| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Dziedziczenie przez dziadków

Dziedziczenie przez dziadków

Dziadkowie mogą dziedziczyć po wnukach, jeżeli ci nie pozostawili po sobie zstępnych, nie mieli małżonka, byli jedynakami a ich rodzice nie żyją. W zaistniałej sytuacji dziadkowie stają się spadkobiercami swoich wnuków. Jednakże, w pewnych sytuacjach dziadkowie, którzy nie odziedziczyli spadku, mogą się domagać części pieniędzy od spadkobierców.

Kiedy spadkobierca zapłaci alimenty na rzecz dziadka zmarłego?

Jeżeli dziadkowie spadkodawcy znajdują się w niedostatku (nie wystarcza im pieniędzy na zaspokajanie podstawowych potrzeb), mogą oni żądać alimentów na utrzymanie od spadkobiercy. Dzieje się tak wówczas, kiedy nie są w stanie otrzymać alimentów od osób na których ciąży ustawowy obowiązek alimentacyjny (np. ich rodzice nie żyją). Warto dodać, iż dziadkowie mogą domagać się alimentów zarówno od spadkobierców ustawowych, jak i testamentowych. Wysokość alimentów ustala sąd, biorąc pod uwagę potrzeby  uprawnionego oraz wartość spadku.
Spadkobierca ma jednak możliwość uwolnienia się od obowiązku alimentacyjnego względem dziadków spadkodawcy. W tym celu, musi zapłacić im równowartość  ¼ części swojego udziału spadkowego. Powoduje to automatyczne wygaśnięcie roszczenia o alimenty. Nie jest możliwe późniejsze ich żądanie, nawet pomimo popadnięcia w niedostatek.

Wysokość alimentów a udział w spadku

Wysokość alimentów wypłacanych na rzecz dziadków spadkodawcy żyjących w niedostatku zależy od dwóch kryteriów: uzasadnionych i udowodnionych potrzeb uprawnionego (np. leczenie) oraz wartości udziału spadkowego.

Warto pamiętać, iż roszczenie alimentacyjne nie ulega przedawnieniu, a więc można go dochodzić w każdym momencie od śmierci spadkodawcy.

Jedynie przysądzone alimenty przedawniają się z upływem trzech lat od chwili, kiedy można było domagać się ich zapłaty.

Dziadkowie dziedziczą z mocy ustawy

Jeżeli wnuk nie pozostawił po sobie potomków, żony i rodzeństwa a jednocześnie jego rodzice nie żyją- wtedy do dziedziczenia z mocy ustawy dochodzą dziadkowie. Jest to możliwe od 28 czerwca 2009 roku. Przed tą datą cały majątek przechodził na własność Skarbu Państwa, ponieważ dziadkowie nie należeli do kręgu spadkobierców ustawowych po zmarłym wnuku.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Zobacz serwis: Spadki

Podstawa prawna:
Kodeks cywilny (Dz.U. z 2011 r., Nr 80, poz. 432).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »