Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu błąd. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące błąd.
Koszty sądowe w procesach o tzw. „błędy medyczne”
Aktualizacja: 07.10.2019
Świadomość prawna pacjentów jest coraz większa, znają oni swoje prawa związane z możliwością żądania ustalenia osób odpowiedzialnych za ich szkodę oraz domagania się jej zrekompensowania. Jednocześnie za świadomością możliwości dochodzenia swoich praw idzie też i przeświadczenie o niebotycznie wysokich kosztach procesu w sprawach o tzw. „błędy medyczne”. Czy prawidłowe? »
Błąd w akcie stanu cywilnego – co robić?
Aktualizacja: 22.03.2018
Co do zasady w aktach stanu cywilnego nie wolno czynić żadnych modyfikacji. Jednakże w sytuacji gdy np. do aktu urodzenia wkradnie się oczywisty błąd istnieje możliwość sprostowania omyłki w USC. Inaczej wygląda sytuacja, gdy dane zawarte w akcie okażą się niezgodne z prawdą ponieważ konieczne może być postępowanie sądowe, na skutek którego zostanie uchylony wadliwy akt. »
Błędne ustalenie zmarłemu prawa do renty a renta rodzinna dla członka rodziny
Aktualizacja: 15.05.2017
Czy renta rodzinna należy się członkowi rodziny zmarłego, któremu ZUS niesłusznie ustalił prawo do emerytury lub renty? Kwestię tę rozstrzygnął 26 kwietnia 2017 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów. »
Najczęstsze błędy popełniane w trakcie kościelnego procesu małżeńskiego – cz. I
Aktualizacja: 04.12.2013
Podczas trwania kościelnego procesu małżeńskiego można napotkać wiele błędów związanych z jego stroną formalną. Małżonkowie często nie posiadają wystarczającej wiedzy związanej z procesem. Jakie błędy są popełniane najczęściej? Czy można ich uniknąć? »
Rzadko spotykane w kościelnym procesie małżeńskim wady zgody małżeńskiej
Aktualizacja: 22.04.2013
W analogii do artykułu na temat rzadko spotykanych przeszkód małżeńskich w obecnym poruszymy tematykę sporadycznie spotkanych wad zgody małżeńskiej, również celem pełniejszego ich obrazu.. Wybrałam te wady, które dotyczą błędu. »
Zmiana oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku
Aktualizacja: 24.04.2012
Gdy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, możliwe jest uchylenie się od jego skutków prawnych. Dotyczy to również osób, które nie złożyły w terminie wymaganego oświadczenia. »
Błąd a odpowiedzialność cywilna adwokata w Niemczech
Aktualizacja: 27.04.2012
Podobnie jak w Polsce, każdy adwokat ma obowiązek ubezpieczenia swojej odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania w okresie wykonywania zawodu. »
Jakie są przesłanki wznowienia postępowania?
Aktualizacja: 01.04.2011
Wznowienie postępowania należy do nadzwyczajnych środków zaskarżenia decyzji administracyjnych. Jakie przyczyny muszą wystąpić, aby postępowanie mogło zostać wznowione? »
Co zrobić, gdy przy zawarciu umowy kontrahent nas oszuka?
Aktualizacja: 01.08.2011
Samochód okazał się starszy, niż zapewniał sprzedawca? Kupiony obraz to kopia, a nie oryginał? Przepisy prawa cywilnego dają możliwość uchylenia się od skutków umowy, która została zawarta w związku z tym, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Błąd to jedna z wad oświadczenia woli. Jest to szczególny stan faktyczny, który uzasadnia pozbawienie oświadczenia woli skuteczności prawnej. Wszystkie szczególne stany faktyczne muszą być wskazane przez ustawodawcę. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Wady oświadczenia woli to szczególne stany faktyczne, przewidziane przez ustawodawcę, które skutkują pozbawieniem oświadczenia woli skutecznością prawną. »
Co zrobić, gdy kontrahent wprowadził w błąd?
Aktualizacja: 01.08.2011
Na jednym z serwisów aukcyjnych kupiłem od osoby prywatnej sprzęt elektroniczny. Po pewnym czasie okazało się, że sprzęt jest używany, a tym samym jest wart o wiele mniej, niż zapłaciłem. Co robić? »
Aktualizacja: 21.07.2011
Nie popełnia przestępstwa, kto dopuszcza się czynu zabronionego w usprawiedliwionej nieświadomości jego bezprawności; jeżeli błąd sprawcy jest nieusprawiedliwiony, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. »
Aktualizacja: 01.08.2011
Błąd jest jedną z wad oświadczenia woli. W wypadku kiedy dokonamy czynność prawną pod wpływem błędu, po spełnieniu wymaganych warunków, możemy uchronić się przed jej negatywnymi konsekwencjami. »
Błąd co do kontratypu czynu (art. 29)
Aktualizacja: 21.07.2011
Nie popełnia przestępstwa, kto dopuszcza się czynu zabronionego w usprawiedliwionym błędnym przekonaniu, że zachodzi okoliczność wyłączająca bezprawność albo winę; jeżeli błąd sprawcy jest nieusprawiedliwiony, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie