REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek alimentacyjny

main image
Obowiązek alimentacyjny to obowiązek dostarczania środków utrzymania, jak również środków wychowania. Obowiązanymi są krewni w linii prostej oraz rodzeństwo.

Zobacz serwis: Alimenty na dziecko

Obowiązek alimentacyjny to jednak z ważniejszych instytucji prawa rodzinnego, stanowiąc iż członkowie rodzin są zobowiązani do wzajemnej pomocy. Co do zasady dotyczy on członków najbliższej rodziny, jednak Kodeks rodzinny i opiekuńczy rozszerza go na inne sytuacje.

Zgodnie z art. 144 KRiO dziecko może żądać świadczeń alimentacyjnych od męża swojej matki, nie będącego jego ojcem, jeżeli odpowiada to zasadom współżycia społecznego. Takie samo uprawnienie przysługuje dziecku w stosunku do żony swego ojca, nie będącej jego matką.

Zaspokajanie potrzeb rodziny

Art. 27 KRiO statuuje zasadę zaspokajania potrzeb rodziny. Obowiązani do są oboje małżonkowie według swych sił i możliwości zarobkowych. Takie zaspokajanie może polegać także w całości na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

Obowiązek alimentacyjny a rozwód

Sam obowiązek alimentacyjny istnieje niezależnie od trwałości małżeństwa. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Zobacz: Fundusz alimentacyjny

Podstawa prawna: Kodeks rodzinny i opiekuńczy

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA