REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nietrzeźwy rowerzysta niekoniecznie straci prawo jazdy

Roma Opoka
Aplikant adwokacki
rower
rower

REKLAMA

REKLAMA

Wobec pijanego rowerzysty sąd nie będzie miał obowiązku orzekania zakazu prowadzenia samochodu-wynika z ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny.

Zmiana ta dotyczy środków karnych stosowanych wobec sprawców w stanie nietrzeźwości prowadzących pojazdy niemechaniczne. Do dnia 25 grudnia 2010 roku obowiązują jeszcze stare przepisy.

REKLAMA

Przepisy aktualne do dnia 25 grudnia

Dotychczasowe brzmienie art. 42 § 2 Kodeksu karnego przewiduje obligatoryjne orzekania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Oznacza to, że nietrzeźwi rowerzyści poddawani byli surowszym represjom niż nietrzeźwi kierowcy samochodów. Wobec nietrzeźwego rowerzysty, oprócz tego, że zawsze zostawał pozbawiony prawa jazdy, orzekano teoretycznie fakultatywny środek w postaci zakazu jazdy rowerem. Natomiast nietrzeźwi kierowcy samochodów tracili prawo jazdy, jednak w dalszym ciągu mogli poruszać się rowerem.

Stanowisko Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekał w tej sprawie 7 kwietnia 2009 r., i postanowił wydać postanowienie sygnalizujące Sejmowi uwagi dotyczące niezbędności działań prawodawczych zmierzających do nowelizacji art. 42 par. 2 Kodeksu karnego, ze względu na to, że przepis wprowadza nierówność prawną. Zdaniem Trybunału wykształciła się powszechna praktyka orzekania wobec nietrzeźwych rowerzystów obok kary dwu sankcji dodatkowych: zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz zakazu jazdy rowerem. Mimo, iż sankcja zakazu jazdy rowerem jest fakultatywna, w praktyce stosowana jest zawsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz aktualny tekst kodeksu karnego

Większa swoboda w orzekaniu- przepisy obowiązujące od 25 grudnia 2010 r.

REKLAMA

W konsekwencji wskazania Trybunału Konstytucyjnego, powstał projekt nowelizacji. Projektowane regulacje były pomyślnie konsultowane z ministrem sprawiedliwości oraz Stowarzyszeniem Prokuratorów Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt był również zgodnie przyjęty przez Sejm, nikt nie głosował przeciwko, ani nikt nie wstrzymał się od głosu, w rezultacie projekt został przyjęty przez 368 obecnych posłów

Zgodnie z wchodzącymi w życie przepisami Sąd skazujący nietrzeźwego rowerzystę będzie mógł sam zadecydować, czy pozbawiać go także prawa do kierowania samochodami. Zmiany te dotyczą również rowerzystów po zażyciu narkotyków, czy tych, którzy np. zbiegli z miejsca wypadku.

W treści zmienionego przepisu czytamy: „Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju (…)”.

Zobacz: Regulacje odnośnie stalkingu przyjęte przez rząd

Wzmiankowana nowelizacja nie oznacza jednak gwarancji, że za prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości kierowca pojazdu niemechanicznego w stanie nietrzeźwości nie straci prawa jazdy, jednak daje większą swobodę w orzekaniu i możliwość dostosowania środka karnego do specyfiki poszczególnych spraw. Na podstawie okoliczności zdarzenia Sąd będzie mógł zadecydować czy konkretnego sprawcę potraktować łagodniej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA