REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie każde wyjście po zmroku oznacza spotkanie z nisko latającymi nietoperzami. Gdzie można je spotkać?

Międzynarodowa Noc Nietoperzy przypada na ostatni weekend sierpnia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowa Noc Nietoperzy 2023. Nietoperze to jedna z najbardziej fascynujących i tajemniczych grup zwierząt. Wizualnie przypomina gryzonia, posiada skrzydła i zdolność do aktywnego lotu. W ostatni weekend sierpnia te skrzydlate ssaki będą obchodzić swoje międzynarodowe święto.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy 2023

Z inicjatywy organizacji EUROBATS (Agreement on the Conservation of Populations of the Bats/ Porozumienie o ochronie populacji nietoperzy europejskich) w każdy ostatni weekend sierpnia odbywa się Międzynarodowa Noc Nietoperzy.

REKLAMA

W tym roku święto przypada na weekend 25/26/27 sierpnia a obchody odbywają się po raz 27.

Z tej okazji warto poznać kilka pojęć i faktów wiązanych z nietoperzami

Czy wiesz, że…

Nietoperze są jedynymi ssakami, które są zdolne do lotu! Prowadzą głównie nocny tryb życia i odpoczywają zwisając głową w dół - dzięki specjalnej budowie tylnych kończyn.

Nietoperze mają olbrzymi wkład w ekosystem lądowy. Te owadożerne są odpowiedzialne za kontrolę szkodników, a te, które żywią się nektarem maja swój udział w zapylaniu i rozsiewaniu nasion wielu gatunków roślin. 

 

Nietoperze w Polsce i na świecie

Trudno jest precyzyjnie określić liczebność światowej populacji nietoperzy. Na świecie występuje pomiędzy 1300 a 1400 gatunków nietoperzy - w Europie 55.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Polsce stwierdzono występowanie 27 gatunków nietoperzy:

 1. podkowiec duży Rhinolophus ferrumequinum (Schreber, 1774)
 2. podkowiec mały Rhinolophus hipposideros (Bechstein, 1800)
 3. mopek zachodni Barbastella barbastellus (Schreber, 1774)
 4. mroczak posrebrzany Vespertilio murinus (Linnaeus, 1758)
 5. mroczek pozłocisty Eptesicus nilssonii (Keyserling & Blasius, 1839)
 6. mroczek późny Eptesicus serotinus (Schreber, 1774)
 7. przymroczek Saviego Hypsugo savii (Bonaparte, 1837)
 8. nocek Alkatoe Myotis alcathoe (von Helversen & Heller, 2001)
 9. nocek Bechsteina Myotis bechsteinii (Kuhl, 1817)
 10. nocek Brandta Myotis brandtii (Eversmann, 1845)
 11. nocek łydkowłosy Myotis dasycneme (Boie, 1825)
 12. nocek rudy Myotis daubentonii (Kuhl, 1817)
 13. nocek orzęsiony Myotis emarginatus (Geoffroy, 1806)
 14. nocek duży Myotis myotis (Borkhausen, 1797)
 15. nocek wąsatek Myotis mystacinus (Kuhl, 1817)
 16. nocek Natterera Myotis nattereri (Kuhl, 1817)
 17. nocek ostrouszny Myotis oxygnathus (Tomes, 1857)
 18. borowiec olbrzymi Nyctalus lasiopterus (Schreber, 1780)
 19. borowiec leśny (borowiaczek) Nyctalus leisleri (Kuhl, 1817)
 20. borowiec wielki Nyctalus noctula (Schreber, 1774)
 21. karlik średni Pipistrellus kuhlii (Kuhl, 1817)
 22. karlik większy Pipistrellus nathusii (Keyserling & Blasius, 1839)
 23. karlik malutki Pipistrellus pipistrellus (Schreber, 1774)
 24. karlik drobny Pipistrellus pygmaeus (Leach, 1825)
 25. gacek brunatny Plecotus auritus (Linnaeus, 1758)
 26. gacek szary Plecotus austriacus (Fischer, 1829)
 27. podkasaniec zwyczajny Miniopterus schreibersii (Kuhl, 1817)

Echolokacja - jak działa?

Nietoperze, podobnie jak delfiny, wykorzystują dźwięk do orientacji w terenie. Ten system do nawigacji nazywa się echolokacją.

Już samo słowo wiele wyjaśnia: „echo", czyli dźwięk odbity od jakiejś powierzchni i „lokacja", czyli lokalizowanie na podstawie tego echa.

REKLAMA

Jak to działa? Zwierzę wydaje dźwięk. Ten dźwięk rozchodzi się w przestrzeni, odbija się od różnych przeszkód i wraca do bardzo czułego ucha, które na podstawie tego, jak długo trwała „podróż" dźwięku od źródła do odbicia i z powrotem, potrafi ocenić odległość między przedmiotem. Dzięki temu może powstać bardzo precyzyjny obraz przestrzeni.

Nietoperze robią to za pomocą pisków, które odbijają się od wszelkich przedmiotów i wracają do uszu ssaka. W ten sposób tworzą mapę otoczenia. Wydawane piski są tak wysokie, że nietoperze musiały wytworzyć mechanizm, które chroni je przed głuchotą. Piski poszczególnych nietoperzy, różnią się też częstotliwością. Dzięki temu można odróżnić poszczególne gatunki!

Czym zajmuje się chiropterolog?

Chiropterologia to nauka zajmująca się nietoperzami. Nazewnictwo wywodzi się od słowa „chiroptera”. To łacińska nazwa rękoskrzydłych, czyli nietoperzy.

Osoba specjalizująca się w chiropterologii to chiropterolog. W swojej pracy często posługuje się sieciami służącymi do odławiania nietoperzy. Narzędziem jego pracy są również detektory ultradźwięków, wabiki, rejestratory, fotopułapki, kamery termowizyjne, radary, endoskopy, nadajniki i inne urządzenia, którymi można obserwować aktywność tej grupy nietoperzy.

Gdzie można spotkać nietoperze?

Nietoperze zasiedlają prawie wszystkie środowiska, od rozległych starych lasów po centra dużych miast. Prawie każde wyjście po zmroku oznacza spotkanie z nisko latającymi nietoperzami. I nie, nie wplątują się we włosy. Człowieka traktują jako przeszkodę, którą z łatwością mogą ominąć. Warto spojrzeć na te ssaki łagodniejszym okiem. 

Ważne

Wszystkie gatunki nietoperzy w Polsce są pod ochroną!

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Reklama

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy można palić papierosy na balkonie mimo sprzeciwu sąsiadów? I narażać ich na bierne palenie? Jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

REKLAMA

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy te pieniądze?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

REKLAMA