REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak złożyć pozew o rozwód? [Zobacz przykładowy pozew rozwodowy]

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Jak złożyć pozew o rozwód? [WZÓR]
Jak złożyć pozew o rozwód? [WZÓR]

REKLAMA

REKLAMA

Jak napisać pozew rozwodowy? Gdzie należy złożyć pismo? Prezentujemy praktyczne wskazówki oraz przykładowy pozew.
rozwiń >

Kto składa pozew o rozwód?

Każdy z małżonków może żądać, aby sąd rozwiązał małżeństwo. Warunkiem jest tu trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Wyjątkiem są tu sytuacje, gdy drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo gdy odmowa jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Sąd nie orzeknie również rozwodu, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Pozew rozwodowy - gdzie złożyć?

Pozew o rozwód wnosi się do sądu okręgowego właściwego ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków, jeżeli choć jedno z nich ma tam miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu.
Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.

Pozew rozwodowy - ile kosztuje?

Pismo podlega opłacie stałej w wysokości 600 zł. Można wnioskować o zwolnienie z kosztów sądowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozew rozwodowy z orzeczeniem lub bez orzekania o winie

Co do zasady sąd w wyroku rozwodowym rozstrzyga o tym czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Sąd może orzec rozwód z winy powoda, pozwanego, obojga małżonków. Możliwe jest również orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, jednak tylko na zgodny wniosek stron. Gdy zatem powód wnosi o rozwód bez orzekania o winie, pozwany musi się zgodzić na takie rozstrzygnięcie.
Orzeczenie o winie ma wpływ nie tylko na długość procesu, ale również na późniejsze roszczenia alimentacyjne.
Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i znajduje się w niedostatku może bowiem żądać od drugiego dostarczania środków utrzymania. Wysokość alimentów na małżonka powinna odpowiadać z jednej strony usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego, a z drugiej – możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
Nie tylko niedostatek uzasadnia przyznanie alimentów. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
„Nie sposób przyjąć istnienia obowiązku alimentacyjnego w sytuacji, gdy poziom życia obojga rozwiedzionych małżonków jest zbliżony” – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 2000 r. (sygn.. IV CKN 1222/00).
Rozstrzygnięcie sądu o rozwodzie bez orzekania o winie ma wpływ na koszty procesu, które zgodnie z art. 100 Kodeksu postępowania cywilnego mogą być wzajemnie zniesione lub stosunkowo rozdzielone.

Pozew rozwodowy a dzieci

Jeżeli rozwodzący się małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci w pozwie należy wskazać, jakiego rozstrzygnięcia domagamy się w kwestii władzy rodzicielskiej, alimentów na dzieci oraz kontaktów.
Rodzice mogą przestawić sądowi wspólne porozumienie, dotyczące władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dzieckiem. Sąd uwzględni taki plan, jeżeli jest on zgodny z dobrem dziecka. W braku takiego porozumienia sąd dokona samodzielnego rozstrzygnięcia. Może władzę rodzicielską przyznać obojgu rodzicom lub tylko jednemu z nich, ograniczając przy tym władzę rodzicielską drugiego do określonych praw i obowiązków. Jeżeli tylko jedno z rodziców otrzyma pełnię władzy rodzicielskiej, to właśnie z nim będzie mieszkało dziecko. W przypadku opieki naprzemiennej sąd określi miejsce pobytu dziecka. Ustalone kontakty będą dotyczyły głównie spotkań z tym rodzicem, z którym dziecko nie będzie mieszkało.
Jeżeli ubiegamy się o alimenty na dziecko, to należy określić ich wysokość. Pamiętajmy, iż kwota zasądzonych alimentów powinna odpowiadać potrzebom dziecka oraz możliwościom majątkowym rodzica.

Pozew rozwodowy a wspólne mieszkanie

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o sposobie korzystania z mieszkania, które wspólnie zajmują małżonkowie. Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Pozew rozwodowy z podziałem majątku

W pozwie rozwodowym można wnosić o podział wspólnego majątku małżeńskiego. Sąd przeprowadzi podział, jeżeli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
Sąd sprawę o rozwód w pierwszej instancji rozpoznaje w składzie jednego sędziego i dwóch ławników.

Pozew rozwodowy - mediacja

Kodeks postępowania cywilnego wymaga, by w pozwie znalazła się również informacja o tym, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.

Pozew rozwodowy - uzasadnienie

W uzasadnieniu powinny znaleźć się dowody na to, iż między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. „Rozkład pożycia jest trwały jeżeli ustały wszystkie więzi łączące małżonków, zupełny jeżeli więzi te ustały na tyle dawno, że wedle zasad doświadczenia życiowego powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi” (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 marca 2010 r. (sygn. I Aca 51/10).
Jeżeli powód wnosi o rozwód z winy małżonka, należy tę winę także udowodnić, opisując niewłaściwe zachowania, które doprowadziły do rozpadu małżeństwa. Można poprzeć się dowodami z przesłuchania stron, świadków, a także innymi dowodami, które mogą być wykorzystywane w procesie cywilnym.
Uzasadnieniu podlegają wszystkie wnioski, jakie zawieramy w pozwie rozwodowym. Udowodnijmy zatem wysokość alimentów, o jakie się ubiegamy na siebie lub na dziecko. Opiszmy, dlaczego wnosimy o określone rozwiązanie w zakresie władzy rodzicielskiej czy kontaktów z dzieckiem. Jakie powody przemawiają za konkretnym rozstrzygnięciem w sprawie mieszkania.
Pozew o rozwód należy własnoręcznie podpisać.
Jeżeli chcemy, aby naszą sprawę o rozwód prowadził adwokat, powinniśmy udzielić mu pełnomocnictwa do prowadzenia tej sprawy.

Pozew rozwodowy - przykład

Zapoznaj się również z naszym przykładowym pozwem o rozwód do pobrania TUTAJ

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j. t. Dz. U. z 2017 r., poz. 682);
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (j. t. Dz. U. z 2018 r.,  poz. 1360 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 300);

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Znawca
  2023-12-17 13:08:26
  Jeśli złożono przeciw Tobie papiery rozwodowe to 1) nie zgadzaj się na zarzuty z pozwu bo to ************ przez adwokata oszustwo 2) Nie zgadzaj się na alimenty bo są nielegalne gdyż macie ustawowy majątek małżęński zgodnie z KRIO art31. 3) Nie zgadzaj się też na "postanowienie o zabezpieczeniu" bo jest nielegalne (nawet nie próbuj wnioskować o ich obniżenie ) gdyż macie ustawowy majątek małżęński zgodnie z KRIO art31 i nikt nikomu nic nie jest winny a wszelkie zobowiązanie mogą być regulowane zgodnie z KRIO art 31 z wynagrodzenia kazdego małżónka. 4) Nie bierz adwokata bo stracisz kasę, szukuja i mają dogadane między sobą że strona pozwana przegrywa. 5) Nie zgadzaj się na żaden rozwód i nie zmieniaj stanowiska każde inne stanowisko to błąd !!! Jak masz pytania to napisz to posta...
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mega Oszuści Sądowi
  2024-01-05 08:29:36
  Oszuści czyli adwokaci (sędziowie i komornicy sądowi ) zalecają aby pozew zawierał uprawdopodobnione (słowo klucz) czyli nieprawdziwe zarzuty i ************ dowody (które ułatwiają przygotować ) gdyż wtedy łatwiej oszukają małżonków z ich ustawowego majątku i utworzą nielegalny dług alimentacyjny łamiąc KRIO art31.... Oszuści dobrze wiedzą o co chodzi z uprawdopodobnieniem bo potem Sędzia uruchamiając komornika sądowego już nie chce uprawdopodobnionego oświadczenia majątkowego tylko prawdziwego i to pod karą grzywny !!! Zapytaj oszustów adwokatów i sędziów oraz komorników dlaczego Suweren nie składa uprawdopodobnionego oświadczenia w urzędzie skarbowym? Pamiętajmy że na podstawie uprawdopodobnionego czyli nieprawdziwego pozwu rozowdowego Sędzia oszust tworzy prawomocny wyrok !!!
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • PreczZoszustamiSadowymi
  2024-01-14 11:18:18
  Zgodnie z KRIO art 31 małżeński majątek ustawowy nie może być anulowany żadną decyzją sądu ani innego urzędnika. Podobnie jak nie da się przeprowadzić eutanazji bo jest zabroniona ustawowo nawet gdyby mieć własną zgodę, zgodę księdza , notariusza i sądu to i tak nie da się zrobić eutanazji. Ale oszuści czyli sędziowie wykorzystując swoje immunitety mogą wymyślić np: że wystarczy potwierdzić sądowo że osoba chcąca zrobić eutanazję nie jest człowiekiem tylko ssakiem i już można... na tym ogólnie polega metoda oszukiwania społeczeństwa za jego własne pieniądze. Tak samo jest z ustawowym majątkiem małżeńskim KRIO art31 aby okraść małżonków z ich własnego ustawowego majątku za pomocą adwokatów i komornika sędzia musi dopuścić się złamania ustawy KRIO art31 -za pomocą tzw Postanowienia zabezpieczającego ot i cała tajemnica. I właśnie w ten sposób oszukano miedzy innymi aktora Mikołaja Krawczyka a nawet premiera Marcinkiewicza! nie wspominając o innych. Ostatnio prokurator generalny wypowiadał się na temat wyjaśnienia zabójstwa pani komornik z Łukowa. Sprawa jest prosta ale trwa już ponad rok, choć powszechnie wiadomo że powodem przestępstwa były bezprawne alimenty czyli zabójstwo jest bezpośrednią konsekwencją oszukańczej działalności sądów które dopuściły się złamania małżeńskiej ustawy majątkowej KRIO art31 tworząc bezprawnie dłużnika alimentacyjnego. Tyle że w tej i kolejnych sprawach przestępcy czyli sędziowie nie wiedzą jeszcze jak oszukać społeczeństwo tak aby się o tym nie dowiedziało stąd trwa niekończące się wyjaśnianie ! I nie ma znaczenia co się stanie z zabójcą, ważne jest to że obecnie ujawniona została przestępcza działalności sądów w związku z bezprawnymi alimentami Musi więc zostać podjęta decyzja w skali kraju czy mechanizm oszukańczy będzie kontynuowany czy zostanie zamknięty, otwierając drogę do odszkodowań na niebywałą skalę! Jednak wciąż przestępcy nie wiedzą jak poinformować społeczeństwo i 1 mln oszukanych członków rodzin (na łączną kwotę 14,5 mld zł)o swojej zorganizowanej przestępczej działalności. I jest jeszcze jeden ciekawy aspekt gdyż każdy bezprawny wyrok sądowy zapada w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej zatem powstaje pytanie czy sędziowie samodzielnie prowadzą przestępczą działalność czy też łącznie z prezydentem RP, który dba aby przestępstwo trwało jako zwierzchnik w ramach misternie zorganizowanego państwa przestępczego! Pojawia się wiec dodatkowy powód postawienia urzędników łącznie z prezydentem RP przed Trybunałem Stanu !
  0
 • Arletta Bolesta
  2023-12-17 06:22:51
  W trakcie rozwodu warto już wziąć pod uwagę ew. kościelny proces o nieważność małżeństwa, aby zachowana była pomiędzy nimi pewna spójność; dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony
  1
 • karol
  2024-02-28 18:17:49
  Jestem zdania, że nawet pozornie prosta sprawa rozwodowa powinna odbyć się z pomocą prawnika, tak od A do Z. Ze swojej strony mogę polecić Legaleo - Kancelarię Wojas Pawlak. Rozwody i sprawy alimentacyjne to ich specjalność. Moim zdaniem wygrywają doświadczeniem i kompetencjami.
  0
 • taverna
  2023-12-30 00:32:38
  To już chyba nie są te czasy, by samemu pisać pozew ;) Lepiej zostawić to prawnikowi. Ze swojej strony bardzo polecam Legaleo - Kancelarię Wojas Pawlak. Prowadzą za rękę przez rozwód. Dzięki czemu wiesz, że o niczym nie zapomnisz w tym stresie.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W marcu 2024 r. przypada 168 godzin pracy i 21 dni roboczych. Niektórzy będą mieli szansę na dłuższy wypoczynek. Sprawdź, czy ty też.

W marcu 2024 r. pracownicy będą musieli przepracować 168 godzin. Jednak na przełomie marca i kwietnia będą mieli szansę na przedłużenie wypoczynku.

Jak przetrwać rozwód z narcyzem – 8 praktycznych wskazówek

Rozwód z narcyzem to nie tylko prawne, ale i emocjonalne wyzwanie. Zerwanie więzów z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości prowadzi do wzmożenia konfliktu. Oto 8 praktycznych wskazówek od psychologa, które pomagają przetrwać rozwód z narcyzem, a może nawet pomagają go wygrać.

Podwyżka o 375 zł dodatku za stopień dla policjantów. Służbowy i funkcyjny w górę o 90 zł. Nowe mnożniki [projekt rozporządzenia]

To są podwyżki średnie. Trzeba przeliczyć indywidualnie, ile otrzyma dany policjant.

Rząd o 20% podwyższa rozporządzeniami dodatki dla mundurowych. Pierwszym etapem były podwyżki 20% kwoty bazowej na 2024 r.

Przykładem takich zmian jest Służba Graniczna i opracowany przez rząd projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2424). Najdalej za kilkanaście dni stanie się obowiązującym prawem. 

REKLAMA

Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

„Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

REKLAMA

14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

REKLAMA