REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Darmowy kredyt” - manipulacja czy rzeczywisty zysk? Jak uzyskać sankcję kredytu darmowego?

„Darmowy kredyt” - manipulacja czy rzeczywisty zysk?
Kiedy przysługuje sankcja kredytu darmowego? Jak uzyskać sankcję?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy kredyt naprawdę może być „za darmo”? A może jest to manipulacja i kolejna próba wyłudzenia pieniędzy? O tym opowie ekspert kredytowy.

Sankcja kredytu darmowego

REKLAMA

Praktycznie każdy z nas korzysta z usług banków w zakresie kredytów. Choć działalność bankowa oraz instytucji i firm pożyczkowych podlega olbrzymim regulacjom, to umowy kredytowe mogą zawierać takie zapisy, dzięki którym jest możliwe ich unieważnienie. Zgodnie z art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim „w przypadku naruszenia przez kredytodawcę praw konsumenta wynikających z przytoczonych przepisów konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów zobowiązania należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.” Co to oznacza dla Ciebie?

REKLAMA

Jeśli posiadasz aktywną umowę o kredyt konsumencki (gotówkowy) na kwotę nie wyższą niż 255 550 zł. lub od spłaty tego zobowiązania nie minął rok - koniecznie sprawdź ją pod kątem sankcji kredytu darmowego, bo może się okazać, że do banku będziesz musiał zwrócić TYLKO pożyczony kapitał, a wszelkie koszta, takie jak prowizja, ubezpieczenie czy odsetki, zostaną umorzone.

Udzielanie kredytu. Gdzie banki mogą popełnić błąd?

Jeśli w Twojej umowie brakuje jakiejkolwiek z poniższych podstawowych informacji:

 • imię i nazwisko kredytobiorcy, jego numer PESEL, adres zameldowania, rodzaj, seria i numer dokumentu tożsamości oraz dane kredytodawcy
 • kwota, rodzaj i cel kredytu, a także okres kredytowania
 • termin i sposób otrzymania pieniędzy przez kredytobiorcę,
 • harmonogram spłaty i zasady spłaty zobowiązania oraz informacje o jego kosztach
 • konsekwencje zaprzestania spłaty, jak również sposób naliczania odsetek i zabezpieczenia kredytu
 • informacje dotyczące wcześniejszej spłaty i odstąpienia od umowy
 • zasady zmiany oprocentowania kredytu oraz informacje o zmianie warunków spłaty kredytu przez kredytobiorcę.

To nie wszystko. Do najczęściej spotykanych błędów w umowach należą:

 • wadliwe zapisy w umowach zawieranych najczęściej na odległość
 • błędy dotyczące warunków umowy
 • błędne dane na temat rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO)
 • błędna informacja na temat warunków odstąpienia od umowy
 • nieprawidłowo przeliczane koszty kredytu na niekorzyść Klienta.

Kiedy przysługuje sankcja kredytu darmowego?

REKLAMA

Musisz mieć świadomość, że to na tobie spoczywać będzie ciężar udowodnienia, że kredytodawca popełnił błąd w zapisach umowy kredytowej i dzięki temu możesz skorzystać z sankcji kredytu darmowego, którą gwarantuje ci ustawodawca. Jednak złożenie pisemnego oświadczenia, w którym wskazane będą nieprawidłowe zapisy, nie gwarantuje, że bank wypłaci ci pieniądze od razu. Bardzo prawdopodobne jest, że instytucja kredytowa odmówi skorzystania z tej sankcji, często nie podając przy tym powodu, który byłby racjonalny z punktu widzenia prawa. Negatywna odpowiedź banku oznacza, że będziesz musiał zgłosić sprawę do sądu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często wygranie tego typu sprawy samodzielnie jest praktycznie niemożliwe. Banki zatrudniają takich prawników, których zadaniem jest by uchronić kredytodawcę przed utratą zarobku. Czy warto więc skorzystać z firmy czy kancelarii, która zajmuje się pomocą w odzyskiwaniu niesłusznie naliczonych kosztów?

Jak najbardziej, jednak z dużą dozą ostrożności. Weryfikujemy opinie o firmie czy kancelarii, a najlepiej, jeśli mamy już kogoś z polecenia. Wszelkie umowy o współpracę czytamy kilkakrotnie, aby zrozumieć ewentualne niejasności, a gdy coś budzi nasze wątpliwości - dopytujemy.

Jak uzyskać sankcję kredytu darmowego?

Przede wszystkim koniecznie przygotuj pełną umowę pożyczki (oryginał lub kopię) wraz z pierwotnym harmonogramem spłat. Do analizy będzie także potrzebne potwierdzenie zamknięcia kredytu (najlepiej z raportu BIK) oraz potwierdzenie ostatniego działania dotyczące tego zobowiązania (np. zwrot prowizji) oraz pełna historia spłaty.

Czy jeśli masz “aktywny” kredyt to nie możesz skorzystać z sankcji? Oczywiście, że możesz! Aby to zobrazować - musisz wiedzieć jak wygląda proces kredytowy w praktyce.

Zaciągając zobowiązanie, oprócz kapitału, który trafia na twoje konto, pojawiają się takie dodatkowe koszta, jak prowizja, ubezpieczenie oraz odsetki. Bank za pożyczone pieniądze nalicza powyższe kwoty, które zgodnie z umową jesteś zobowiązany zapłacić. Jednak, gdy zapisy w umowie kredytowej są niezgodnie z prawem, można zastosować wspomnianą sankcję kredytu darmowego.

Jeśli kredyt został przez ciebie spłacony w całości - instytucja finansowa będzie musiała zwrócić ci nienależnie pobrane kwoty, czyli oddajesz tylko pożyczony kapitał.

Jeśli natomiast jesteś w trakcie spłaty zobowiązania - weryfikacji zostaną poddane wszystkie, spłacone przez ciebie kwoty na poczet jego spłaty. Od kwoty kapitału, który musisz zwrócić, odejmujemy to, co już zapłaciłeś. Różnica to wysokość kapitału, która pozostała jeszcze do spłaty. Powyższą kwotę, zgodnie z ustawą, można rozłożyć na nieoprocentowane raty nawet do 60 miesięcy, jeśli kwota kredytu wynosiła do 80 tys. zł. lub 120 m-cy, jeśli kredyt był powyżej 80 tyś. zł.

Ewelina Czaplińska

Zobacz także: Kredyt rewolwingowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

Jaka ochrona przysługuje sygnaliście

Okazuje się, że ochrona sygnalistów jest bardzo szeroka, wręcz niedookreślona, ponieważ przepis zawiera katalog otwarty. W szczególności sygnaliście przysługuje ochrona stosunku pracy, ochrona przed mobbingiem, dyskryminacją, zmianą warunków pracy i płacy.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

REKLAMA

ZUS: Nowe możliwości dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób może skorzystać z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

REKLAMA

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

REKLAMA