reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Jakie prawa ma nękany pracownik?

Jakie prawa ma nękany pracownik?

Pracownik, który stał się ofiarą mobbingu w pracy, może dochodzić swoich roszczeń zarówno wynikających z kodeksu pracy, jak i kodeksu cywilnego. Nękanie pracownika jest bowiem nie tylko naruszeniem praw pracownika, ale również dóbr osobistych.

Działania mobbingowe

O tym, czym jest mobbing możemy dowiedzieć się, sięgając do kodeksu pracy. Ten, w artykule 94³ wskazuje, że mobbing to takie działania lub zachowania, które polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika.

Takie działanie (zachowanie), aby mogło zostać uznane za mobbing, ma na celu wywołanie u pracownika zaniżonej oceny przydatności zawodowej, poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Uporczywość i długotrwałość działań

Aby mówić o problemie mobbingu, należy podkreślić, że nie można tym hasłem objąć sytuacji jednorazowych lub nienapuszających prawa. Nie będzie więc mobbingiem podniesienie głosu na pracownika czy zwrócenie uwagi pracownikowi, jeżeli źle wykonał powierzone mu zadanie.

Mobbing cechuje się uporczywością i długotrwałością, czyli rozciągnięciem sytuacji w czasie, stałym powtarzaniem, nieuchronnością działań.

Długotrwałość nękania pracownika jest jednak rozpatrywana indywidualnie, to znaczy uwzględnia okoliczności konkretnego przypadku. Nie został sztywno określony minimalny okres, który można byłoby uznać za „długotrwały” (np. 3 miesiące). Sąd, oceniając tą kwestię, bierze pod uwagę fakt, czy działania mobbingowe trwały na tyle długo, że mogły wywołać zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, poniżenie lub ośmieszenie pracownika, jego izolację lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Ochrona wynikająca z prawa pracy

Jednym z obowiązków pracodawcy jest przeciwdziałanie mobbingowi w miejscu pracy.

Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Jeżeli pracownik, wskutek mobbingu, rozwiązał umowę o pracę, jest uprawniony dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2011 roku wynosi ono 1386 zł).

Zobacz serwis: Praca

Naruszenie dóbr osobistych

Pracownik, który stał się ofiarą mobbingu, może także skorzystać z ochrony wynikającej z prawa cywilnego. Działania lobbingowe stanowią bowiem naruszenie dóbr osobistych, takich jak godność, cześć, dobre imię czy zdrowie.

Oznacza to, że oprócz roszczeń wynikających z kodeksu pracy, pracownik może również skorzystać z cywilnoprawnych roszczeń, które służą ochronie dóbr osobistych, a które zostały przewidziane w kodeksie cywilnym.

Tak więc, pracownik, którego dobra osobiste zostały zagrożone, może:

  1. żądać zaniechania tego działania;
  2. żądać, w razie dokonania naruszenia, aby osoba, która tego dokonała, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków (w szczególności – złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama