| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Dowody > Przeszukanie w procesie karnym

Przeszukanie w procesie karnym

Przeszukanie jest instytucją prawa karnego, która wielokrotnie budzi emocje osób, które jej doświadczyły. Szczegółowe regulacje w tym temacie zawiera Kodeks postępowania karnego.

Zatrzymanie rzeczy

W trakcie prowadzenia przeszukania może dojść do zatrzymania rzeczy, stanowi ona istotny dowód w sprawie lub może służyć  zabezpieczeniu kar i środków karnych o charakterze majątkowym (np. grzywny). Żądanie zatrzymania rzeczy może wystosować sąd lub prokurator, a w wypadkach niecierpiących zwłoki także policja i inny uprawniony organ. Kiedy posiadacz rzeczy sprzeciwia się dobrowolnemu wydaniu rzeczy, może dojść do jej odebrania siłą. Zajęciu podlegają także rzeczy, których posiadanie jest prawnie zabronione – zostają przekazane właściwemu urzędowi lub instytucji i ich posiadanie podlega sankcji tych organów.  Osobom zainteresowanym wydawane jest również pokwitowanie jakie rzeczy i przez kogo zostały zatrzymane. Zajęte rzeczy zwraca się właścicielowi bezzwłocznie, kiedy tylko okaże się, że są zbędne w dalszym prowadzeniu sprawy.

Zażalenie

Osobom, których prawa zostały naruszone w skutek prowadzenia przeszukania przysługuje zażalenie na postanowienie o przeszukaniu, a także na wszystkie czynności podejmowane w jego ramach. Składa się je do sądu rejonowego właściwego dla obszaru, w którym toczy się postępowanie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia o przeszukaniu. Należy jednak podkreślić, że samo złożenie zażalenia nie wstrzymuje jeszcze wykonania postanowienia o przeszukaniu. Dopiero sąd rozpatrzy zasadność zażalenia i, gdy uzna to za odpowiednie, może wstrzymać jego wykonanie. Odmowa wstrzymania wykonania postanowienia nie podlega jednak uzasadnieniu.

Zobacz także serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Dobrzycka

Wykładowca Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, gdzie prowadzi zajęcia z autorskiego przedmiotu “Dyplomacja w służbach publicznych”

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »