REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić by wzrosła zdolność kredytowa?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Co zrobić by wzrosła zdolność kredytowa?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Poprawa zdolności kredytowej, czyli możliwości uzyskania finansowania od banku, nie wiąże się z koniecznością pozyskania jakiejś tajemnej wiedzy, niedostępnej dla zwykłego śmiertelnika. W praktyce okazuje się jednak, że niewielu z nas wie w jaki sposób odpowiednio przygotować się do zaciągnięcia kredytu: uzyskać jak najlepsze warunki czy wyższą kwotę. Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, koniecznie przeczytaj.

rozwiń >

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie korzystają z preferencyjnych warunków kredytów, podczas gdy inni borykają się z problemami finansowymi? Tajemnica tego zjawiska często leży we właściwym przygotowaniu. Istnieje wiele możliwości, aby poprawić swoją zdolność kredytową i kwestii, na które należy zwrócić uwagę, aby dać sobie szansę na skorzystanie z lepszych ofert finansowych. Uzyskanie kredytu może być czasem wyzwaniem, ale za sprawą kilka kroków, które możesz podjąć, zwiększysz swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które naprawdę działają.

REKLAMA

Sprawdź i usuń błędne wpisy z Raportu Kredytowego

Regularne sprawdzanie raportu kredytowego pozwala nie tylko na zidentyfikowanie błędów, ale także na szybkie reagowanie na potencjalne problemy. Opóźnienia w spłacie zobowiązań czy “błędy młodości” ze statusem “windykacja” (nawet ta odzyskana) w bazie BIK mogą wpływać negatywnie na Twoją zdolność kredytową, więc regularne czyszczenie raportu to kluczowy krok ku poprawie sytuacji finansowej. Ponadto należy pamiętać, że nie tylko dane z raportu BIK są brane pod uwagę w procesie uzyskania kredytu, ale także - bazy BIG, Infomonitor czy KRD.

Sztuka negocjacji z wierzycielami

Nie bój się negocjować z firmami odpowiedzialnymi za odzyskiwanie długu, a tym bardziej, jeśli został on przez Ciebie spłacony. Wiele osób popełnia błąd, ignorując swoje zobowiązania finansowe, co tylko pogarsza sytuację. Jeśli borykasz się z opóźnieniami w płatnościach, skontaktuj się z wierzycielem i spróbuj wynegocjować nowe warunki spłaty. To działanie nie tylko ułatwi Ci pozbycie się długu, ale także pokaże Twoją gotowość do współpracy i odpowiedzialność.

Dużo, nie zawsze oznacza dobrze

Kilka lat temu kupowałeś pralkę i “dostałeś w gratisie” kartę kredytową, tak samo było 2 lata później podczas zakupu zmywarki czy telewizora? A teraz wyciągnij te wszystkie karty, które od lat trzymasz w szufladzie, bo one także mają wpływ na Twoją zdolność kredytową! Pomyślisz teraz - “w jaki sposób, skoro ich nawet nie uruchomiłem” - to nic, liczy się sam fakt, że SĄ. Zamknij produkty bankowe (szczególnie te kredytowe), z których nie korzystasz – w tym przypadku - duże, nie oznacza dobrze, zmniejsz limity na kartach, czy w koncie osobistym. Znajdź czas, aby raz na zawsze zrobić porządek w swoich finansach. Nie popadajmy jednak w skrajności, ponieważ regularne płacenie środkami z karty kredytowej oraz spłata ich w terminie - może być Twoim sprzymierzeńcem w budowaniu zdolności kredytowej. Pamiętaj ostatecznie, że im niższe bieżące zadłużenie, tym lepiej. To samo tyczy się zapytań kredytowych - nie składaj zbyt wielu wniosków w krótkim okresie czasu, ponieważ każda taka aplikacja może wpłynąć na Twoją zdolność kredytową.

Zabezpiecz stabilne źródło dochodu

Posiadanie stałego źródła dochodu zwiększa Twoją wiarygodność w oczach banku. Przedstaw dowody pochodzenia swojego wynagrodzenia, takie jak ostatnie wypłaty, zeznania podatkowe itp. Pomimo, iż uznawanym za najbardziej “bezpieczny i stabilny” uznawany jest dochód z umowy o pracę na czas nieokreślony - posiadanie wpływów z innego źródła, nie wykluczy Cię z wnioskowania o kredyt, jednak warto zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami banku, którego ofertą jesteś zainteresowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Własny kapitał lub poręczyciel

Posiadanie wkładu własnego na pokrycie części kosztów może być pozytywnym sygnałem dla wierzyciela. Tutaj niezwykle przydaje się wiedza o odpowiednim zarządzaniu swoim budżetem tak, by zaoszczędzić jak największą kwotę na poczet posiadania środków własnych. Jeśli jednak masz trudności ze spełnieniem wymagań kredytodawcy, rozważ poproszenie kogoś o udzielenie Ci poręczenia lub współwnioskowaniu o kredyt.

Edukacja Finansowa oraz budowanie relacji z bankiem

REKLAMA

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć uczyć się o finansach, bo im lepiej je zrozumiesz, tym lepiej będziesz w stanie nimi zarządzać. Zainwestuj czas w naukę o budżecie domowym, oszczędzaniu i innych aspektach finansów osobistych. Edukacja ta jest kluczem do budowy silnej zdolności kredytowej. Wykorzystaj swoją wiedzę w praktyce – ustal realistyczny budżet, aby pokazać wierzycielom, że jesteś w stanie odpowiedzialnie zarządzać swoimi finansami. Dodatkowo posiadanie długoterminowej relacji z bankiem może wpłynąć pozytywnie na rozpatrzenie Twojego wniosku o kredyt. Regularne korzystanie z usług banku może budować zaufanie.

Poprawa możliwości uzyskania lepszych warunków kredytowych, czy w ogóle finansowania bankowego, to jak rozwiązywanie trudnej łamigłówki. Wymaga cierpliwości, determinacji i odrobiny kreatywności. Nie bój się szukać sposobów na zbudowanie solidnej podstawy. Pamiętaj także, że zdolność kredytowa to nie tylko liczby na papierze, ale przede wszystkim to historia Twojej odpowiedzialności finansowej. Każdy przypadek jest inny, a wierzyciele mogą brać pod uwagę różne czynniki. Zawsze warto skonsultować się z doradcą finansowym, aby uzyskać spersonalizowane rady dotyczące Twojej sytuacji.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość alimentów w 2025 r. według nowej tablicy alimentacyjnej [Przykład]

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało nową tablicę alimentacyjną. Co istotne, nie ma ona charakteru wiążącego. Jak podkreśla resort, tabele będą narzędziem pomocowym dla sędziów i uczestników postępowania.

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Premier Donald Tusk ogłosił: mniej ministrów, więcej odpowiedzialności, nowa jakość zarządzania państwem

Rekonstrukcja rządu: „Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość” – to trzy filary, które mają kierować nowym gabinetem Donalda Tuska. Premier ogłosił zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych z 26 do 21, utworzenie nowych superministerstw, powołanie kontrolingu pracy ministrów i całkowicie nowe podejście do energetyki, finansów i relacji międzynarodowych.

REKLAMA

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje - dlaczego? Chodzi o osiemnaste urodziny i rentę rodzinną. Mówi się, że 18-stka to symboliczny próg dorosłości, czas nowych praw, ale też i obowiązków. Chociaż dla większości młodych ludzi to radosny moment, to istnieje jednak grupa, dla której ten dzień, zamiast otwierać nowe możliwości, przynosi pewne bolesne finansowe rozczarowanie. Chodzi o rentę rodzinną, która dla niektórych nie jest już tak wysoka, jak przed ukończeniem 18. roku życia.

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności, chociaż sektor sztucznej inteligencji woła o nowych specjalistów, ale kobiet wciąż jest w nim jak na lekarstwo. Choć to one częściej niż mężczyźni kończą studia wyższe, rzadziej wybierają karierę w branży technologicznej. Jaki będzie miało to wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy?

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac. Jak to możliwe? A no tak, że dzieci często dorabiają w wakacje a ich zarobki mają wpływ na sytuację finansową rodziców i przekroczenie pewnych progów podatkowych, które wpływają na utratę różnych ulg.

Rekonstrukcja rządu. 23 lipca 2025 r. premier przedstawi nową Radę Ministrów

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10:00. Zgodnie z deklaracjami rządu celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów.

REKLAMA

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

REKLAMA