| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Warunki najmu samochodu, czyli co konsument wiedzieć powinien

Warunki najmu samochodu, czyli co konsument wiedzieć powinien

Przed wynajęciem samochodu konsument powinien szczegółowo zapoznać się z warunkami umowy, gdyż postanowienia w niej zawarte mogą naruszać jego interesy.

Kto może wynająć auto?

Samochód wynająć może osoba pełnoletnia, która ma ważne prawo jazdy. Jednakże najemcy mogą wprowadzać pewne ograniczenia we wzorcach umów. Owe ograniczenia mogą polegać między innymi na wskazaniu minimalnego wieku osoby wynajmującej samochód (np. 21 lat). Kolejnym ograniczeniem może być zakaz wyjazdu za granicę wynajętym autem, czy ograniczona liczba kilometrów, którą wynajmujący może przebyć.

Ponadto przy zawieraniu umowy wymagany jest dokument potwierdzający tożsamość wynajmującego auto- dowód osobisty lub paszport.

Cena

Ze względu na to, że samochód wynajmowany jest z reguły z wypożyczalni lub z innego umówionego miejsca na określoną liczbę dni, w związku z tym czynsz za najem jest naliczany jako wielokrotność stawki dobowej. Najemca może wprowadzić inne stawki naliczania opłaty (np. uzależnione od przejechanych km). Cena powinna być wyrażona w pieniądzu i uwzględniać podatek VAT. Wynajmującemu przysługuje prawo negocjowania warunków.

Odstąpienie od umowy

Konsument ma prawo zrezygnować z dokonanej rezerwacji. Zatem wynajmujący przed zawarciem umowy powinien dokładnie się z nią zapoznać i zwrócić szczególną uwagę na jakich warunkach możliwe jest odstąpienie od umowy, gdyż niektórzy najemcy pobierają opłaty za zmianę lub rezygnację z rezerwacji. Takie ustalenia są zgodne z prawem jeśli zastrzeżenie opłaty w przypadku rezygnacji nałożone jest na obie strony umowy. Niedozwolone jest natomiast żądanie przez wynajmującego wygórowanej kary umownej za to, iż konsument nie wykonał umowy lub zrezygnował z jej zawarcia.

Zobacz także: Odstąpienie od umowy

Zadatek

Niektórzy wynajmujący mogą żądać zaliczki lub zadatku przy zawarciu umowy. Zadatek jest dodatkowym zastrzeżeniem umownym bardzo często stosowanym przy umowach przedwstępnych. Stanowi on zabezpieczenie interesów obu stron umowy, gdyż w przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga ma prawo – bez wyznaczania dodatkowego terminu- odstąpić od umowy i zatrzymać zadatek. Jednakże w przypadku, gdy od umowy odstępuje strona, która owy zadatek złożyła, wówczas druga strona może żądać zapłaty podwójnej kwoty zadatku. W sytuacji jednak, gdy umowa została wykonana, zadatek zostaje zaliczony na poczet świadczenia strony, która go dała. Natomiast jeśli zaliczenie na poczet świadczenia nie jest możliwe, wówczas następuje zwrot zadatku. Również w przypadku rozwiązania umowy lub wystąpienia okoliczności, za które żadna ze stron nie odpowiada, zadatek ulega zwrotowi.

Zobacz także: Różnice między zaliczką a zadatkiem

Zawarcie umowy

Wynajem samochodu następuje na podstawie zawarcia umowy najmu, w której wynajmujący zobowiązuje się do oddania samochodu najemcy w celu używania  przez czas oznaczony lub nieoznaczony, zaś najemca zobowiązuje się do zapłaty umówionego czynszu.

Strony powinny dokładnie uzgodnić i określić składniki umowy, czyli przedmiot najmu i czynsz.

Przy podpisywaniu konsument powinien zwrócić baczną uwagę na prawa i obowiązki, które się do niego odnoszą.   

Do zawarcia umowy może również dojść za pomocą Internetu. Polega to najczęściej na wypełnieniu formularza umowy zawartego na stronie internetowej konkretnej wypożyczalni i wysłaniu na wskazany adres internetowy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »