| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Alimenty po rozwodzie - vademecum

Alimenty po rozwodzie - vademecum

Alimenty zasądzane po rozwodzie i w przypadku separacji są przedłużeniem obowiązku, jaki spoczywa na małżonkach w trakcie trwania związku małżeńskiego. Często bowiem rozwód pociąga za sobą pogorszenie się sytuacji materialnej męża lub żony.

Orzeczenie o winie a alimenty

To czy powstaje obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami po rozwodzie zależy od tego, które z nich jest winne rozkładu pożycia.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 60. stanowi:

§ 1. „Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.”

§ 2. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Reasumując, oznacza to, iż:

  • małżonek niewinny ma obowiązek alimentacyjny w stosunku do drugiego tylko wtedy, gdy ten ostatni również nie ponosi winy za rozkład pożycia;
  • małżonek, który został uznany winnym rozkładu pożycia małżeńskiego obowiązany jest dostarczać środków utrzymania małżonkowi niewinnemu bez względu na to czy znajduje się on w niedostatku i małżonkowi, który również ponosi winę rozkładu pożycia, jeżeli znajduje się w niedostatku.

Zobacz również: Rozwód a prawo do alimentów

Jak długo małżonkowie płacą alimenty po rozwodzie?

Przyczynami uzasadniającymi zaprzestanie płacenia alimentów po rozwodzie są:

  • śmierć jednego z małżonków;
  • zawarcie związku małżeńskiego przez małżonka uprawnionego do alimentów;
  • upływ pięciu lat od orzeczenia rozwodu, gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia (ze względu na ważne okoliczności i na żądanie uprawnionego sąd może przedłużyć pięcioletni termin).

Zobacz również: Nie tylko kolejne małżeństwo powoduje wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Wysokość alimentów

Wysokość alimentów uzasadniona jest z jednej strony usprawiedliwionymi potrzebami małżonka uprawnionego, z drugiej zaś możliwościami zarobkowymi i majątkowymi małżonka zobowiązanego. Ustaloną przez sąd kwotę alimentów można zmienić w razie zmiany stosunków.

Zobacz również: Kiedy żądać podwyższenia lub obniżenia alimentów od byłego małżonka?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »