REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo jazdy, Przestępstwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kasowanie punktów karnych 2020. Jest jeszcze taka możliwość?

Zasadnicze pytanie brzmi: w roku 2020 możliwe jest kasowanie punktów karnych czy już nie? Rozstrzygniemy tą kwestię.

Na czym polega i co grozi za znęcanie się?

Ciągłe wyzwiska, bicie, pozbawianie środków niezbędnych do codziennego funkcjonowania, wyrzucanie osobistych rzeczy czy niesprawiedliwe ocenianie - to tylko niektóre z metod znęcania się nad inną osobą. Co grozi za znęcanie się i kto może być ofiarą niniejszego przestępstwa?

Nie każde negatywne rozporządzenie mieniem jest oszustwem

Przestępstwo oszustwa jest ciągle jednym z najczęściej popełnianych przestępstw w obrocie gospodarczym. Nie każde jednak niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania będzie mogło być zakwalifikowane jako oszustwo w świetle prawa karnego.

Oszustwo jako przestępstwo

Aukcje internetowe, zaciąganie kredytów lub pożyczek czy udział w przetargach to jedne z najpopularniejszych metod oszustw. Niestety sprawcy są coraz bardziej pomysłowi i wymyślają coraz sprytniejsze metody. Czym jest oszustwo, co za nie grozi i kto może być potencjalnym pokrzywdzonym?

REKLAMA

Więzienie za poszukiwanie skarbów (zabytków) bez zezwolenia

Policjanci zatrzymali 32-letniego mężczyznę, który bez odpowiedniej zgody, z wykrywaczem metalu w ręku, poszukiwał skarbów na jednym z pól w Raciborzu. Poszukiwanie zabytków bez zezwolenia jest od blisko dwóch lat przestępstwem zagrożonym karą więzienia – przypomina policja.

Osoba starsza za kierownicą samochodu – do jakiego wieku?

Osoby starsze za kierownicą samochodu mogą stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, ale i dla samych siebie. Czy istnieją przepisy prawne wskazujące granicę wieku, do którego można prowadzić auto? Czy kierowca senior ma obowiązek przechodzenia stosownych badań?

Przestępstwo niealimentacji: pięciokrotnie więcej skazań po uproszczeniu przepisów

Po uproszczeniu przepisów w 2019 r. skazanie za przestępstwo niealimentacji jest łatwiejsze. W ciągu roku liczba skazań wzrosła o ponad 500 procent. Policja została zaś zasypana wnioskami o wszczęcie postępowania.

Minął termin ważności prawa jazdy. Co to oznacza?

Minął termin ważności prawa jazdy? Każdy kierowca w takim przypadku powinien się spieszyć. Brak reakcji na czas naraża na 500-zotowy mandat. Jak wygląda procedura wymiany? Jest prosta i… droga!

REKLAMA

Płatna protekcja bez korzyści dla siebie samego?

Czy powoływanie się na wpływy w instytucji państwowej lub samorządowej jest karalne? W zakresie, w jakim podejmujemy się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w urzędzie w zamian za korzyść majątkową – jak najbardziej. Na gruncie Kodeksu karnego jest to tzw. płatna protekcja. Za czyn ten przewidziana jest zasadniczo kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Co jednak w sytuacji, gdy korzyść majątkowa nie ma być dla nas? Czy w dalszym ciągu jest to zachowanie karalne?

Kserokopie dowodów osobistych – legalne czy nie?

W pierwszym tygodniu lipca Polskę obiegła informacja o tym, że kopiowanie dowodów osobistych stanie się nielegalne. Ma to związek z wchodzącą w życie ustawą o dokumentach publicznych. Czy faktycznie, jak donosi prasa, za kserowanie dowodu osobistego przez pracodawcę ma grozić kara dwóch lat pozbawienia wolności?

Międzynarodowe prawo jazdy - kiedy będzie potrzebne?

W wielu państwach Polacy mogą posługiwać się prawem jazdy wydanym przez nasz kraj. Wyjaśniamy, kiedy taki dokument nie wystarczy i będzie potrzebne międzynarodowe prawo jazdy.

Występek o charakterze chuligańskim - definicja, przykłady

Obecnie obowiązująca ustawa karna dzieli przestępstwa na zbrodnie i występki. W części ogólnej zaś ustawodawca używa określenia występek o charakterze chuligańskim. Jak zdefiniować występek o charakterze chuligańskim? Czy jest on kolejnym czynem zabronionym, czy może jakąś odmianą występku?

Uwaga na oszustwa przy zakupie mieszkania lub działki!

Notariusze ostrzegają przed oszukańczymi sprzedażami mieszkań i działek. Rejenci podkreślają, iż przestępcy najczęściej żądają zapłaty ceny w gotówce.

Czym można jeździć mając prawo jazdy kategorii B1?

Pudełkowate i trzęsące się samochody są świetnie znane z polskich dróg. Do ich prowadzenia wystarczy ukończyć 16 lat i zdać na prawo jazdy kategorii B1. Czy dokument daje jeszcze jakieś uprawnienia?

Czy można zwolnić pracownicę będącą w ciąży?

Pracownica przebywająca na urlopach związanych z rodzicielstwem nie może być zwolniona. Czy ochrona przed rozwiązaniem umowy dotyczy również kobiety w ciąży?

Obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy ma zniknąć

Ministerstwo Infrastruktury chce znieść obowiązek posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Nowe przepisy mają również ułatwić rejestrację pojazdu.

Nowe przestępstwa i sankcje - zmiany w Kodeksie karnym

Nowelizacja Kodeksu karnego przewiduje ostrzejsze kary za niektóre z przestępstw. Wprowadza również nowe przestępstwa. Co się zmieni?

Czym można jeździć: prawo jazdy kategorii D1, D

Aby móc stać się kierowcą autobusu, należy ukończyć specjalny kurs i zdać egzamin państwowy na kategorię D lub D1. Co konkretnie dają te uprawnienia i jakie wymogi stawiają przed prowadzącym?

Czym można jeździć: prawo jazdy kategorii C1, C

Kierowca chcący zdobyć komplet uprawnień pozwalających na kierowanie pojazdami różnego typu, musi iść do celu krok po kroku. Czym można jeździć posiadając prawo jazdy kategorii C1, C? Już odpowiadamy.

Czym można jeździć: prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A

Od roku 2013 mamy w Polsce prawo jazdy kategorii AM, A1, A2 i A. Czym można jeździć w ramach poszczególnych uprawnień? Sprawdźcie.

Egzamin na prawo jazdy 2019 : ma być mniej stresu

Najpóźniej 1 lipca 2019 r. mają wejść w życie nowe przepisy, zmieniające zasady przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy. Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury ma pozwolić egzaminatorom na przeprowadzania egzaminów bez nacisków na zwiększenie wydajności.

Jak rozumieć namowę i pomoc do samobójstwa w polskim prawie karnym?

Dokonanie zabójstwa albo nakłonienie i pomoc w samobójstwie ma istotne znaczenie w kontekście odpowiedzialności karnej sprawcy. Być może wspomniane przestępstwa brzmią podobnie, ale nie są one tożsame i należy je rozróżnić, co też zrobił ustawodawca i spenalizował je jako dwa różne przestępstwa.

Bez dokumentów pojazdu i... prawa jazdy. Przepisy wkrótce!

Szykują się kolejne zmiany w prawie. Być może jeszcze w tym roku kierowca będzie mógł zostawić w domu nie tylko dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczeniową, ale też prawo jazdy.

Program "Aktywny samorząd" 2019 - nowe formy wsparcia dla osób z dysfunkcją słuchu

Program "Aktywny samorząd" w 2019 r. obejmuje nowe formy wsparcia z PFRON dla osób z dysfunkcją słuchu. Uprawnione osoby mogą liczyć na pomoc w: uzyskaniu prawa jazdy, zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, pokryciu kosztów opieki nad osobą zależną, uzyskaniu wykształcenia wyższego. Kto może skorzystać z programu "Aktywny samorząd"? Jaka jest wysokość dofinansowania?

Stalking w rozumieniu Kodeksu karnego

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o stalkingu i uporczywym nękaniu, chociaż tak naprawdę oba pojęcia są tożsame i stanowią jedno przestępstwo. Jednak największą trudność sprawia nam prawidłowe rozumowanie tego pojęcia jak również forma jego ścigania, a co za tym idzie bezkarność stalkera.

Przedawnienie karalności przestępstw w projektowanej nowelizacji Kodeksu karnego

Przepisy, dotyczące przedawnienia karalności przestępstw w projektowanej nowelizacji Kodeksu karnego są dość niejasne. Tymczasem precyzyjne ustalenie momentu, w którym dochodzi do przedłużenia okresu przedawnienia jest niezwykle istotne.

Ukrainiec będzie potrzebował polskiego prawa jazdy?

W Polsce przebywa już ponad milion Ukraińców. Tłumaczymy, czy takie osoby mogą posługiwać się prawem jazdy wydanym w swojej ojczyźnie.

RPO zwraca uwagę na dużą liczbę przestępstw z nienawiści

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich liczba przestępstw z nienawiści cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednocześnie zgłaszanych jest jedynie 5 procent takich przestępstw.

Bezwzględne dożywocie i 30 lat pozbawienia wolności - zmiany w Kodeksie karnym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Wprowadza on m.in karę bezwzględnego dożywocia oraz zaostrza kary do 30 lat pozbawienia wolności.

Mniej przestępstw kryminalnych i większa wykrywalność - policyjne podsumowanie 2018 r.

Komenda Główna Policji podsumowuje 2018 r. Z policyjnych statystyk wynika, że spadła liczba przestępstw kryminalnych, a jednocześnie wzrosła ich wykrywalność i zaufanie do funkcjonariuszy. W 2018 r. nastąpił także spadek liczby wypadków drogowych, jednakże śmiertelność pozostała bez zmian.

Osoby nieslyszące mogą ubiegać się o prawo jazdy

Jeżeli według orzeczenia lekarskiego nie zachodzą inne przeciwwskazania, to osoby niesłyszące mogą ubiegać się o uzyskanie dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów powyżej 3,5 tony. Czy w związku z tym w 2019 r. możemy spodziewać się większej liczby kierowców?

Znęcanie się nad zwierzętami

W kwietniu 2018 r. w życie weszły przepisy znacznie zaostrzające karalność za znęcanie się nad zwierzętami. W powszechnym rozumieniu znęcanie się nad zwierzętami bywa utożsamiane z celowym działaniem sprawcy, które nakierunkowane jest na zadanie zwierzęciu bólu lub cierpienia. Tymczasem, jak wynika z orzecznictwa SN, omawiane pojęcie jest niezależne od chęci sprawcy sprawienia zwierzęciu bólu lub cierpienia.

Znęcanie się nad zwierzętami

W kwietniu 2018 r. w życie weszły przepisy znacznie zaostrzające karalność za znęcanie się nad zwierzętami. W powszechnym rozumieniu znęcanie się nad zwierzętami bywa utożsamiane z celowym działaniem sprawcy, które nakierunkowane jest na zadanie zwierzęciu bólu lub cierpienia. Tymczasem, jak wynika z orzecznictwa SN, omawiane pojęcie jest niezależne od chęci sprawcy sprawienia zwierzęciu bólu lub cierpienia.

Kary za cofanie licznika w samochodzie od 2019 r.

Od 2019 r. wysokie kary z cofanie licznika mają grozić nie tylko mechanikowi, ale również osobie zlecającej taką usługę. Projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeksie karnym jest na etapie opiniowania.

Przestępstwa seksualne - jakie dowody?

W postępowaniu karnym o przestępstwa seksualne postępowanie dowodowe często opiera się na relacjach sprawcy i ofiary. W takich przypadkach sąd musi zachować należytą ostrożność i szczególną wnikliwość w ocenie tych zeznań.

Prawo jazdy kategorii B także na trójkołowiec

Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat będą mogły kierować motocyklem trójkołowym. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 22 grudnia 2018 r.

Nowe przestępstwo w Kodeksie karnym - utrudnianie kontaktów z dzieckiem

W Kodeksie karnym pojawi się nowy typ przestępstwa. Jeżeli projekt z dnia 27 czerwca 2018 r. nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie, to w Kodeksie karnym pojawi się przestępstwo utrudniania kontaktów z dzieckiem. Na czym będzie polegać to przestępstwo i jaka kara będzie grozić za jego popełnienie?

Rośnie liczba skazań za zniesławienia i znieważenia

Rośnie liczba skazanych za przestępstwa zniesławienia i znieważenia. Dane ministerstwa sprawiedliwości wskazują, że w ub. roku sądy rejonowe wydały łącznie 729 takich wyroków, a w I połowie 2018 r. było ich już 387. Najczęściej zasądzaną karą za popełnienie tgo typu czynu zabronionego była grzywna - w wielu przypadkach warunkowo umarzano postępowanie, rzadziej zasądzano prace społeczne.

Szykują się kolejne zmiany dla kierowców

Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury szykują kolejne ułatwienia dla kierowców. Mowa m.in. o likwidacji karty pojazdu i braku mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Łapówkarstwo wielkich rozmiarów zbrodnią?

Nowelizacja Kodeksu karnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduje, iż łapówkarstwo wielkich rozmiarów będzie zbrodnią. Za przyjęcie korzyści majątkowej o wartości powyżej miliona złotych ma grozić 20 lat pozbawienia wolności.

Prawo jazdy 2019 – nowy wzór dokumentu

Prawo jazdy od 4 marca 2019 r. będzie wydawane według nowego wzoru. Dokument nie będzie zawierał adresu zamieszkania. Czy kierowcy będą musieli wymienić prawo jazdy na nowe?

Kradzież przestępstwem od 500 zł i wiele innych - Prezydent podpisał nowelizację KW

Prezydent RP podpisał nowelizację Kodeksu wykroczeń i innych ustaw. Nowe przepisy wprowadzają stały próg (500 zł), od którego kradzież przestaje być wykroczeniem, a zaczyna być przestępstwem. Nowelizacja wydłuża także czas na opłacenie mandatu do 14 dni, wprowadza surowsze kary za niedopilnowanie niebezpiecznego zwierzęcia oraz modyfikuje pojęcie czynu ciągłego z Kodeksu karnego. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Likwidacja karty pojazdu, zero mandatów za brak przy sobie ,,prawka'' - kolejne zmiany dla kierowców

Nadchodzą kolejne, przełomowe zmiany dla kierowców. Ministerstwa cyfryzacji i infrastruktury przygotowały zestaw przepisów wprowadzających liczne ułatwienia dla kierowców - zlikwidowana zostanie karta pojazdu, naklejka kontrolna. Zmiany zakładają także wprowadzenie możliwości pozostawienia przez nowego właściciela pojazdu dotychczasowych tablic rejestracyjnych oraz brak mandatu za nieposiadanie przy sobie ,,prawka''.

Kierowcy aut będą mogli jeździć trójkołowymi motocyklami

Kolejne korzystne zmiany dla kierowców wejdą w życie już niebawem. Kierowcy aut będą mogli się przesiąść na trzykołowe motocykle.

Wybory samorządowe 2018: przestępstwa wyborcze

W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa przeciwko wyborom, obywatel ma prawo do wniesienia protestu wyborczego. Jakiego rodzaju wyróżniamy przestępstwa wyborcze i co grozi za ich popełnienie?

Kiedy można prowadzić pojazd z alkoblokadą?

Osoby, które utraciły prawo jazdy za jazdę na ,,podwójnym gazie'' mogą ubiegać się o zwrot uprawnień. Sąd może zgodzić się na to by wnioskodawca mógł prowadzić pojazdy wyposażone w alkoblokadę. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na zbyt rzadkie stosowanie tego przepisu i wnioskuje do Ministra Sprawiedliwości o rozpowszechnienie wiedzy o tej możliwości.

Przestępstwa przetargowe i metody ich wykrywania

Jakie są podstawowe przestępstwa, związane z procedurą udzielania zamówień publicznych, przewidziane w polskim kodeksie karnym? I jakich metod używa się w celu wykrycia tych przestępstw?

Przetwarzanie danych osobowych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości

Rząd przyjął projekt ustawy wdrażającej unijną dyrektywę DODO. Nowe regulacje dotyczą przetwarzania danych osobowych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości..

Czy można stracić prawo jazdy za pływanie skuterem wodnym?

Wydawać mogłoby się, że pływanie po morzu i jeziorach nie ma żadnego związku z prawem jazdy, jednak okazuje się, że taki związek istnieje. Za pływanie skuterem wodnym można stracić prawo jazdy, ale pod pewnymi warunkami.

Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków

Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków (środków odurzających) jest traktowane analogicznie jak kierowanie pod wpływem alkoholu - większe stężenie zakwalifikuje nasz czyn jako przestępstwo, niższe - jako wykroczenie. Tyle że w przypadku narkotyków nie możemy mówić o promilach, więc co teraz? Kto o tym decyduje?

REKLAMA