Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu areszt. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące areszt.
Areszt wojskowy jako kara wymierzana żołnierzom
Aktualizacja: 09.04.2020
Przepisy karne w części wojskowej wymieniają areszt wojskowy jako jedną z kar przewidzianą dla żołnierzy. Ile może trwać areszt wojskowy i kiedy jest wymierzany? »
Jakie kary są przewidziane w Kodeksie wykroczeń?
Aktualizacja: 11.02.2020
Kara grzywny, ograniczenia wolności, pozbawienia wolności czy dożywocia są najbardziej znanymi karami jakie występują w prawie karnym. Czy prawo wykroczeń również przewiduje takie kary? »
Zwolnienie z aresztu po wpłacie kaucji decyzją sądu - RPO
Aktualizacja: 06.08.2019
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zwolnienie z aresztu po wpłacie kaucji powinno odbywać się decyzją sądu, a nie prokuratora. Taki przepis przyjęty przez Sejm może wpłynąć na wydłużenie aresztu. »
Kara aresztu w rozumieniu Kodeksu wykroczeń
Aktualizacja: 18.07.2019
Areszt jest izolacyjną formą ukarania sprawcy przewidzianą w Kodeksie wykroczeń i będącą odpowiednikiem kary pozbawienia wolności znanej z Kodeksu karnego. Ile może trwać kara aresztu, kiedy może a kiedy nie może być stosowana? »
Czym się różni kara aresztu od kary ograniczenie wolności?
Aktualizacja: 25.09.2017
W społeczeństwie bardzo często używa się zamiennie pojęcia aresztu i ograniczenia wolności. Wiele osób myśli, że areszt i ograniczenie wolności to jest to samo, co jest oczywiście błędnym przekonaniem. Główna różnica polega na tym, że tylko areszt prowadzi do odosobnienia sprawcy. »
Praca dla więźniów - projekt ustawy gotowy
Aktualizacja: 27.09.2016
Koszt utrzymania więźnia przekracza już 3000 zł. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, dzięki któremu więźniowie będą mieli możliwość świadczenia pracy. »
Kontakt z osobą tymczasowo aresztowaną - zmiany
Aktualizacja: 24.05.2016
Oprócz kontaktu telefonicznego, przepisy dopuszczają osobisty i korespondencyjny kontakt z osobą tymczasowo aresztowaną. Od lipca 2015 r. doprecyzowano przepisy w zakresie kontaktu z osobą tymczasowo aresztowaną. »
Czy osoba tymczasowo aresztowana może dzwonić z aresztu?
Aktualizacja: 13.04.2016
Do 30 czerwca 2015 roku osoby tymczasowo aresztowane nie miały możliwości korzystania z telefonu oraz innych środków łączności przewodowej i bezprzewodowej (np. faks, telefon komórkowy). W obecnym stanie prawnym istnieje taka możliwość, jednakże pod pewnymi warunkami. »
Dozór elektroniczny również dla dłużników alimentacyjnych
Aktualizacja: 14.04.2016
O umożliwienie odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego osobom skazanym za niepłacenie alimentów zaapelowali wspólnie do resortu sprawiedliwości rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i rzecznik praw dziecka Marek Michalak. »
Kara grzywny w prawie wykroczeń
Aktualizacja: 09.09.2013
Kara grzywny jest najczęściej orzekaną sankcją za popełnienie wykroczenia. Wymierzana jest w wysokości od 20 do 5 000 złotych z możliwością kumulacji jej z inną orzeczoną karą. Co w sytuacji, jeżeli egzekucja grzywny jest bezskuteczna? »
Aktualizacja: 26.01.2012
Areszt wydobywczy to pojęcie, które nie znajduje uregulowania w żadnym z obowiązujących przepisów procedury karnej lub też ogólnie prawa. Pojęcie to jednak zostało sformułowane przez media i uczestników procesu na tle poszczególnych spraw sądowych. »
Czy zasiłek pielęgnacyjny przysługuje skazanemu?
Aktualizacja: 22.07.2011
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobom niepełnosprawnym i tym, które ukończyły 75 lat, jeżeli jest ona niezdolna do samodzielnej egzystencji. Osoba taka nie otrzyma jednak zasiłku, jeżeli przebywa w miejscu, które zapewnia jej całodobowe utrzymanie. »
Czym grozi zatrzymanie przez urzędnika imigracyjnego w USA?
Aktualizacja: 02.08.2012
ICE (Urząd Celno-Imigracyjny) jest głównym ramieniem śledczym Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DHS). Jego kluczową rolą jest promowanie bezpieczeństwa narodowego oraz porządku publicznego poprzez cywilno-karne wzmacnianie praw federalnych regulujących sprawy kontroli granicznej, ceł, handlu oraz imigracji. Mówiąc prościej ICE tropi nielegalnych imigrantów na terytorium USA, pracodawców zatrudniających nielegalnych imigrantów oraz tych, którzy próbują przemycać dobra lub trudnią się kontrabandą. »
Aktualizacja: 13.12.2011
W zakładzie karnym typu otwartego może zostać osadzony młodociany, skazany odbywający karę po raz pierwszy oraz skazany na karę aresztu wojskowego. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Przez nadzór penitencjarny należy rozumieć nadzór nad legalnością i prawidłowością wykonywania kary pozbawienia wolności, kary aresztu, tymczasowego aresztowania, zatrzymania oraz środka zabezpieczającego związanego z umieszczeniem w zakładzie zamkniętym, a także kar porządkowych i środków przymusu skutkujących pozbawienie wolności. Nadzór penitencjarny sprawuje sędzia penitencjarny. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie