REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szpital

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy pacjent może zostać wypisany ze szpitala?

Wypisanie pacjenta ze szpitala następuje na jego żądanie, a także ze względu na stan zdrowia lub naganne zachowanie. Decyzję o wypisie podejmuje lekarz.

Za powikłania po leczeniu w szpitalu można dochodzić odszkodowania

Pacjent, który w wyniku leczenia szpitalnego doznał rozstroju zdrowia będzie mógł dochodzić swoich roszczeń przed wojewódzką komisją ds. orzekania. Pozwoli to na dużo szybsze załatwienie sprawy, gdyż komisja będzie miała 30 dni od dnia złożenia wniosku na wydanie orzeczenia.

Kto może zostać dyrektorem szpitala?

Regulacja dotycząca wyboru dyrektora szpitala jest zawarta w rozporządzeniu ministra zdrowia i opieki społecznej. Stawia ono przed kandydatem kilka warunków, których spełnienie jest konieczne.

Pakiet ustaw zdrowotnych - uchwalony

Urzędowe ceny i marże leków refundowanych, likwidacja stażu lekarskiego, umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań bez sądu oraz e-recepty i e-skierowania - to główne założenia rządowego pakietu ustaw zdrowotnych, który w piątek uchwalił Sejm.

REKLAMA

Czy rehabilitacja w domu jest możliwa?

Rehabilitacja nie musi być koniecznie realizowana w warunkach szpitalnych. W określonych sytuacjach pacjenci mogą otrzymać świadczenia medyczne w ramach rehabilitacji, także w domu.

Zmiany w europejskim i krajowym finansowaniu leczenia

Najpóźniej za trzy lata wejdzie w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego dotycząca wyboru przez pacjentów miejsca i kraju, w którym mogą się leczyć. Dyrektywa ta wywołuje wiele kontrowersji, szczególnie wśród państw członkowskich, których systemy zdrowotne są słabo rozwinięte i nierentowne.

Skierowanie do specjalisty z innego województwa

Co do zasady wizyta u lekarza specjalisty jest możliwa po wydaniu przez lekarza internistę odpowiedniego skierowania. Czy w przypadku skierowania można udać się do specjalisty z innego województwa, niż oddział NFZ w którym jesteśmy zapisani?

Jaka jest ważność dokumentu ubezpieczenia?

Skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych, które są finansowane ze środków publicznych, wymaga przedstawienia dowodu ubezpieczenia, uprawniającego nas do tych świadczeń. Jak długo taki dokument jest ważny?

REKLAMA

Do szpitala tylko z dowodem ubezpieczenia?

Skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych, które są finansowane ze środków publicznych, wymaga przedstawienia dowodu ubezpieczenia, uprawniającego nas do tych świadczeń. Co jednak w sytuacji gdy takiego dowodu nie mamy ze sobą?

Jak dochodzić odszkodowania od szpitala

W wyniku błędu, popełnionego w trakcie zabiegu straciłam sprawność i nie jestem już w stanie wykonywać dotychczasowej pracy. Czy i na jakich zasadach mogę domagać się odszkodowania od szpitala?

Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

Studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia a kontynuują naukę są objęci ubezpieczeniem jako członkowie rodziny. Starsi studenci będą na wniosek ubezpieczeni przez uczelnię. Czy jednak po skończeniu studiów tracą automatycznie prawo do świadczeń?

Czy studenci mają ubezpieczenie zdrowotne?

Osoby studiujące, które przekroczyły 18. rok życia są nadal objęte ubezpieczeniem zdrowotnym na czas kontynuowania nauki. Nie dotyczy to jednak studentów powyżej 26. roku życia, którzy w przypadku braku innego tytułu, ubezpieczy na ich wniosek uczelnia.

Jakie pacjent ma prawa?

Prawa pacjenta są określone w różnych aktach prawnych. Pacjenci mają prawo do uzyskania świadczeń medycznych, wykonywanych z należytą starannością. W każdej sytuacji mają prawo do informacji i zasięgnięcia drugiej opinii lekarskiej.

Prawo do informacji - czego może żądać pacjent?

Prawo do informacji jest jednym z podstawowych praw pacjenta. Wiąże się ono z możliwością uzyskania informacji na temat swojego stanu zdrowia, co powinno nastąpić w sposób jasny i zrozumiały. Lekarz musi poinformować pacjenta w sposób wyczerpujący.

Nagroda jubileuszowa dla pracowników szpitali

Szczególne uprawnienia pracowników zatrudnionych w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej określają przepisy Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

Za co płaci pacjent w szpitalu?

Dodatkowe opłaty od osób przebywających w szpitalach stały się niemal codziennością. Już teraz pacjenci muszą płacić za korzystanie z Internetu, dodatkowe znieczulenia np. przy porodzie czy za wynajęcie łóżka będąc rodzicem małego pacjenta.

Szpitale zapewnią lepsze warunki pobytu dla dzieci i rodziców

Dzięki ratyfikacji europejskiej karty dziecka hospitalizowanego poprawie ulegnie sytuacja dzieci w polskich szpitalach. Dokument obowiązuje w 13 krajach Unii Europejskiej. Rzecznik praw pacjenta chce, by kartę ratyfikowała też Polska.

Gdzie odbywa się leczenie uzdrowiskowe?

Lecznictwo uzdrowiskowe polega na udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej w zakładach lecznictwa zdrowotnego przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych i klimatu. W zależności od tego jakie dana osoba ma schorzenie, zostanie skierowana do szpitala, sanatorium, prewentorium bądź przychodni uzdrowiskowej.

Będą kary za palenie papierosów w szpitalu

Państwowa Inspekcja Sanitarna uzyskała uprawnienia do nakładania mandatów. Za palenie w miejscu objętym zakazem, na przykład w szpitalu czy szkole, mandat może również wystawić sanepid.

Placówki zdrowotne zapłacą mniejszy podatek od nieruchomości

Każdy właściciel, posiadacz lub użytkownik wieczysty gruntu, budynku lub budowli związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej zobowiązany jest do zapłaty podatku od nieruchomości. W przypadku działalności związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych mamy do czynienia ze stawką preferencyjną, czyli obniżoną, wynoszącą 4,16 zł/m² powierzchni użytkowej.

Szpitalne leczenie za granicą

Dnia 15 czerwca 2010 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym stwierdził, że zgodnie z przepisami unijnymi państwo członkowskie ubezpieczenia (tzn. takie, w którym pacjent jest ubezpieczony) nie jest zobowiązane do zwrotu pacjentowi kosztów, które w państwie, gdzie była świadczona opieka medyczna obciążają tego pacjenta, jeżeli są one efektem nieplanowanej opieki szpitalnej, która została zapewniona pacjentowi podczas jego pobytu tymczasowego w innym państwie członkowskim niż państwo ubezpieczenia.

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Ubezpieczenie kosztów leczenia ma na celu zagwarantowanie podróżnemu zwrot kosztów bezpośredniej pomocy lekarskiej, z której zmuszony on będzie skorzystać w wyniku nagłego zachorowania czy też wypadku mającego miejsce podczas pobytu poza za granicami Polski.

Na czym polega wolontariat

Wolontariat jest bezpłatnym, dobrowolnym, świadomym działaniem na rzecz innych osób, które zdecydowanie wykracza poza zwykłe więzi rodzinno – koleżeńsko - przyjacielskie.

Warszawa bez ostrych dyżurów


Dziesięć warszawskich szpitali z oddziałami urazowo-ortopedycznymi od lutego będzie przyjmować pacjentów 24h na dobę. Taką decyzję podjął wojewoda mazowiecki. To oznacza, że w nagłych przypadkach nie będzie trzeba szukać szpitala, który ma ostry dyżur.

Nie tylko marszałek będzie tworzył szpitale

ZMIANA PRAWA - W tym tygodniu podkomisje sejmowe rozpoczną prace nad ustawami reformującymi system ochrony zdrowia. Posłowie wciąż czekają na zapowiedziane przez rząd poprawki.

REKLAMA