Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązek alimentacyjny. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązek alimentacyjny.
Alimenty od ciotki i wujka dziecka – co na to prawo?
Aktualizacja: 10.09.2020
Czy dziecku należą się alimenty od wujka czy ciotki? Co o obowiązku alimentacyjnym mówią przepisy prawa? »
Renta po śmierci osoby bliskiej
Aktualizacja: 30.04.2020
Jeżeli przyczyną śmierci bliskiego był wypadek drogowy lub błąd popełniony przez personel medyczny bądź jeżeli śmierć nastąpiła wskutek wypadku przy pracy lub innego zdarzenia, które doprowadziło do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, prawdopodobnie będziemy mogli żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty odszkodowawczej. Kto jest uprawniony do renty odszkodowawczej? Jak ustalić wysokość takiej renty? »
Alimenty na pełnoletnie dziecko - czy można uchylić się od płacenia?
Aktualizacja: 29.07.2019
Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Czy każda zmiana sytuacji majątkowej rodzica będzie uzasadniała uchylenie się od świadczenia alimentacyjnego? Kiedy dochodzi do usamodzielnienia się dziecka? »
Alimenty natychmiastowe - nowa propozycja MS
Aktualizacja: 09.07.2018
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie tzw. ''alimentów natychmiastowych'' ustalanych według jednej, uniwersalnej zasady. Z zapowiedzi wynika, że na dzień dzisiejszy wnosiłyby one np. 460 zł na jedno dziecko, a 840 zł na dwoje. »
Obowiązek alimentacyjny - od kogo można żądać alimentów?
Aktualizacja: 03.10.2017
Obowiązek alimentacyjny polega na dostarczaniu osobie z rodziny środków utrzymania a w razie potrzeby także środków wychowania. Nie dotyczy to jedynie rodziców względem dzieci. Kogo obciąża obowiązek alimentacji? »
Jak uzyskać alimenty od dziadków dziecka?
Aktualizacja: 20.09.2017
Jeśli drugi rodzic nie płaci alimentów można ubiegać się o pieniądze od dziadków. Jest to jednak możliwe jedynie we wskazanych w ustawie przypadkach. »
Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego 2017/2018 r.
Aktualizacja: 12.10.2018
Zasądzone wyrokiem sądu alimenty na dziecko coraz częściej trudno wyegzekwować od uchylającego się od obowiązku rodzica. W sytuacji niemożności otrzymania wsparcia finansowego, dziecko uprawnione do jego pobierania bądź reprezentujący małoletniego rodzic, może zwrócić się o środki z budżetu Państwa przyznawane w ramach Funduszu Alimentacyjnego. »
Skuteczniejsze egzekwowanie alimentów - Prezydent podpisał ustawę
Aktualizacja: 10.05.2017
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu karnego oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Ustawa ma na celu poprawić niską obecnie skuteczność ściągalności alimentów w Polsce. »
Aktualizacja: 10.04.2017
Czy rodzic ma obowiązek płacić alimenty na dorosłe dziecko? Kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny? »
Aktualizacja: 10.04.2017
Obowiązek alimentacyjny mają nie tylko rodzice względem dzieci. Także dzieci, w niektórych przypadkach, muszą wspierać finansowo swoich rodziców. Kiedy trzeba płacić alimenty na rodzica oraz czy można ich uniknąć? »
Z pozwem o obniżenie alimentów wystąpić łatwo, wygrać w sądzie – trudniej
Aktualizacja: 22.02.2017
Osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych może w pewnych sytuacjach domagać się zmiany wysokości ustalonych pierwotnie alimentów. Do takiego jednak postępowania należy się odpowiednio przygotować. »
Czy będzie łatwiej ściągnąć alimenty?
Aktualizacja: 02.01.2017
Liczba dłużników alimentacyjnych w Polsce jest ogromna, a przepisy prawa niedoskonałe. Skuteczne egzekwowanie alimentów jest praktycznie niemożliwe. »
Aktualizacja: 16.11.2017
W 2017 roku przepisy dotyczące obowiązku alimentacyjnego nie zmienią się. Wzrośnie natomiast pensja minimalna, której wysokość ma wpływ na świadczenia z funduszu alimentacyjnego. »
Alimenty dla niepełnosprawnego dorosłego dziecka
Aktualizacja: 24.02.2015
W obecnym stanie prawnym nie ma żadnych przepisów, które określają granicę wieku, do której rodzice mają obowiązek płacić alimenty na dziecko. Zdarzyć się może, że rodzic dożywotnio będzie zobowiązany spełniać świadczenie alimentacyjne na dorosłe dziecko, np. w sytuacji ciężkiej, nieuleczalnej choroby dziecka. »
Jak wyliczyć wysokość alimentów w wakacje?
Aktualizacja: 05.09.2014
Kwestia wyliczenia wysokości alimentów w czasie wakacji budzi wątpliwości wśród rodziców, u których dziecko nie ma stałego miejsca zamieszkania, ale spędza z nimi całość lub część wakacji. Wysokość alimentów w trakcie wakacji nie ulega zmianie, a obowiązek alimentacyjny nie wygasa nawet na okres, w którym fundujemy dziecku wakacje z własnej kieszeni. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie