reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Kiedy jest możliwe wyłączenie sędziego z postępowania?

Kiedy jest możliwe wyłączenie sędziego z postępowania?

Istnieje możliwość wyłączenia sędziego od orzekania w konkretnej sprawie, by do tego doszło muszą jednak zajść specjalne okoliczności.

Nie, są takie sytuacje, w których sędzia zostanie wyłączony, co oznacza, że nie będzie on orzekał w danej sprawie, tylko zostanie zastąpiony przez innego sędziego. Jeżeli istnieją wątpliwości co do obiektywizmu sędziego, podlega on wyłączeniu, czyli nie może uczestniczyć w rozstrzyganiu sprawy.

Istnieją sytuacje, w których bez względu na to czy sędzia faktycznie byłby stronniczy, jest on wyłączony ze sprawy automatycznie, np. gdy sprawa dotyczy tego sędziego bezpośrednio, gdy miałby orzekać w sprawie swojego małżonka lub krewnych, gdy był świadkiem czynu, o który sprawa się toczy. 

Zobacz: Jak mogę pomóc tymczasowo aresztowanemu?

Sędzia może okazać się nieobiektywny także z wielu innych przyczyn; jeżeli wiesz o takiej okoliczności to musisz złożyć wtedy odpowiedni wniosek. Należy zrobić to w formie ustnej lub pisemnej i skierować do sądu, który ma orzekać w sprawie.

We wniosku musisz wyjaśnić dlaczego uważasz, że sędzia, którego wyłączenia żądasz, nie będzie obiektywny i nie powinien orzekać w tej sprawie (por. art. 40, 41, 42 Kodeks postępowania karnego, por. art. 16 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).

Augustyn został oskarżony o kradzież samochodu. Okazało się, że sędzią w tej sprawie ma być jego sąsiad, z którym nie ma on najlepszych stosunków. W tej sytuacji Augustyn może złożyć wniosek o wyłączenie sędziego od orzekania w jego sprawie.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama