Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej uprawnień dla osoby zawiadamiającej o przestępstwie

Monika Pązik
Więcej uprawnień dla osoby zawiadamiającej o przestępstwie.
Więcej uprawnień dla osoby zawiadamiającej o przestępstwie.

REKLAMA

REKLAMA

Od 23 lipca 2013 r. osoba, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie nie będąc pokrzywdzonym może wnieść zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa, jeżeli wskutek przestępstwa doszło do naruszenia jej praw. Przysługuje jej ponadto zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa.

REKLAMA

Zawiadomienie o przestępstwie jest obowiązkiem każdego, kto dowiedział się o jego popełnieniu. Zawiadamiającemu przysługuje prawo zastrzeżenia swoich danych dotyczących miejsca zamieszkania, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa użycia przemocy lub groźby bezprawnej wobec niego lub osoby mu najbliższej. Zawiadomienie może zostać złożone na piśmie bądź ustnie do protokołu. Niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa organ prowadzący postępowanie przygotowawcze wydaje postanowienie o wszczęciu bądź odmowie wszczęcia śledztwa. Postanowienie o odmowie zapada, gdy z zawiadomienie lub przeprowadzenia postępowania sprawdzającego wynika, iż brak jest uzasadnionego podejrzenia zaistnienia przestępstwa. Postanowienie o wszczęciu śledztwa wydaje prokurator, natomiast postanowienie o odmowie może wydać również Policja po zatwierdzeniu przez prokuratora.

REKLAMA

Art. 305 § 4 kodeksu postępowania karnego określa krąg podmiotów, które należy powiadomić o wszczęciu, odmowie wszczęcia lub umorzeniu śledztwa. Zgodnie z tą regulacją należy zawiadomić:

 1. osobę lub instytucję państwową, samorządową lub społeczną, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie,
 2. ujawnionego pokrzywdzonego,
 3. podejrzanego – w przypadku umorzenia śledztwa.

W treści tego artykułu znajduje się również pouczenie, które obejmuje pouczenie pokrzywdzonego, instytucji oraz osobie, która złożyła zawiadomienie o prawie wniesienia zażalenia o odmowie wszczęcia śledztwa, umorzeniu postępowania przygotowawczego (pouczenie dotyczy również podejrzanego).

Zobacz również: Cele postępowania przygotowawczego

Wniesienie zażalenia

Zgodnie z art. 306 k.p.k. na postanowienie w przedmiocie odmowy wszczęcia i umorzenia śledztwa przysługuje zażalenie. Zgodnie z § 1 zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa przysługuje pokrzywdzonemu, instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej oraz osobie zawiadamiającej o popełnieniu przestępstwa (wprowadzone nowelizacją k.p.k. i obowiązujące od 23 lipca 2013 r.). Na postanowienie o umorzeniu śledztwa zażalenie przysługuje stronom (w tym również podejrzanemu), instytucjom oraz osobie, która złożyła zawiadomienie, jeżeli wszczęto postępowanie, a w skutek przestępstwa doszło do naruszenia praw tej osoby. Ostatniemu podmiotowi przysługuje zażalenie, jeżeli śledztwo dotyczyło jednego z wymienionych przestępstw, m.in. składania fałszywych zeznań, fałszowania dokumentów, zatajenia dowodów niewinności. Uprawnionym do wniesienia zażalenia przysługuje nadto prawo przejrzenia akt. Jeżeli osoba lub instytucja, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, nie zostanie w ciągu 6 tygodni powiadomiona o wszczęciu albo odmowie wszczęcia śledztwa, może wnieść zażalenie do prokuratora nadrzędnego albo powołanego do nadzoru nad organem, któremu złożono zawiadomienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cel wprowadzonych zmian

Zmiany wprowadzone nowelizacją kodeksu postępowania karnego, obowiązują od 23 lipca 2013 r. Celem zmian było uprawnienie do wpływania na przebieg postępowania przyznane osobie, która nie była stroną postępowania, ale której prawa zostały naruszone nie w sposób bezpośredni w wyniku popełnionego przestępstwa. W wyniku wprowadzonej nowelizacji k.p.k. osoby pokrzywdzone niekorzystnym dla siebie wynikiem postępowania bądź odmową jego wszczęcia zyskały możliwość odwoływania się od niekorzystnych dla siebie decyzji. Dodatkowo nowelizacja przyznała również instytucjom, które złożyły zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa możliwość wniesienia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa. Przed 23 lipca 2013 r. uprawnienia te przyznane były jedynie stronom.

Zobacz też: Czym jest umorzenie rejestrowe?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Catfishing

  Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?

  22 października sprawdzą, kto chodzi do kościoła

  Tradycyjnie raz w roku w kościele katolickim odbywa się liczenie wiernych. Podczas niedzielnych praktyk religijnych sprawdza się, ilu z zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępowania do komunii św. katolików jest obecnych. W tym roku odbędzie się to 22 października we wszystkich parafiach.

  Phishing

  Phishing to jedno z podstawowych pojęć związanych z cyberprzemocą. Na czym polega atak phishingowy? Jak się chronić przed tym zjawiskiem?

  Kradzież towaru w transporcie - kiedy to przewoźnik jest odpowiedzialny? To zależy

  Branża transportowa boryka się z problemem coraz częstszych kradzieży. Czy to przewoźnik ponosi odpowiedzialność za kradzież towaru? To zależy od okoliczności. Prawo transportowe rozstrzyga część sytuacji, w pozostałych przypadkach decyduje sąd. A decyzje te bywają dyskusyjne. 

  REKLAMA

  Rodzice nie są parą, nie chcą tworzyć rodziny, poznają się tylko w celu zostania rodzicami i wspólnego wychowywania dziecka

  Czy nastaje nowy model rodzicielstwa? W coparentingu rodzice nie chcą stworzyć rodziny, ani nie są parą, chcą tylko mieć wspólne dziecko. W Barcelonie za miesiąc urodzi się pierwsze dziecko w tym alternatywnym systemie rodzicielstwa. 

  103. rocznica bitwy niemeńskiej. Obchody w Warszawie
  Ponad 143 mln zł trafi do szkół

  Ponad 143 mln zł trafi do szkół samorządowych i niesamorządowych w latach 2023-2024 na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Dofinansowanie otrzymają łącznie 242 projekty. Poznaliśmy wyniki rozstrzygnięcia w programie „Inwestycje w oświacie”.

  Ogródki działkowe w cenie. Czy na RODOS można mieszkać cały rok?

  Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom. 

  REKLAMA

  Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  REKLAMA