reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Areszt tymczasowy > Kontakt z osobą tymczasowo aresztowaną - zmiany

Kontakt z osobą tymczasowo aresztowaną - zmiany

Oprócz kontaktu telefonicznego, przepisy dopuszczają osobisty i korespondencyjny kontakt z osobą tymczasowo aresztowaną. Od lipca 2015 r. doprecyzowano przepisy w zakresie kontaktu z osobą tymczasowo aresztowaną.

Jeżeli chodzi o osobisty kontakt, tymczasowo aresztowany ma możliwość do co najmniej jednego widzenia w miesiącu z osobą najbliższą. Należy zwrócić uwagę na fakt, że od lipca 2015 r. przepis prawa mówiący o tym, jak wygląda kontakt z osobą tymczasowo aresztowaną został doprecyzowany.

Przed nowelizacją osoba tymczasowo aresztowana mogła spotkać się z osobą należącą do kręgu najbliższych, co zdecydowanie tworzyło pole do dyskusji, o tym kto do tego kręgu należy.

Przeczytaj -> Czy osoba tymczasowo aresztowana może dzwonić z aresztu?

Kto jest osobą najbliższą?

Obecnie problem ten został zniwelowany, gdyż ustawodawca posłużył się istniejącą w Kodeksie karnym definicją „osoby najbliższej” (art. 115 §11 kk). Zgodnie z tą definicją osobą najbliższą, a zatem mogącą mieć kontakt z osobą tymczasowo aresztowaną jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Zgoda na widzenie

Aby widzenie z osobą tymczasowo aresztowaną odbyło się, niezbędna jest zgoda organu, do dyspozycji którego pozostaje aresztowany. Na etapie postępowania przygotowawczego (tj. przed wniesieniem aktu oskarżenia) osoba tymczasowo aresztowana pozostaje do dyspozycji prokuratora, na którego wniosek tymczasowe aresztowanie zostało zastosowane.

Na etapie postępowania sądowego organem udzielającym zgody na widzenie jest sąd, do którego wniesiono akt oskarżenia lub sąd stosujący tymczasowe aresztowanie po wniesieniu aktu oskarżenia. W przypadku postępowania sądowego zarządzenie wydaje przewodniczący wydziału lub upoważniony sędzia sądu, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje. Wniosek o zgodę na widzenie pomoże przygotować obrońca tymczasowo aresztowanego.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania tymczasowego aresztowania z dnia 25 sierpnia 2003 r. (Dz.U. Nr 152, poz.1494) kontakt z osobą tymczasowo aresztowaną w formie widzenia trwa 60 minut. Dyrektor aresztu śledczego może w uzasadnionych przypadkach zezwolić na przedłużenie czasu widzenia lub udzielenie tymczasowo aresztowanemu więcej niż jednego widzenia w tym samym dniu.

Odmowa zgody na widzenie

Na zarządzenie o odmowie wyrażenia zgody na widzenie z osobą najbliższą przysługuje zażalenie, które należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia otrzymania odpisu zarządzenia. Zażalenie wnosi się do prokuratora nadrzędnego na etapie postępowania przygotowawczego lub do sądu na etapie postępowania sądowego.

Osoba tymczasowo aresztowana korzysta także z możliwości przesyłania korespondencji. Korespondencja polega nadzorowi i cenzurze przez organ odpowiedzialny. Korespondencja z obrońcą lub pełnomocnikiem będącym adwokatem albo radcą prawnym nie podlega cenzurze.

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 24.05.2016

Ekspert:

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zdjęcia

Kontakt z osobą tymczasowo aresztowaną - zmiany od lipca 2015 r.
Kontakt z osobą tymczasowo aresztowaną - zmiany od lipca 2015 r.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama