reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Czy nieślubne dziecko dziedziczy po ojcu

Czy nieślubne dziecko dziedziczy po ojcu

Mąż miał nieślubne dziecko. Czy dziecko pozamałżeńskie dziedziczy na takich samych zasadach jak dzieci pochodzące ze związków małżeńskich? Mieliśmy dwie córki.

Tak

Dziecko pochodzące ze związku pozamałżeńskiego ma takie same prawa w zakresie dziedziczenia, jak dzieci ze związków małżeńskich.

Dziecko nieślubne dziedziczy z mocy prawa po swoim biologicznym ojcu. Zasadą w polskim prawie jest, że wszystkie dzieci dziedziczą po swoim ojcu w równych częściach. Nie ma znaczenia czy są to dzieci ślubne, czy nieślubne.

W Pani przypadku dziedziczyć będą:

  • Pani,
  • Pani dwie córki,
  • dziecko Pani męża pochodzące ze związku pozamałżeńskiego.

Wszyscy będą dziedziczyć w częściach równych. Każda z wyżej wskazanych osób otrzyma 1/4 spodku po Pani mężu.

Dziecko pozamałżeńskie może ponadto zostać powołane do dziedziczenia na podstawie testamentu. Ojciec dziecka nieślubnego może uznać go za jedynego spadkobiercę i przekazać mu cały swój majątek. W takim przypadku spadkobiercy nie dziedziczą po zmarłym, nawet jeśli byli jego biologicznymi dziećmi.

Podstawa prawna: Art. 931 Kodeksu cywilnego

Zobacz również serwis: Spadki

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy nieślubne dziecko dziedziczy?
Czy nieślubne dziecko dziedziczy?

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i prawa ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama