REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Choroba, Rozwiązanie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Elektroniczny system zaświadczeń lekarskich

Elektroniczny system zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy to nowy, z założenia efektywny system wystawiania, jak i przesyłania e-zwolnień.

Świadczenie przedemerytalne w 2013 roku

Poniżej wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2013 roku. Świadczenie przedemerytalne przyznawane jest osobom pozbawionym możliwości wykonywania pracy zarobkowej, a ze względu na zbyt niski wiek niemającym prawa do emerytury pomimo długiego stażu pracy.

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z winy pracownika?

Kodeks pracy reguluję kwestię rozwiązania mowy z winy pracownika w bardzo szczegółowy sposób, aby nie dochodziło na tym tle do nadużyć. Poniżej zamieszczamy informację o tym, w jakich sytuacjach grozi nam rozwiązanie umowy z winy pracownika i jakie są tego konsekwencje.

Nowy specjalny zasiłek opiekuńczy - od 2013 r.?

Jeżeli projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie, od 2013 r. będzie funkcjonował nowy, tzw. specjalny zasiłek opiekuńczy.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie urlopu wychowawczego

Czy jest możliwe mimo ochrony uprawnień związanych z rodzicielstwem? W pewnych sytuacjach, tak.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia również w przypadku, gdy brak jest jakiejkolwiek winy pracownika. Rozwiązanie umowy o pracę w ten sposób może być dokonane m.in. z powodu przedłużającej się choroby pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to jeden ze sposobów zakończenia stosunku pracy. Każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać umowę o pracę zawartą na okres próbny oraz na czas nieokreślony.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony - roszczenia pracownika

Jak rozwiązać sytuację, gdy w umowie o pracę zawartej na czas określony strony nie zastrzegły możliwości jej rozwiązania przez wypowiedzenie, a mimo to pracodawca takiego wypowiedzenia dokonuje? Niewątpliwie dochodzi wówczas do naruszenia przepisów prawa pracy.

REKLAMA

Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę a uprawnienia pracodawcy

Pracownik ma możliwość rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym. Aby było to możliwe musi mieć miejsce ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika. Co może zrobić pracodawca przy rozwiązaniu umowy w trybie natychmiastowym?

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Stosunek pracy może być zakończony na wiele sposobów. Jednym z nich jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jak zwolnić się za porozumieniem z pracodawcą?

Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Nieobecność w pracy może przydarzyć się pracownikowi z wielu powodów. Ważne jest jednak, aby nieobecność była w sposób dostateczny usprawiedliwiona. W jaki sposób należy usprawiedliwiać nieobecność w pracy?

Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony rozwiązuje się wraz z upływem czasu, na który została zawarta. W pewnych okolicznościach możliwe jest jednak rozwiązanie umowy terminowej wcześniej. Kiedy rozwiązanie umowy terminowej jest możliwe przed jej zakończeniem?

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika służby cywilnej

Sytuacja pracowników służby cywilnej została uregulowana w sposób specyficzny. Ustawa nie zawiera rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z tytułu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Brak takiego uregulowania zwykle skutkowałby odesłaniem do właściwych przepisów kodeksu pracy, jednak w tym przypadku tak się nie dzieje.

Ponowne zatrudnienie po długotrwałej chorobie

Pracodawca w miarę możliwości powinien ponownie zatrudnić pracownika, jeśli zgłosi on swój powrót do pracy niezwłocznie po zakończeniu choroby. Jakie okoliczności muszą być spełnione oraz kiedy pracodawca może nie zatrudnić pracownika ponownie?

Mobbing w pracy

Pracownik, który jest nękany, zastraszany lub poniżany w pracy może wystąpić do sądu z oskarżeniem o mobbing. Czym jest mobbing i jak można się przed nim bronić?

Samowolne opuszczenie miejsca pracy

Czy w przypadku gdy pracownik samowolnie opuścił miejsce pracy nie informując o tym przełożonych, ani nie usprawiedliwiając swojej nieobecności w następnych dniach jego czyn stanowi uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia?

Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy

Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Odstępstwem od zasady jest termin dochodzenia niektórych roszczeń przez pracodawcę.

Rozwiązanie umowy przez pracownika bez wypowiedzenia z winy pracodawcy

Złożenie przez pracownika oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy na podstawie art. 55 § 1¹ Kodeksu pracy powoduje, że w praktyce odnośni to bezpośredni skutek rozwiązujący umowę o pracę, o ile oczywiście są spełnione ustawowe przesłanki.

"Rozwód kościelny" a choroba psychiczna małżonka

Tzw. rozwód kościelny nie jest możliwy, gdy choroba psychiczna małżonka pojawiła się po zawartym związku, gdy nie nie jest ona ciężka, czy gdy nie czyni strony niezdolną do podjęcia istotnych zadań małżeńskich.

Kto i na jakich zasadach może otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej?

Jeżeli starsza osoba jest samotna i nie może funkcjonować samodzielnie lub jeśli rodzina nie jest w stanie zapewnić dostatecznej opieki osobie starszej, wówczas może ubiegać się ona uzyskanie miejsca w domu pomocy społecznej.

Czy można zwolnić z pracy chorego pracownika?

Przepisy gwarantują ochronę pracownika przed zwolnieniem z pracy ze względu na chorobę. Jednak długotrwała choroba, może stać się przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.

Kodeks pracy: długośc okresu wypowiedzenia zależna od stażu pracy

Okres wypowiedzenia umów terminowych ma być powiązany ze stażem pracy. Ponadto zamiast przywrócenia do pracy proponuje się wysokie odszkodowania.

Skutki ubezwłasnowolnienia częściowego

Ubezwłasnowolnienie częściowe orzeka się tylko wobec osoby pełnoletniej mającej pełną zdolność do czynności prawnych. Skutkiem jest tu ograniczenie zdolności do czynności prawnych osoby ubezwłasnowolnionej.

Doliczenie do emerytury czasu choroby

Przepisy pozwalają na ponowne ustalenie wcześniej przyznanej emerytury i doliczenie do niej czasu choroby. Zwiększa on emeryturę o 0,7% podstawy wymiaru. Ponowne ustalenie wysokości świadczenia następuje na wniosek osoby zainteresowanej.

Jak rozwiązać umowę z kablówką bez dodatkowych kosztów?

Jednostronne rozwiązanie umowy z kablówką wiąże się z koniecznością zwrotu wartości przyznanych promocji. Warto jednak wiedzieć kiedy możemy wypowiedzieć umowę operatorowi i nie ponieść żadnych dodatkowych kosztów.

Czy zasiłek macierzyński może przysługiwać po ustaniu ubezpieczenia

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem pieniężnym przysługującym w razie urodzenia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie. Zasadą jest, że zasiłek przysługuje w czasie trwania ubezpieczenie. Jednak w określonych sytuacjach prawo przewiduje, że zasiłek przysługuje również po ustaniu ubezpieczenia.

Ile czasu ma pracodawca na sprostowanie świadectwa pracy

Pracodawca w przypadku ustania stosunku pracy pracownika ma liczne obowiązki. Jednym z nich jest wydanie świadectwa pracy. W przypadku, kiedy pracodawca wydał świadectwo pracy zawierające błędy musi je sprostować.

Przedterminowe zerwanie umowy z operatorem

Wiążąc się z operatorem umową na określony czas zobowiązujemy się do płacenia za świadczone usługi w tym okresie. Przedterminowe rozwiązanie umowy z kablówką może zatem oznaczać konieczność poniesienia dodatkowych kosztów.

Wezwanie do usunięcia wad - WZÓR PISMA

Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin.

Zawiadomienie związku o zamiarze rozwiązania umowy - WZÓR PISMA

Pracodawca, zanim rozwiąże z pracownikiem umowę bez wypowiedzenia, musi wcześniej zasięgnąć opinii związku zawodowego, który reprezentuje pracownika lub podjął się obrony jego praw.

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę - WZÓR PISMA

Umowa o pracę może ulec rozwiązaniu na podstawie porozumieniu pracodawcy i pracownika. W porozumieniu strony określają termin rozwiązania umowy. Pobierz wzór pisma.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia - WZÓR PISMA

Zgodnie z przepisami prawa pracy umowę o pracę można rozwiązać na mocy porozumienia stron, przez wypowiedzenie albo przez rozwiązanie bez wypowiedzenia. W tym ostatnim wypadku jedną z przesłanek jest ciężkie naruszenie obowiązków przez pracownika lub pracodawcę.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia - WZÓR PISMA

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może dokonać się z inicjatywy pracownika. Art. 55 Kodeksu pracy daje pracownikowi możliwość rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Pobierz wzór pisma.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Zgodnie z przepisami prawa pracy każdą umowę o pracę można rozwiązać za porozumieniem stron. W takim wypadku strony umawiają się kiedy ulega rozwiązaniu stosunek pracy i od kiedy pracownik nie musi świadczyć pracy.

Umowa rozwiązująca - WZÓR UMOWY

Na mocy odrębnej umowy strony mogą za obopólnym porozumieniem rozwiązań poprzednio obowiązującą umowę. Dochodzi do tego na podstawie umowy rozwiązującej.

Czy osoba chora może ubiegać się o prawo jazdy?

W większości przypadków choroba nie zamyka drogi do uzyskania prawa jazdy – obliguje nas tylko do regularnego wykonywania badań lekarskich. Większe problemy mogą mieć osoby chore na cukrzyce i te, u których rozpoznano padaczkę.

Rozwiązanie umowy o pracę - vademecum

Jak można rozwiązać umowę o pracę, jakie mogą być przyczyny zwolnienia pracownika w trybie natychmiastowym, czy zawsze możliwe jest porozumienie stron i jak obliczyć okres wypowiedzenia umowy?

Kiedy można rozwiązać stosunek pracy z długo chorującym pracownikiem?

Zatrudnianie długo chorującego pracownika, jest bardzo kłopotliwe dla pracodawcy, ze względu na to, że osoba taka nie jest w stanie świadczyć pracy oraz „zajmuje etat”. Nie rzadko bywa tak, że pracodawca po prostu boi się zwolnić chorą osobę, bo wydaje mu się takie zachowanie nieetyczne.

Jakie są sposoby rozwiązania stosunku pracy?

W zależności od rodzaju podstawy nawiązania stosunku pracy, a także powodu rozwiązania, może być on rozwiązany wskutek: porozumienia stron, wypowiedzenia, oświadczenia jednej ze stron o rozwiązaniu stosunku pracy ze skutkiem natychmiastowym, z upływem czasu, na jaki był zawarty, z wykonaniem pracy, do wykonania której był zawarty, wskutek odwołania (stosunek pracy na podstawie powołania) albo wygaśnięcia mandatu (stosunek pracy na podstawie wyboru).

Czy zakaz małżeństw osobom chorym psychicznie jest dyskryminujący?

Pełnomocnik ds. równego traktowania stwierdził, że zakaz zawierania małżeństw dla osób chorych psychicznie jest dyskryminujący i w związku z tym należałoby zmienić przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Po rozwiązaniu umowy trzeba wykorzystać urlop

Po rozwiązaniu umowy o pracę trzeba wykorzystać urlop wypoczynkowy. Ustanie stosunku pracy, czy to przez rozwiązanie, czy przez wygaśnięcie powoduje konieczność uregulowania kwestii związanych z urlopem wypoczynkowym pracownika.

Niezdolność do pracy pracownika na skutek choroby w Niemczech

Pracownik ma obowiązek niezwłocznego poinformowania pracodawcy o niezdolności do pracy na skutek choroby. Z czego on wynika?

Ważne terminy przy rozwiązaniu umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę wiąże się z wieloma terminami, które muszą zostać zachowane, aby wypowiedzenie było skuteczne. Na co więc zwrócić uwagę rozwiązując umowę?

Czy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia?

Możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia stanowi uprawnienie stron stosunku pracy. Polega na złożeniu oświadczenia w formie pisemnej, w którym jedna strona wyraża wolę natychmiastowego rozwiązania umowy i wskazuje przyczyny jej rozwiązania.

Rozwiązanie umowy o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem

Rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem jest szczególnym sposobem zakończenia stosunku pracy. Pracownik może z niego skorzystać w sytuacji przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę.

Wysokość zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu

Zasiłek chorobowy za okres przebywania w szpitalu przysługuje w wysokości 70 procent podstawy wymiaru zasiłku. W określonych przypadkach wysokość zasiłku może być wyższa.

Co może spowodować wygaśnięcie stosunku pracy?

Zakończenie stosunku pracy może spowodować oprócz rozwiązania umowy o pracę, również wygaśnięcie stosunku pracy.

Eutanazja

Eutanazja jest to przyspieszenie lub niezapobiegnięcie śmierci, tłumaczone troską i współczuciem dla osoby nieuleczalnie chorej. Nazywana jest również śmiercią z wyboru. Eutanazja jest problemem etycznym i jednym z poważnych problemów współczesnego świata.

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy to świadczenie przysługujące ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to jeden ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny oraz na czas nie określony. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia.

REKLAMA