reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Alimenty po rozwodzie - vademecum

Alimenty po rozwodzie - vademecum

Alimenty zasądzane po rozwodzie i w przypadku separacji są przedłużeniem obowiązku, jaki spoczywa na małżonkach w trakcie trwania związku małżeńskiego. Często bowiem rozwód pociąga za sobą pogorszenie się sytuacji materialnej męża lub żony.

Orzeczenie o winie a alimenty

To czy powstaje obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami po rozwodzie zależy od tego, które z nich jest winne rozkładu pożycia.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 60. stanowi:

§ 1. „Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.”

§ 2. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Reasumując, oznacza to, iż:

  • małżonek niewinny ma obowiązek alimentacyjny w stosunku do drugiego tylko wtedy, gdy ten ostatni również nie ponosi winy za rozkład pożycia;
  • małżonek, który został uznany winnym rozkładu pożycia małżeńskiego obowiązany jest dostarczać środków utrzymania małżonkowi niewinnemu bez względu na to czy znajduje się on w niedostatku i małżonkowi, który również ponosi winę rozkładu pożycia, jeżeli znajduje się w niedostatku.

Zobacz również: Rozwód a prawo do alimentów

Jak długo małżonkowie płacą alimenty po rozwodzie?

Przyczynami uzasadniającymi zaprzestanie płacenia alimentów po rozwodzie są:

  • śmierć jednego z małżonków;
  • zawarcie związku małżeńskiego przez małżonka uprawnionego do alimentów;
  • upływ pięciu lat od orzeczenia rozwodu, gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia (ze względu na ważne okoliczności i na żądanie uprawnionego sąd może przedłużyć pięcioletni termin).

Zobacz również: Nie tylko kolejne małżeństwo powoduje wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Wysokość alimentów

Wysokość alimentów uzasadniona jest z jednej strony usprawiedliwionymi potrzebami małżonka uprawnionego, z drugiej zaś możliwościami zarobkowymi i majątkowymi małżonka zobowiązanego. Ustaloną przez sąd kwotę alimentów można zmienić w razie zmiany stosunków.

Zobacz również: Kiedy żądać podwyższenia lub obniżenia alimentów od byłego małżonka?

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama