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego.

Najemca lub osoba używająca lokalu mieszkalnego na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności (np. na podstawie umowy użyczenia) jest w świetle przepisów tej ustawy lokatorem. Lokatorów, którzy mają tytuł prawny do wspólnego używania lokalu mieszkalnego ustawa określa współlokatorami.

Wniesienie powództwa

REKLAMA

Powołana wyżej ustawa daje każdemu współlokatorowi prawo wytoczenia powództwa o nakazanie przez sąd eksmisji jego małżonka, byłego małżonka lub innego lokatora tego samego lokalu w sytuacji, gdy ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie współlokatora, którego chcemy wyeksmitować, musi być ocenione nie tylko jako naganne. Ta naganność musi być rażąca, a więc oczywista i wyraźna, wręcz uderzająca. Chodzi tu o postępowanie o dużym nasileniu złej woli. To jednak nie wystarczy. W efekcie tego postępowania wspólne zamieszkiwanie z tym współlokatorem musi stać się niemożliwe. To uniemożliwianie wspólnego zamieszkiwania należy oceniać nie tylko z punktu widzenia odebrania możliwości zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Nie będą to więc tylko sytuacje, w których współlokator fizycznie uniemożliwi nam zamieszkiwanie w lokalu, np. poprzez wymianę zamków w drzwiach i odmowę prawa wejścia do lokalu. Uniemożliwianie wspólnego zamieszkiwania to również pozbawianie spokoju, swobody, czy narażanie na znoszenie sytuacji uciążliwych. Mowa tu więc o zachowaniach powtarzających się, a nie jedynie o jednorazowych incydentach.

Stosowanie przemocy wobec wspólnie zamieszkujących członków rodziny, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej, może być oceniane jako rażąco naganne postępowanie uniemożliwiające wspólne zamieszkiwanie ze sprawcą przemocy. Oczywiście każdorazowo okoliczności danego przypadku są oceniane przez sąd i to on, na podstawie całokształtu zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, stwierdza, czy istnieje podstawa do takiej oceny postępowania współlokatora i nakazania w związku z tym jego eksmisji z lokalu.

Dla ofiar przemocy istotną kwestią jest to, czy wydany nakaz eksmisji uda się realnie wyegzekwować. W związku z tym, że sprawca przemocy jest w omawianym przypadku osobą posiadającą status bezrobotnego, należy odnieść się do kwestii prawa do lokalu socjalnego chroniącego przed eksmisją na bruk.

Ustawodawca chroni osoby najsłabsze i znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Ochrona obejmuje osoby mieszkające w lokalach komunalnych, spółdzielczych oraz TBS-owskich. Wobec osób objętych ochroną co do zasady sąd nie może orzec o braku uprawniania do lokalu socjalnego, chyba że mają one faktyczną możliwość zamieszkania w lokalu innym, niż dotychczas używany. Jaka korzyść dla osoby eksmitowanej wynika ze stwierdzenia w wyroku uprawnienia do lokalu socjalnego? Do czasu zaoferowania jej takiego lokalu przez gminę eksmisja zostaje wstrzymana i osoba eksmitowana de facto może nadal zamieszkiwać w lokalu, który tym samym wyrokiem nakazano jej opróżnić i wydać. W istniejących realiach może to trwać latami. Wśród osób objętych taką ochroną są bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy. Jeżeli jednak powodem eksmisji jest stosowanie przemocy w rodzinie, wówczas przepisy o uprawnieniu do lokalu socjalnego nie mają zastosowania. Bezrobotny stosujący przemoc w rodzinie może zostać z tego powodu wyeksmitowany bez konieczności zapewnienia mu lokalu socjalnego.

Co więcej, jeżeli przemoc w rodzinie jest powodem eksmisji, to zastosowania nie ma również ochrona przed przeprowadzeniem eksmisji na bruk (tj. bez wskazania lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie) w okresie zimowym trwającym od 01 listopada do 31 marca  roku następnego włącznie.

Na koniec warto zadać sobie pytanie co by było, gdyby Państwo Wiśniewscy byli właścicielami lokalu, w którym wspólnie zamieszkują? Czy w takim przypadku Pani Wiśniewska miałaby również szansę na wyeksmitowanie męża?

W takich okolicznościach powództwo o nakazanie eksmisji można złożyć w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Dają one możliwość żądania zobowiązania przez sąd członka rodziny zajmującego wspólnie z powodem mieszkanie, do opuszczenia tego mieszkania w sytuacji, gdy swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni on szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie. Przesłanki nakazania eksmisji są tu podobne do omówionych wyżej przesłanek wynikających z ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego.

Reasumując:

- stosowanie przemocy wobec członków rodziny może uprawniać do żądania nakazania przez sąd eksmisji sprawcy przemocy ,

- sprawca przemocy nie jest chroniony przed eksmisją na bruk orzeczeniem o przysługiwaniu mu prawa do lokalu socjalnego i wstrzymaniem eksmisji do czasu zaoferowania mu tego lokalu przez gminę,

- sprawca przemocy nie jest chroniony przed eksmisją na bruk w okresie zimowym, a więc wyrok eksmisyjny można wobec niego wykonać w dowolnym czasie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

REKLAMA

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności części orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

REKLAMA